Fuga z brokatem — zastosowanie, opinie, ceny, wiodący producenci
Fuga jest materiałem dekoracyjnym, ale również praktycznym i funkcjonalnym, chroniącym płytki na ścianie czy podłodze przed wilgocią, która mogłaby dostać się przez szczeliny. Właśnie dzięki fudze w szczelinach nie ma miejsca na kurz oraz brud, nie gnieżdżą się tam więc pleśni i grzyby. Jeżeli spojrzeć na fugę pod kątem dekoracyjnym, ciekawym produktem jest fuga z brokatem. Jakie kolory może mieć fuga brokatowa i czy warto stawiać na ten produkt?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaką fugę wybrać?
Nie ulega wątpliwości, że wybór fug jest obecnie bardzo szeroki. Fuga z brokatem jest produktem dekoracyjnym, z punktu widzenia praktycznego ważniejsze jednak, aby była optymalnie dobrana do warunków pomieszczenia. Dlatego w miejscach o stałej temperaturze, gdzie nie ma silnego nasłonecznienia i nie występują inne oddziaływania cieplne, można stosować wąskie spoiny.
W przypadku okładzin na podłożach odkształcalnych, do których należy ogrzewanie podłogowe, balkony, tarasy czy schody zewnętrzne, ale też baseny i inne miejsca narażone na działanie mocnych źródeł ciepła czy silnego nasłonecznienia, fuga powinna być szersza. Wówczas płytki ułożone obok siebie pod wpływem temperatury mogą rozszerzyć się na granicy 5 m nawet o 5 cm. Jako że przybliżające się do siebie okładziny tworzą naprężenia ściskające, jeżeli siły te nie znajdą ujścia, płytki ulegną uszkodzeniu, odspajając się od podłoża lub pękając. Spoina w postaci fugi służy więc do kompensacji naprężeń termicznych.
Ponadto na zewnątrz fuga pełni też funkcję wentylacyjną. Wilgoć znajdująca się pod płytkami musi mieć ujście na zewnątrz, co jest możliwe dzięki paroprzepuszczalnej spoinie o odpowiedniej szerokości. W innym wypadku wilgoć zamieni się w parę wodną i będzie naciskała z dużym ciśnieniem na płytkę od środka, co spowoduje jej odspajanie.
Funkcja jako dekoracja ścian i podłóg
Funkcja dekoracyjna fug
Fuga pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Większość wybiera taki kolor fugi, aby odpowiadał on gustowi i kolorystycznie pasował do odcienia płytek. Nic więc dziwnego, że jej barwy są bardzo różne, czego przykładem są złote fugi czy efektowna fuga z brokatem. Kompozycje są w zasadzie dowolne, z jednej strony tworzą harmonijną całość, z drugiej natomiast kontrastuje się kolor fug i okładzin, na przykład czarna fuga z brokatem przy białych płytkach.
Przy fugach w kolorze płytek, efektem takiego rozwiązania jest jednolite, stonowane wnętrze. Fuga w wyrazistym, nasyconym kolorem, na przykład złota fuga, będzie bardziej widoczna, a to z kolei zaakcentuje płytki i ich układ. Opinie o dwóch opcjach są różne, najwięcej zależy od gustu i upodobań użytkownika. Na pewno duży kontrast nie jest zalecany przy płytkach kamiennych lub imitujących drewno. Jeżeli fuga będzie wówczas zbyt wyrazista, odwróci uwagę od naturalnej barwy okładziny.
Często kolor fugi można zmienić. Wprawdzie raz położona będzie służyć przez wiele lat, ale w określonych przypadkach nie ma problemów z wymianą jej na nową. Wymaga to wyskrobania starej spoiny oraz wypełnienia szczelin nową, właściwie uformowaną masą. Przez różne kolory fug można w ten sposób łatwo odmienić charakter powierzchni bez potrzeby wymiany okładzin. Co jednak kluczowe, poza dodatkową ceną nowego materiału, w taki sposób uda się wymienić wyłącznie fugę cementową. Jeżeli to fuga epoksydowa, nie można jej usunąć bez jednoczesnego uszkodzenia płytek. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o fugach.
Dekoracyjna fuga z brokatem
Brokat to specjalny dodatek, który dodaje się farb, lakierów, tynków elewacyjnych, ale również fug. Charakteryzuje go wysoka jakość, a przy tym szeroka gama kolorystyczna, choć jednocześnie wyższa cena.
Elastyczna, dekoracyjna fuga brokatowa (np. fuga Ceresit, fuga Mapei, fuga Atlas) służy spoinowaniu różnego rodzaju płytek. Na rynku znaleźć można fugę z brokatem optymalną do płytek ceramicznych ściennych i podłogowych, ale również gresu, klinkieru czy kamienia naturalnego. Różna jest jej cena, obfity jest też wybór kolorystyczny, czego przykładem są złote fugi Mapei.
Fuga z brokatem ma również szerokie zastosowanie pod kątem pomieszczeń. Z powodzeniem fugi brokatowe Atlas są stosowane w salonach, łazienkach, a nawet restauracjach. Producent zauważa, że fugę brokatową można stosować do spoinowania płytek na ogrzewaniu podłogowym czy płytach gipsowo-kartonowych. Zawsze nadaje ona okładzinie wyjątkowy efekt wizualny i estetyczny, doskonale komponując się z płytkami metalizowanymi, mozaiką szklaną i ceramiczną oraz luksferami. Opinie są pochlebne i dla większości użytkowników brokatowa fuga Mapei czy Atlas to produkt wart rozważenia nie tylko w reprezentowanych pomieszczeniach domu, firmach, restauracjach czy hotelach. Nawet wówczas, kiedy jej cena jest wyższa.
Zwłaszcza że fuga brokatowa nie traci nic na swojej praktyczności i funkcjonalności. Poza funkcją dekoracyjną fuga z brokatem (np. Atlas) to także duża przyczepność do płytek oraz wysoka odporność mechaniczna, co jest ważne przy częstym myciu, szorowaniu i ścieraniu. W końcu to również gładka powierzchnia fugi, co jest możliwe dzięki dużej zawartości dobrego kruszywa. Opinia użytkowników jest w tym przypadku wiążąca, a większość z nich podkreśla, że fuga brokatowa to naprawdę ciekawy produkt, tak od strony estetycznej, jak i praktycznej.