Czym pomalować posadzę betonową na zewnątrz? W jakim celu?

Malowanie posadzek betonowych czy płytek betonowych na zewnątrz może wydawać się niezbyt często spotykaną czynnością. Nic bardziej mylnego! Zaletą malowania betonu jest jego zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Co więcej, odpowiednio dobrane farby do malowania posadzki betonowej, nadadzą jej nowy kolor i świeży wygląd. Poprawa estetyki całego otoczenia przy użyciu farby jest dużo prostsza niż poprzez nakładanie nowej warstwy betonu. Przede wszystkim nie trzeba kuć czy mechanicznie usuwać starej warstwy płytek betonowych, które to jedynie straciły kolor, a dalej są trwałe i mocne.

Posadzka betonowa narażona jest nie tylko na działanie sił zewnętrznych, jak ciężkie auto czy koparka, ale także na takie zabrudzenia kwasami czy utrata koloru pod wpływem działania promieni słonecznych. Każdy materiał z czasem się zużywa i tak też jest z posadzkami betonowymi. Aby zachować ich kolor na dłużej, warto skorzystać z usług malowania pokryć betonowych na zewnątrz. Z uwagi jednak, iż czynność nie jest mocno skomplikowana, warto spróbować samodzielnie zabrać się za malowanie betonu. Zatem jaka farba do betonu na zewnątrz będzie najlepsza?

Jak farba na beton? Olejna, akrylowa, izolacyjna czy kauczukowa?

Rodzaje farb na beton

Na rynku znajduje się kilka rodzajów farb, którymi można pomalować wewnętrzne czy zewnętrzne elementy betonowe. Płytki betonowe na ogrodzie, podjeździe czy na chodniku wymagają gruntownego zabezpieczenia, dlatego też malowanie ich będzie wymagało wykorzystania odpowiednich farb. Jaka farba do betonu na zewnątrz?

Jednym z klasycznych rodzajów farb jest farba akrylowa, która to posiada szeroką gamę kolorów, co jest jej niewątpliwą zaletą. Biała, czarna czy czerwona farba to tylko jedne z propozycji. Niestety jednak farba akrylowa nie spełni oczekiwać na dużych powierzchniach, ponieważ, aby idealnie pokryła beton, konieczne będzie pomalowanie dwukrotne, co znacznie wydłuży czas prac. Lepszą alternatywą będzie wybór farby akrylowej z dodatkiem (np. z silikonem).

Bez wątpienia jedną z najlepszych farb do betonu jest farba epoksydowa. Składniki tej farby tworzą ochronną warstwę na betonie, która jest barierą dla szkodliwych czynników atmosferycznych. Można nią pomalować każdą powierzchnię betonową podobnie jak farbami kauczukowymi (chlokauczukowymi).  Warto również pamiętać, że w marketach budowlanych dostępne są także impregnaty do betonu, które dodatkowo zabezpieczają zewnętrzne elementy betonowe. Tworzą powłokę ochronną przed wnikaniem wilgoci.

Farba na posadzkę betonową – czym kierować się w wyborze?

Wybór farby do betonu powinien być oparty przede wszystkim o jej przeznaczenie. Inna farba będzie odpowiednia do malowania pasów na jezdni, a inna do udekorowania betonowego słupa na tarasie. Im bardziej narażona na działania czynników zewnętrznych powierzchnia, tym bardziej wytrzymała powinna być farba do jej pomalowania. Odporność na ścieranie będzie bardzo ważna, ponieważ to właśnie ten czynnik mechaniczny może w największym stopniu powodować niszczenie betonu.

Przede wszystkim farba do betonu powinna dobrze kryć i ściśle przylegać do malowanej powierzchni. Zewnętrzna posadzka betonowa (wewnętrzna również) jest mocno wymagającym podłożem. Aby ją szczelnie pokryć, często potrzebne jest nałożenie dwóch lub więcej warstw farby. Zdecydowanie lepiej będzie wybrać rodzaj farby do betonu, który to kryje bez problemów za jednym pociągnięciem.

Powierzchnie betonowe wykorzystywane są najczęściej w miejscach o dużym ruchu drogowych, dlatego też wykorzystana do malowania farba powinna być bardzo trwała i odporna na ścieranie. Nie powinna również pozostawiać śliskiej powłoki, aby użytkowanie danej powierzchni było bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i pojazdów kołowych. Niestety jednak im większe wymagania co do farby, tym wyższa może być jej cena rynkowa. Przed zakupem można zasięgnąć opinii na forach internetowych. Grupy dyskusyjne to miejsca wymiany doświadczeń i dzielenia się poradami np. „jak załatać dziurę w ścianie?”, „jaka taśma izolacyjna będzie najlepsza?” czy „wylewka wewnętrzna – jaki wybrać rodzaj?”. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także ten artykuł na temat farby do betonu.

Jaką farba do betonu na zewnątrz? Ceny i opinie

Najlepsza farba do posadzek betonowych – gdzie kupić i za ile?

Farby akrylowe, olejne czy kauczukowe dostępne są w każdym sklepie czy markecie budowlanym. Bez problemu może zakupić wybraną farbę zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i sklepach online. Trudności nie sprawia także wybór koloru, choć z pewnością najpopularniejsze kolory farb to betonu to biały czy czarny z uwagi na ich szerokie zastosowanie.

Cena za 1 litr farby do betonu będzie się różnić w zależności od rodzaju, firmy czy koloru. Wybierając farbę do posadzek czy płytek betonowych, warto rozejrzeć się w kilku sklepach tak, aby wybrać najlepszą ofertę. Często pojawiają się czasowe promocje w marketach budowalnych, na które też warto polować, by zaoszczędzić. Dobrym rozwiązaniem będzie także rozmowa z doradcą klienta w sklepie, który wysłucha potrzeb i dostosuje wybór farby do oczekiwań klienta.

Przegląd wybranych ofert farb do betonu wraz z cenami

Nazwa farby do betonu

Przykładowa cena

Farba do betonu biała Concrete Paint 1K

ok. 77 zł za 1 litr

Farba do betonu, posadzki i ogrodzeń czarna Labofarb

Ok. 35 zł za 1 litr

Farba do posadzek betonowych Primacol czarna

Ok. 30 zł za 1 litr

Farba do boetonu Betondur żółta

Ok. 60 zł za 1 litr

Farby do malowania betonu – opinie

Wysokiej jakości farby do betonu cieszą się bardzo dużą popularnością i wysokimi ocenami klientów. Trwałość malowanej powłoki jest z pewnością jedną z najważniejszych cech docenianych w opiniach. Nikt zapewne nie chciałby co roku odświeżać przestrzeni i nakładać kolejnej warstwy farby. Każdy klient ma odmienne oczekiwania co do farby do betonu, dlatego też warto sprawdzić nie jedną, a kilka opinii. Najlepiej będzie jednak zasięgnąć porady doradcy klienta w sklepie, który na co dzień spotyka się z oczekiwaniami kupujących.

Farba do betonu jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chce się w prosty sposób odświeżyć powierzchnię betonową. Warto również skorzystać z impregnatu do betonu, który pełni funkcję ochronną (izolacyjną) przed wnikaniem wilgoci czy działaniem promieni słonecznych. Dzięki temu betonowa posadzka może wyglądać jak nowa przez wiele lat. Malowanie betonowych powierzchni nie jest wymagające, a każda farba na opakowaniu posiada instrukcję obsługi i dokładne proporcje czy czas schnięcia.

ikona podziel się Przekaż dalej