Spoinowanie płytek – przygotowanie prac

Kładzenie fugi odgrywa rolę związaną nie tylko z estetyką. Oczywiście spoina jest elementem wykańczającym okładzinę wykonaną z płytek i odpowiednio dopasowana, będzie ją doskonale podkreślać. Jednak fuga spełnia także inną rolę. Spoina zabezpiecza powierzchnię ściany lub podłogi przed wilgocią, czynnikami biologicznymi oraz mechanicznymi. Dlatego ważne jest, aby precyzyjnie położyć fugę, aby w późniejszym czasie nie dochodziło do jej odprysków.

Zanim zaczniemy przygotowywać podłoże do fugowania, wcześniej należy zdecydować się, jaki rodzaj fugi chcemy położyć. W sprzedaży znajdują się m.in.:

  • Fugi epoksydowe – świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których narażone są na stały kontakt z wodą. Dlatego zdają egzamin przy płytkach znajdujących się pod prysznicem, wokół wanny, czy też w okolicach umywalki. Ich zaletą jest również to, że nie przepuszczają pary wodnej. Mimo upływu czasu oraz częstego mycia nie ulegają przebarwieniom. Niestety nadają się wyłącznie do użytku wewnątrz domu.
  • Fugi cementowe – zaliczają się do jednych z najpopularniejszych rodzajów spoin. Ich głównym składnikiem jest cement portlandzki wraz z kruszywem oraz wybranymi barwnikami. Kładzenie fugi cementowej jest wyjątkowo łatwe, a dodatkowo spoina nie pozostawia zabrudzeń, które byłyby uciążliwe do usunięcia. Zaletą tego typu fugi jest fugowanie płytek na podłodze przykrywających ogrzewanie podłogowe.
  • Fugi akrylowe - ich zaletą jest gotowość do bezpośredniego użycia. Kolor dopiera się z mieszalnika farb, dzięki czemu odcień możemy dokładnie dopasować do koloru kafelek. Istnieje możliwość zastosowania jej również na zewnątrz, ale wyłącznie na ściany. Niestety nie radzą sobie z intensywnym kontaktem z wodą.
  • Fugi cementowe elastyczne – jest to ostatnia nowość na rynku remontowo-budowlanym. Fugowanie kafelek przy użyciu tej spoiny, daje o wiele trwalszy efekt. Dodatkowo są one jeszcze lepiej chronione przed wystąpieniem grzybów i pleśni. Sprawdzają się w przypadku fugowania terakoty, glazury, czy też nawet klinkieru. A może szukasz firmy do położenia płytek? Jeśli tak, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty wykonawców z twojej okolicy.

Mając już wybrany rodzaj fugi, należy przejść jeszcze do dopasowania jej koloru do kafelek. Warto wcześniej wyliczyć zużycie fugi, aby zakupić wystarczającą ilość spoiny. W innym przypadku może dojść do różnicy w odcieniach, które nie będą prezentować się zbyt estetycznie. Jeżeli zamierzamy położyć fugę na miejsce starych spoin, to nie zapomnijmy o dokładnym usunięciu starej zaprawy. Korzystając z fugi cementowej, powinniśmy ocenić nasiąkliwość płytek. W ten sposób będziemy mogli jeszcze skorygować ilość dodawanej wody do mieszanki. Spoinę należy mieszać tak długo, aż uzyskamy jednolitą konsystencję pozbawioną jakichkolwiek grudek.

Fugowanie płytek ściennych

Kładzenie fugi na ściany jest na tyle łatwym zadaniem, że można spokojnie wykonać tę czynność samodzielnie. Należy jednak pamiętać o tym, aby wszystkie czynności wykonywać po kolei na każdej ścianie. W innym przypadku może dojść do zbyt mocnego wyschnięcia zaprawy na płytkach, co może stanowić problem z ich doczyszczeniem, a także wygładzeniem fug. Do fugowania ścian wykorzystujemy pacę gumową, dzięki czemu unikniemy porysowania glazury.

Rozrobioną spoinę nakładamy energicznymi ruchami wzdłuż wszystkich przestrzeni pomiędzy kafelkami. Należy pamiętać, aby fugowanie płytek ściennych przebiegło z zamierzonym efektem, należy dość mocno dociskać pacą zaprawę, tak by dotarła ona w każdą wolną szczelinę. Następnie pacą zacieramy nadmiar spoiny, tym samym wyrównując braki między płytkami. Po około 30 minutach należy przejść do pierwszego mycia kafelek, a tym samym do wygładzania fug. Czynność należy powtórzyć, po czym całą powierzchnię ściany wycieramy suchą szmatką. Wtedy dopiero można przejść do powtórzenia wszystkich czynności na kolejnej ścianie.

Fugowanie płytek ściennych kończymy układaniem spoiny we wszystkich załamaniach tj. małych powierzchniach ścianek. Następnie przechodzimy do narożników wewnętrznych i zewnętrznych terakoty. Te z kolei wykańczamy silikonem, który nakładamy równomiernie od góry do dołu. Całość spryskujemy wodą z płynem do mycia naczyń, aby móc zetrzeć nadmiar silikonu. Do tego celu możemy skorzystać ze specjalnej szpatułki lub po prostu wyrównać narożniki swoim palcem.

Fugowanie płytek na podłodze

Fugowanie płytek na podłodze przebiega praktycznie tak samo, jak w przypadku nakładania spoiny na glazury ścienne. Po dokładnym wymieszaniu zaprawy należy położyć fugę przy użyciu pacy z gumową nakładką. Prace zaczynamy od narożnika pokoju, by następnie przejść w głąb pomieszczenia. Jeżeli podłoga posiada bardzo dużą powierzchnię, a działasz w pojedynkę, to podziel ją na mniejsze strefy. Inaczej fuga wyschnie, tworząc twardą i trudną do usunięcia warstwę.

Fugowanie płytek ściennych wymagało dwukrotnego mycia przy użyciu zwykłej gąbki. Tak należy postąpić również w przypadku podłogi. Spoinowanie płytek nie wymaga już zastosowania silikonu, dzięki czemu prace będą przebiegać jeszcze szybciej. Należy pamiętać o tym, aby fugowanie płytek na podłodze musi zostać wykonane na oczyszczonej, pozbawionej kleju powierzchni.

Fugowanie płytek na podłodze, czyli jak kłaść fugę krok po kroku
Fugowanie płytek na podłodze, czyli kładzenie fugi krok po kroku

Nakładanie fugi epoksydowej

Nakładanie fugi epoksydowej w niczym nie różni się od tradycyjnego spoinowania. Dużym ułatwieniem podczas rozprowadzania zaprawy, będzie wykonywanie ukośnych ruchów gumową pacą względem krawędzi kafelek. Fugowanie płytek na podłodze będzie przebiegało identycznie jak fugowanie płytek ściennych. W przypadku delikatnej glazury lub terakoty,

Czyszczenie fugi epoksydowej należy wykonać natychmiast po jej nałożeniu. W odróżnieniu od spoiny cementowej fuga epoksydowa po wyschnięciu jest bardzo trudna do usunięcia. Nadmiar spoiny z kafelek usuwamy przy pomocy gąbki z włókniny. Natomiast profilowanie fugi epoksydowej wykonujemy już przy użyciu miękkiej gąbki.

Kładzenie fugi – końcowe prace

Każde spoinowanie płytek, niezależnie od rodzaju zaprawy, należy na koniec dokładnie wyczyścić. Czyszczenie glazury lub terakoty będzie wymagać od nas więcej ostrożności, ze względu na ryzyko wystąpienia zarysowań. Dlatego warto sięgnąć po miękką gąbkę. Dobrze jest wcześniej zrobić próbę czyszczenia terakoty lub glazury na mniej widocznych miejscach. Będziemy mogli również ocenić, jak szybko trwa proces wysychania spoiny.

Już wiemy, że aby położyć fugę, wcale nie trzeba mieć dużego doświadczenia. Spoinowanie płytek w zupełności wykonamy samodzielnie przy użyciu bardzo prostych narzędzi. Jeżeli jednak nie mamy zbyt dużej pewności, co do efektu końcowego, warto wcześniej położyć fugę na najmniej widocznej powierzchni. W ten sposób będziemy mogli prześledzić, jak wygląda spoinowanie płytek, a także jak długi jest czas wysychania fugi. Wtedy kładzenie fugi na większych powierzchniach, a nawet nakładanie fugi epoksydowej nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu.

Fugi – przykładowe ceny

Wiedząc już jak należy prawidłowo położyć fugę, warto jeszcze prześledzić ceny kilku rekomendowanych produktów. Nie jest to sugestia, by wybierać jak najtańsze produkty. Jednak warto mieć rozeznanie, ile wyniosą nas koszty związane z zakupem zaprawy. Wcześniej należy upewnić się, jakie jest zużycie spoiny, aby zakupić odpowiednią ilość opakowań.

Przykładowe ceny fug

Nazwa produktu

Cena

Fuga Mapei Ultracolor

99,98 zł

Fuga cementowa Mapei 5 kg, kolor szary 113

61,99 zł

Fuga Ceresit Ce 40 Caramel 2 kg

22,50 zł

Fuga Ceresit Ce 40 Natura 5 kg

41,99 zł

Fuga Sopro Flex DF10 Design, kolor biały – 5 kg

92,98 zł

Fuga cementowa Sopro DF10 – 2,5 kg

59,99 zł

ikona podziel się Przekaż dalej