Stal zbrojeniowa – gdzie kupić?

Określając cennik stali, trzeba najpierw ustalić optymalne źródła zakupu. Stal budowlana będzie dostępna w wielu lokalnych składach oraz hurtowniach. Zwróćmy tutaj uwagę na ceny stali za tonę. Czasami ceny pomiędzy ulokowanymi nieopodal składami okazują się dość zróżnicowane. Dlatego warto zaznajomić się z cennikami przynajmniej kilku lokalnych dostawców. Zakup u lokalnego dystrybutora wiąże się z mniejszymi kosztami transportu,  co stanowi dodatkowy atut.

Ustalając ceny stali, zwracamy uwagę na stawki w hurcie i w detalu. Jest to kolejny istotny wyznacznik, określający skalę ostatecznych wydatków. Przy większych zamówieniach stali żebrowanej, możemy liczyć na korzystne upusty cenowe. Dzięki temu cena za tonę materiału okaże się mniejszym obciążeniem dla budżetu inwestycyjnego.

W poniższym zestawieniu znajdzie się średnia cena stali za tonę. Ceny stali stanowią wartości poglądowe wraz z podatkiem VAT. Wzięliśmy tu pod uwagę średnie stawki za tonę materiału o dobrej jakości. Cenniki niektórych lokalnych dystrybutorów mogą się nieznacznie różnić.

Stal budowlana na wymiar i na tony

Wybierając pręty zbrojeniowe, możemy skorzystać z dwóch form zakupu. Pierwszym z nich jest zakup produktów na tony. Jest to dość korzystne cenowo rozwiązanie, pozwalające ograniczyć koszty zakupu materiałów. Cena za tonę w hucie okazuje się nieco atrakcyjniejsza niż pręty zbrojeniowe na wymiar.

Drugie rozwiązanie, to wspomniane już zakupy materiałów na wymiar. Pręty zbrojeniowe (np. fi 12) mogą zostać docięte pod wymagania przewidziane w projekcie budowlanym. W tym przypadku cena jest często przedstawiana w przeliczeniu na sztuki produktu.

Wybierając drugie rozwiązanie, musimy pamiętać o zapewnieniu pewnej rezerwy. Projekt budowlany określa dokładną ilość materiału, bez żadnej nadwyżki. Dobrą praktyką będzie zatem zakup o około 10 % większej ilości stali. Pozwoli to na uniknięcie przestojów związanych z brakiem materiału budowlanego.

Materiały budowlane - super ceny

Jaka stal budowlana?

W ofercie sprzedaży znajdziemy różne rodzaje stali (w tym stali żebrowanej). Wybierając pręty zbrojeniowe, zwróćmy uwagę na założenia projektowe. Jest to jedna z najważniejszych wytycznych, determinujących wybór konkretnego towaru.

W projekcie budowlanym odnajdziemy wszystkie najistotniejsze informacje. Dokumentacja zawiera specyfikację zbrojenia, rozmiar i długość drutu oraz specyfikację techniczną pozostałych materiałów.

Posiadając zestawienie materiałów, jesteśmy w stanie wybrać odpowiednie rodzaje stali żebrowanej. Poniżej podpowiemy, ile kosztuje stal zbrojeniowa w najpopularniejszych wariantach. Omówimy popularne materiały wraz z możliwościami ich wykorzystania.

Cennik stali 2024

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ceny stali zależą od ich specyfikacji. Poniżej omówimy kilka wybranych produktów.

  • Stal zbrojeniowa fi 12 – to obecnie najpopularniejsze pręty zbrojeniowe. Wykorzystujemy je w budownictwie domów mieszkalnych i obiektów przemysłowych. Średnia cena za pręty zbrojeniowe fi 12 zostaje przeliczana za tonę. Najniższe ceny stali w hurcie osiągają wartość 2 500 zł. Wysoka cena za pręty zbrojeniowe fi 12 wynosi około 3 200 zł. Jest to cennik stali na czwarty kwartał 2024 roku.
  • Stal zbrojeniowa fi 6 – mniej popularny materiał ze stali żebrowanej, tworzony w hucie stali. Średnia cena za tonę wynosi około 1 500 do 1 700 zł za tonę.
  • Profile stalowe HEB 200 – to dwuteowniki szerokostopowe, posiadające wszechstronne możliwości zastosowania. Warto wybierać produkowane w hucie wybory o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Średnia cena profili typu HEB 200 wynosi około 2 400 – 2 700 zł za tonę.
  • Blacha gorącowalcowana typu ST3S – To arkusze blachy o wymiarach 1 500 x 3 000 x 4 mm. Powszechnie stosowane w branży budowlanej, produkowane w hucie. Tego typu stal budowlana posiada tak zwane przeznaczenie ogólne i jest powszechnie stosowana przy różnych pracach budowlanych. Cennik stali waha się tu pomiędzy kwotą 2 200, a 2 500 zł za tonę.

Zaprezentowany powyżej cennik stali zawiera wartość podatku VAT. Są to średnie ceny za zakup po kilka ton materiału. Przy większych zamówieniach istnieje możliwość negocjacji ceny. Warto także dodać, iż do kosztów całkowitych dochodzi także usługa transportowa.

ikona podziel się Przekaż dalej