Podkład epoksydowy – rodzaje oraz zastosowanie

Skład oraz zastosowanie podkładu epoksydowego

Podkład epoksydowy składa się z mieszaniny żywicy epoksydowej o bardzo dużej gęstości. Z uwagi na te właściwości może tworzyć ona idealną powłokę barierową, która znajdzie swoje zastosowanie w wielu sytuacjach. Dlatego też idealnie odnajdzie się ona na materiale, który należy chronić od czynników środowiskowych. Wśród nich znaleźć można powierzchnie lakierowane, elementy betonowe, murowane czy stalowe. Podkład epoksydowy używany jest głównie jako produkt ochronny na rdzę.

Podkład epoksydowy składa się nie tylko z żywicy epoksydowej, ale także innych dodatków. Obecne są w nim wypełniacze, dodatki antykorozyjne, które zmniejszają szybkość reakcji oraz preparaty gwarantujące dobrą przyczepność preparatu do podłoża. Dzięki takiemu składowi podkład epoksydowy z powodzeniem sprawdzi się w branży motoryzacyjnej oraz budowlanej.

Często w ofercie producentów spotkać można podkład epoksydowy oraz grunt epoksydowy. Istnieje jednak drobna różnica między nimi. Grunt epoksydowy warto nałożyć na czysta blachę w celu jej zakonserwowania i poddania pracom przygotowawczym. Po wykonaniu gruntowania można wykonywać dalsze malowanie. Natomiast podkład epoksydowy jest produktem, który można zastosować na zabezpieczoną i zagruntowaną blachę, by móc przeprowadzać dalsze prace lakiernicze. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze farby do metalu.

Właściwości podkładu epoksydowego

Podkład epoksydowy jak już wcześniej zostało wspomniane charakteryzuje się wysoką ochroną przeciwkorozyjną. Może być on zamknięty w sprayu czy tradycyjnie w puszcze. Cechuje się wysoką przyczepnością do stali, ocynku czy aluminium. Podobnie skuteczny jest także w kontakcie ze starymi powłokami lakierowanymi, betonem czy laminatami.

Podkład epoksydowy może być stosowany na mokro, co sprzyja jego właściwościom izolującym. System „mokro na mokro” jest idealną opcją na zastosowanie tego preparatu. Gładka powierzchnia uzyskana po aplikacji możliwa jest dzięki obecności drobno zmielonego wypełniacza oraz odpowiednich elementów rozlewczych.

Najlepsze na rdzę są podkłady o grubości warstwy od 20 do 25 µm. Cechują się one wysokim poziomem ochrony antykorozyjnej zarówno dla nowego elementu, jak i tego naprawianego. System „mokro na mokro” umożliwia skrócenie czasu naprawy oraz wykorzystanie mniejszej ilości farby, która pozwoli osiągnąć jednolity i gładki kolor.

Podkład reaktywny – ciekawa alternatywa podkładu epoksydowego

Ciekawą opcją jest zastosowanie podkładu reaktywnego. Wyprodukowany jest on na bazie żywic poliwinylowych. Posiada on znakomitą przyczepność do różnych powierzchni. Przy tym zachowuje wysoki poziom ochrony przed korozją. Podobnie jak podkład epoksydowy tak i ten sprawdza się w przemyśle lakierniczym.

Istnieje jednak różnica między podkładem epoksydowym, a podkładem reaktywnym. Nie jest nią cena, choć czasem może się ona różnić. Chodzi o sposób aplikacji podkład reaktywnego. Zaleca się go nanosić pod postacią cienkich warstw w połączeniu z podkładem akrylowym, a nie epoksydowym. Podkład reaktywny znajdzie zastosowanie na stali, ocynku czy aluminium.

Zastosowanie zarówno podkładu epoksydowego, podkładu reaktywnego czy lakieru epoksydowego wpływa na podnoszenie odporności malowanej powierzchni na rdzę. Warto takie czynności wykonać, aby zwiększyć żywotność powierzchni lakierowanej. W zależności od zastosowania należy wybrać odpowiedni preparat.

Najpopularniejsze pompy ciepła - sprawdź promocje

Przegląd oferty podkładów epoksydowych wraz z cenami

HML Epoxy Primer Grey 500ml

Jest to uniwersalny produkt chroniący przed korozją. Może on być z powodzeniem używany pod każdy rodzaj lakieru. Charakteryzuje się szybkim czasem schnięcia oraz bardzo dobrą przyczepnością. Popularny podkład epoksydowy używany jest pod szpachlówkę lub bezpośrednio na nią. Powierzchnia powinna być dokładnie oczyszczona przed aplikacja podkładu w sprayu.

Producent zaleca pracę z tym podkładem epoksydowym przy temperaturze otoczenia 15°-20°C. Wymagane jest nałożenie kilku cienkich warstw na oszlifowaną przy pomocy papieru ściernego powierzchnię. Każdą kolejną warstwę można nałożyć już po 2 godzinach.

Malowanie płotu pędzelkiem, a także podkład epoksydowy w sprayu i nie tylko
Jakie zastosowanie ma podkład epoksydowy, czyli grunt epoksydowy w sprayu

Preparat HML Epoxy Primer charakteryzuje się najwyższą jakością i wyprodukowany jest przez polską firmę. Dzięki swojemu składowi idealnie nadaje się jako izolator nawet na gołą blachę. Jego przykładowa cena to 29,90 zł za opakowanie o pojemności 500 ml.

Podkład Epoksydowy Antykorozyjny 395 Spray Novol

Kolejnym produktem jest podkład epoksydowy w sprayu firmy Novol. Posiada również uniwersalne zastosowanie i z powodzeniem sprawdzi się na wielu powierzchniach. Można go nakładać na stare powłoki lakierowe, szpachlówki, stal, aluminium, ocynk czy laminaty poliestrowe.

Preparat jest łatwy w użyciu, a przy tym cechuje się wysokimi właściwościami antykorozyjnymi. Dzięki niemu można wykonać szybko i łatwo niewielkie naprawy. Skład preparatu pozwala na system aplikacji „mokro na mokro” dzięki obecności dużej ilości elementów rozlewczych. Stanowi bardzo dobry izolator do powierzchni.

Wykaz wybranych modeli podkładu epoksydowego wraz z cenami

Model podkładu epoksydowego

Przykładowa cena

HML Epoxy Primer Grey 500ml

29,90 zł

Podkład Epoksydowy Antykorozyjny 395 Spray Novol 500 ml

35,90 zł

Podkład epoksydowy – porady praktyczne

Tylko i wyłącznie odpowiednio nałożony podkład epoksydowy czy grunt epoksydowy będzie spełniał swoją funkcję. Zazwyczaj stosuje się podkład w sprayu czy w formie płynnej, co ułatwia aplikację. Dzięki użyciu ciemnych kolorów nie będzie się on rzucał w oczy, a przy tym będzie odpowiednio krył wszystkie niedoskonałości. Podkład epoksydowy w sprayu można użyć tylko na powierzchnię, która została wcześniej dokładnie oczyszczona, odtłuszczona oraz osuszona.

Podczas podkładu czy gruntu epoksydowego w sprayu należy zachować około 20-30 cm odległości od malowanej powierzchni. Okolicę niepoddaną malowaniu należy okryć papierem. Zastosowanie podkładu epoksydowego nie wymaga długiego czasu oczekiwania na wyschnięcie, ponieważ zwykle jest to około 90 minut w temperaturze pokojowej. Im większa temperatura otoczenia, tym szybszy czas schnięcia.

Malowanie blachy wymaga nałożenia podkładu epoksydowego z uwagi na ochronę przed korozją. Bezpośrednio nakładana szpachlówka na blachę zwiększa szansę na rdzę w przyszłości. Dlatego, aby ochrona antykorozyjna była skuteczna konieczny jest podkład czy grunt epoksydowy. Można również wykorzystać lakier epoksydowy, który charakteryzuje się niezwykle wysoką trwałością oraz przyczepnością.

ikona podziel się Przekaż dalej