Pospółka piaskowa – jakie zastosowanie posiada kruszywo nienormowane?

Pospółka zawiera w swoim składzie żwir i piasek o różnej frakcji. Tego rodzaju kruszywo nienormowane charakteryzuje się atrakcyjnym kosztem zakupu oraz wieloma możliwościami wykorzystania. Pospółka piaskowa lub piaskowo żwirowa jest często wykorzystywana do betonów zwykłych, jednak na tym nie koniec jej możliwości.

Mieszanina zawierająca żwir i piasek znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie drogowym. Kruszywo nienormowane będzie także odpowiednim materiałem do podbudowy fundamentów. Warstwa zawierająca piasek i żwir może być również podłożem pod obiekty budowlane.

Zastosowanie pospółki do betonów zwykłych wiąże się także z możliwością wykorzystania materiału w produkcji elementów prefabrykowanych. Kruszywo nienormowane będzie także dobrym materiałem do utwardzenia dróg gruntowych. Materiał nadaje się również pod kostkę betonową i kostkę granitową. Możemy utwardzić nim podjazdy i inne szlaki komunikacyjne.

Od czego zależy cena za tonę lub za m3 pospółki?

Zawierające piasek i żwir kruszywo nienormowane jest dostępne w bardzo zróżnicowanych kosztach. Niektóre firmy określają stawkę za m3, u innych obowiązuje cena za tonę. Przelicznik pomiędzy m3, a tonami będzie uzależniony od frakcji. Przyjmujemy w uproszczeniu, że 1 m3 zawiera około 1,7 tony kruszywa.

Od czego zależy cena za tonę lub za m3? Ostateczny koszt będzie uzależniony od frakcji. Ceny kruszyw różnią się także w zależności od indywidualnych parametrów. Dla przykładu podwójnie płukany piasek i żwir będzie droższy w zakupie niż pospółka niepłukana. Różnice cenowe wynikają także z lokalizacji. Oferty obowiązujące w różnych regionach naszego kraju odznaczają się bardzo wysokim stopniem zróżnicowania cen. Na ostateczny koszt pospółki z pewnością może wpłynąć także ostateczny koszt transportu.

Ostateczna cena za tonę lub za m3 kruszywa będzie ściśle uzależniona od wielkości zamówienia. Przy zamówieniach hurtowych można liczyć na atrakcyjniejszą stawkę. Dodatkowo przy zakupie większej ilości materiału, firma może zaoferować dodatkowy transport w niewielkiej odległości od swojej placówki. Kruszywo nienormowane dostępne w sprzedaży detalicznej będzie odczuwalnie droższe.

Ze względu na duże dysproporcje w kosztach zakupu pospółki, warto skontaktować się z lokalnymi firmami branżowymi. Dzięki temu upewnimy się, ile kosztuje piasek, żwir lub pospółka w naszej okolicy. Poniżej określimy średnie ceny zakupu kruszyw, jednak wskazane wartości mają charakter wyłącznie poglądowy.

Ile kosztuje pospółka piaskowa. Średnie koszty w roku 2023

Średnia cena za tonę. Ile kosztuje kruszywo nienormowane?

Cena kruszyw do betonów zwykłych rozpoczyna się już od kwoty około 20,00 zł za tonę. Jest to koszt spotykany przy większych zamówieniach. Dobrym przykładem jest tu cennik kopalni Drogoszów. W ofercie obowiązującej od 09-01-2023 r. cena za tonę pospółki wynosi dokładnie 22,00 zł netto.W wielu przypadkach cena za tonę okazuje się odczuwalnie wyższa i dochodzi do kwoty 35,00 zł za kruszywo nienormowane frakcji 0 – 16 mm.

Warto zauważyć, iż ceny pospółki podwójnie płukanej mogą okazać się jeszcze wyższe. Średnia cena za tonę pospółki płukanej frakcji 0 – 16 mm utrzymuje się w przedziale 40,00 – 60,00 zł. Z kolei średnie stawki za pospółkę 0 – 8 mm do betonów zwykłych utrzymuje się w zakresie około 50,00 – 70,00 zł za tonę. W takiej samej cenie można nabyć pospółkę do betonu frakcji 0 – 16 mm. Poniżej prezentujemy zestawienie cen w formie tabelarycznej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z aktualnymi cennikami.

Ile kosztuje pospółka? Średnia cena za tonę produktu. Aktualizacja 02-02-2023 r.

Średnia cena za tonę od

Średnia cena za tonę do

Pospółka piaskowa 0 – 16

20,00 zł

35,00 zł

Pospółka piaskowa podwójnie płukana 0 – 16

40,00 zł

60,00 zł

Pospółka do betonu 0 – 8mm

50,00 zł

70,00 zł

Pospółka do betonu 0 –16mm

50,00 zł

70,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Ile kosztuje pospółka – średnia cena za m3

Ustaliliśmy już orientacyjne ceny za tonę pospółki piaskowej i piaskowo żwirowej. W wielu punktach sprzedaży obowiązuje cena za m3 kruszywa. Ile kosztuje pospółka naturalna? Średnia cena pospółki naturalnej niekruszonej (frakcja 0 – 31,5 mm) rozpoczyna się od kwoty około 40,00 zł/m3. Cenniki obowiązujące u niektórych dostawców mogą być nieco wyższe. Średni koszt zakupu na ogół zamyka się w kwocie około 65,00 zł/m3.

Nasz drugi przykład to kruszywo nienormowane frakcji 0 – 63 mm. Ile kosztuje tego rodzaju pospółka naturalna niekruszona? Średnia cena zakupu waha się pomiędzy kwotami 45,00 – 55,00 zł netto za m3. Poniżej prezentujemy tabelaryczne zestawienie średnich cen zakupu.

Ile kosztuje pospółka naturalna niekruszona? Średnia cena za m3. Aktualizacja: 03-02-2023 r.

Średnia stawka za m3, cena od

Średnia stawka za m3, cena do

Pospółka naturalna niekruszona 0 – 31,5 mm

40,00 zł

65,00 zł

Pospółka naturalna nieukruszona 0 – 63 mm

45,00 zł

55,00 zł

Źródło: opracowanie własne

Opisane powyżej ceny pospółki zawierają wartości poglądowe i nie stanowią oferty handlowej. Ceny obowiązujące w wielu firmach branżowych mogą się odczuwalnie różnić. Ostateczny koszt zakupu pospółki jest w dużej mierze uzależniony od lokalizacji. Dlatego warto zapoznać się z ofertami usługodawców działających w interesującym nas obrębie. Ceny wielu firm mogą się odczuwalnie różnić od średnich stawek zawartych w niniejszym cenniku.

ikona podziel się Przekaż dalej