Czym i jak umyć fugi?

Czyszczenie spoin kojarzy się zazwyczaj z długim i żmudnym szczotkowaniem miejsc pomiędzy kafelkami swoją starą szczoteczką do zębów. Na szczęście dzisiaj jest o wiele przyjemniejszych metod oraz preparatów na to, aby uzyskać oczekiwany efekt. Wśród nich wymienić możemy między innymi dostępne w sklepach środki chemiczne, domowe sposoby, a nawet mechaniczne urządzenia.

Wśród tych ostatnich sposobów możemy wymienić przede wszystkim korzystanie ze szczotek o gumowym włosiu. Należy jednak uważać podczas szorowania, aby nie doszło do uszkodzenia spoin. Innym, bezpieczniejszym sposobem jest skorzystanie z parownicy. Parownica umożliwi nam nie tylko czyszczenie fug bez wykorzystania jakichkolwiek detergentów, ale również pozwoli na dotarcie do naprawdę trudno dostępnych miejsc. Parownica jest urządzeniem, które wykorzystuje parę wodną wypuszczaną pod bardzo wysokim ciśnieniem.

Czyszczenie fug domowymi sposobami

Alternatywną dla preparatów przeznaczonych do czyszczenia fug, jest skorzystanie z produktów dostępnych w każdej kuchni. Jednym z takich rozwiązań, które jest stosowane od pokoleń, stanowi mieszanka octu z sodą oczyszczoną. Pomocny może okazać się także kwasek cytrynowy, który jest doskonałym zamiennikiem octu. Należy jednak uważać, aby domowe metody stosować z dużą ostrożnością przy czyszczeniu kolorowych fug. Ponieważ mogą one powodować nieestetyczne wybielanie ciemnych i kolorowych spoin. Jeżeli obawiamy się takiej reakcji, lepiej jest najpierw wypróbować konkretną metodę na niewielkiej i niewidocznej powierzchni.

Ciekawą propozycją okazać się może zwykła pasta do zębów. Plusem tego rozwiązania jest to, że pastę do zębów zawsze mamy w domu. Jednak potrzeba jej naprawdę duże ilości, by móc się uporać z mocno zabrudzonymi spoinami. Czyszczenie fug przy pomocy pasty do zębów wykonujemy poprzez nałożenie jej na szczoteczkę, a następnie szorowanie spoin. Po kilkunastu minutach wszystkie fugi należy dokładnie umyć. Aby szybciej pozbyć się piany, warto skorzystać z ciepłej wody z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Wśród innych domowych sposobów możemy wymienić także mieszanki zawierające nadtlenek wodoru czy też amoniak. Jeśli jednak chcesz wymienić swoje stare płytki, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź oferty wykonawców z twojej okolicy.

Preparat do czyszczenia fug – przegląd oferty

Ostatnią grupą produktów, które pozwalają na skuteczne czyszczenie fug, jest zastosowanie chemicznych preparatów. W sprzedaży znajduje się ich naprawdę wiele. Warto przyjrzeć się niektórym z nich, aby dowiedzieć się, w jaki sposób działają, na jakich składnikach się opierają, a także jakie należy zachować środki ostrożności. W ten sposób będzie nam łatwiej podjąć decyzję o wyborze konkretnego preparatu.

Czyszczenie fug na ścianie specjalnym urządzeniem, a także preparat do czyszczenia fug
Preparat do czyszczenia fug, czyli porady jak i czym wyczyścić fugi

Wśród chemicznych środków do czyszczenia fug wymienić możemy:

  • Preparat do czyszczenia fug ORO Perfekt 0,5l – przeznaczony jest do białych i kolorowych fug. Środek dostępny jest w formie spryskiwacza, co bardzo ułatwia aplikację w każde trudno dostępne miejsce. Po spryskaniu preparatem należy odczekać kilka minut, a następnie umyć fugi przy pomocy szczotki. Jeżeli fugi są bardzo mocno zabrudzone, to producent zaleca powtórzenie wszystkich czynności.
  • Preparat do czyszczenia fug Profi Sidolux – jest to kolejny produkt, który pozwala na rozpylenie środka przy pomocy spryskiwacza. Dzięki temu jest on rozprowadzany w każdym trudnodostępnym miejscu. Preparat do czyszczenia fug przeznaczony jest zarówno do płytek ceramicznych, jak i również do kauczuku i silikonu. Zatem jest on całkowicie bezpieczny, dlatego wybielanie ciemnych i kolorowych fug nie jest tutaj skutkiem ubocznym.
  • Preparat do czyszczenia fug Forlux SF 101 – jest to koncentrat, który wymaga rozcieńczenia z wodą w stosunku 1:1. Jeżeli jednak fugi są bardzo mocno zabrudzone, producent zaleca, aby płyn rozcieńczyć w mniejszej ilości wody. Preparat do czyszczenia fug wyróżnia się na tle innych środków tym, że po jego aplikacji nie trzeba szorować spoin. Jednak Forlux jest dość agresywnym środkiem, także powierzchnie wrażliwe na kwaśne środowisko, mogą być podatne na wybielanie.
  • Preparat do czyszczenia fug MPACT – środek, który pozwala wyczyścić fugi nie tylko w środku domu, ale również na zewnątrz. Wymaga on systematycznego stosowania, aby pozbyć się ciemnych śladów spowodowanymi grzybami i pleśniami. Zalecany jest do kolorowych fug.

Produkty do czyszczenia fug - opinie i ceny

Jeżeli chcemy dobrze doczyścić fugi, to na pewno warto zainwestować w dobry środek. W poniższym zestawieniu znajdują się proponowane preparaty, które można zakupić praktycznie w każdym sklepie z tego typu artykułami. Wśród nich znajdą się zarówno tańsze, jak i droższe propozycje. To pozwoli na podjęcie dobrej decyzji zakupowej, jednocześnie patrząc przez pryzmat skuteczności preparatu.

Przykładowe ceny preparatów przeznaczonych do czyszczenia fug

Nazwa produktu

Cena

Preparat do czyszczenia fug Descaling

Ceny od 49,19 zł – bardzo dobre opinie

Płyn pozwalający umyć fugi MPACT

Ceny od 16,95 zł – bardzo dobre opinie

Forlux płyn do ciemnych i kolorowych fug

18,45 zł – bardzo dobre opinie

Sann Profi środek czyszczący, wybielanie fug 0,5l

17,91 zł

Płyn Tenzi do czyszczenia fug 600 ml

11,52 zł

Dix Professional, środek do czyszczenia fug i powierzchni ceramicznych, 500 ml

6,83 zł

Nexxt Płyn aktywny do czyszczenia fug 1l, PRO

17,10 zł

Fuga Clean płyn do czyszczenia fug, 500 ml

15,50 zł

HG płyn do czyszczenia fug

36,98 zł

Clinex W3 Multi Płyn do mycia sanitariatów, 5 litrów

51,25 zł

Wybielający marker do fug Wenko Whitener, 125 ml

35,00 zł

Parownica Camry CR

118,51 zł

Środek do czyszczenia fug i spoin 0,6 l

14,58 zł

Starwax Spoiny – preparat do czyszczenia spoin, fug i silikonu, 250 ml

22,99 zł

D-Lux czyszczenie fug i spoin bez szorowania

29,80 zł

ikona podziel się Przekaż dalej