Farba w sprayu - co warto wiedzieć?

Rodzaje farb w aerozolu

Spraye popularne są już od dawna – wszystko dzięki ich łatwemu użyciu, dostępności oraz szerokiej gamie kolorystycznej. W dzisiejszych czasach wypierana przez nie jest nawet… farba akrylowa. Lakier w aerozolu potrafi dawać rozmaity efekt, co bardzo doceniają osoby lubujące się w nietuzinkowych rozwiązaniach – zwłaszcza, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz. Jakie rodzaje farb są najbardziej popularne i jakie są o nich opinie?

a) farba w sprayu z brokatem „Spray Color Brokat” – sprawdza się zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Spray możesz nakładać na tekturę, papier, metal, ceramikę, drewno bądź szkło. Najlepiej aplikować go poprzez rozpylanie małej warstwy w większej odległości od danej powierzchni. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat farb.

Farba w sprayu z brokatem „Spray Color Brokat” - informacje

Dostępność

Castorama

Pojemność

150 ml

Barwa

Srebrna

Cena

17, 62 zł

b) lakier postarzający „Dupli Color Effect Vintage”– jest to matowa farba w sprayu, którą możesz stosować na szkło, drewno, plastik, metal, karton lub styropian. Jej delikatny zapach oraz zredukowana mgła pozwalają stosować ją wewnątrz mieszkania. Jest to bardzo polecana farba w sprayu do drewna, za pomocą której uzyskasz nietuzinkowo wyglądającą komodę czy krzesło w antycznym stylu.

Lakier postarzający „Dupli Color Effect Vintage - informacje

Dostępność

Allegro

Pojemność

400 ml

Barwa

Jasny brąz

Cena

29, 50 zł

c) tekstualna farba w sprayu „Rust-Oleum Textured” – pozwala nadać powierzchni niesamowity kolor oraz wyczuwalną w dotyku fakturę. Z jednej puszki możesz uzyskać kilka odcieni, przez co wykończenie staje się wielobarwne i teksturowe. Mimo szerokiego zastosowania, produkt najlepiej sprawdzi się na meblach ogrodowych bądź donicach.

Tekstualna farba w sprayu „Rust-Oleum Textured” - informacje

Dostępność

Noxan

Pojemność

400 ml

Barwa

Wielokolorowa

Cena

55, 00 zł

d) fosforyzujący lakier w sprayu „Rust-Oleum Glow In The Dark” – genialnie prezentuje się za dnia, jednak prawdziwe „oblicze” produktu ukazuje się dopiero… nocą. Biała farba zamienia się bowiem w świecącą! Najlepiej aplikować ją w miejsca, które muszą zostać widoczne w ciemności. Za jej pomocą można namalować np. wesołe wzory na ścianie dziecka. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat malowania ścian.

Fosforyzujący lakier w sprayu „Rust-Oleum Glow In The Dark” - informacje

Dostępność

Noxan

Pojemność

400 ml

Barwa

Biała

Cena

53, 00 zł

e) farba w sprayu metaliczna „Rust-Oleum Mettalic” – jest to zazwyczaj matowa farba w sprayu. Najchętniej kupowana jest złota, srebrna lub imitująca chrom. To jednocześnie również doskonała farba w sprayu do metalu, która nada starym przedmiotom nowoczesny wymiar.

Farba w sprayu metaliczna „Rust-Oleum Mettalic” - informacje

Dostępność

Alcor

Pojemność

400 ml

Barwa

Złota

Cena

31, 50 zł

f) farba tablicowa „Forever Paints Classic” – to wielki hit, który zyskał sobie bardzo pozytywne opinie. Bardzo często tradycyjna farba akrylowa zastępowana jest właśnie tzw. „tablicówką” w aerozolu. Farba zazwyczaj sprzedawana jest jako czarna, po której będzie można (po wyschnięciu i pomalowaniu ściany) malować i pisać zwykłą… kredą. Spray służy jednak nie tylko do ścian, ale i do pomalowania drewnianych drzwi, metalowej puszki bądź dowolnego szklanego przedmiotu.

Farba tablicowa „Forever Paints Classic” - informacje

Dostępność

Castorama

Pojemność

400 ml

Barwa

Czarna

Cena

24,98 zł

Różnokolorowe farby w sprayu do drewna lub farba w sprayu do metalu i inne jej rodzaje, zastosowanie, opinie i porady
Farba w sprayu – rodzaje, opinie, ceny, kolory, malowanie krok po kroku

Do czego użyć farby w sprayu?

Rozwiązań jest naprawdę wiele! Możesz utworzyć za jej pomocą inspirujące hasło na ścianie sypialni, namalować obraz w pokoju dziecka czy ozdobić ścianę w salonie niepowtarzalnym ornamentem. Jeżeli nie posiadasz zdolności plastycznych, zawsze możesz skorzystać z gotowych szablonów – dostępne są zazwyczaj w każdym markecie budowlanym. Dekoracje wykonane farbą w sprayu będą świetną alternatywą chociażby dla popularnych naklejek na ścianę. A może zainteresują cię także te artykuły o farbach akrylowych?

Z powodzeniem możesz również odświeżyć za jej pomocą stare i zniszczone meble! Z nudnych brązowych krzeseł możesz zrobić białe w stylu skandynawskim, a matowy stolik z drewna łatwo zamienisz w błyszczący i elegancki mebel w stylu glamour. Ogromna wygoda aplikacji takiego produktu pozwoli na dokładne pokrycie każdego zakamarka, nadając meblom nowoczesny design.

Farba w aerozolu

Malowanie farbą w sprayu krok po kroku

  1. Oczyść i odtłuść wybrany element lub fragment ściany.
  2. Przyłóż szablon i unieruchom go za pomocą delikatnej taśmy klejącej.
  3. Dobrze wstrząśnij zakupionym produktem. Następnie skieruj strumień farby bezpośrednio na malowaną powierzchnię. Staraj się trzymać puszkę sprayu w odległości co najmniej 25 cm od ściany.
  4. Delikatnie przesuwaj puszką, pokrywając kolejne części wybranej płaszczyzny. Staraj się co jakiś czas potrząsać opakowaniem.
  5. Jeśli zajdzie potrzeba, rozpyl kolejną warstwę tuż po wyschnięciu pierwszej. Zachowaj również ostrożność przy zdejmowaniu wzoru – postaraj się go nie naruszyć! Sprawdź także ten artykuł o farbach marki Dekoral.

Co jeszcze można pomalować sprayem?

Oprócz ścian czy mebli odświeżyć sprayem możesz również swoje dekoracje – zwłaszcza, jeżeli już się znudziły i chcesz je wyrzucić. Możesz przerobić starą butelkę po winie na elegancki przedmiot ze szkła, a zwykły słoik zamienić na ekskluzywny pojemnik do przyborów biurowych. Chcesz umieścić jakąś nietuzinkową dekorację na stole? Zbierz w lesie gałązki i pomaluj je na metaliczne kolory – zobaczysz, że to będzie świetna alternatywa dla ciętych kwiatów! W podobny sposób możesz „tchnąć nowe życie” w stare donice, ramki na zdjęcia bądź szkatułki.

Niezależnie od przeznaczenia farby pamiętaj o tym, aby nie używać produktu w zamkniętym i niewentylowanym pomieszczeniu! Dla bezpieczeństwa zawsze należy założyć również maskę ochronną, która osłoni przed przypadkowym dostaniem się oparów farby do dróg oddechowych. Jeżeli będziesz malować farbą na zewnątrz, koniecznie uważaj na wiatr – może on bowiem zakłócać pracę i utrudniać osiągnięcie wymarzonego efektu. Zwracaj również uwagę na zalecenia producenta (instrukcję znajdziesz na opakowaniu). Pamiętaj też o tym, aby nigdy nie malować sprayem zbyt… szybko. Praca z produktem wymaga bowiem wyjątkowego skupienia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o farbach dekoracyjnych.

ikona podziel się Przekaż dalej