Folia budowlana - rodzaje

Jeżeli dokonać najprostszego podziału, wyróżnić należy:

  • folię ochronną - do zabezpieczenia przed zabrudzeniami i odseparowania przestrzeni, powierzchni, narzędzi, przedmiotów itp.
  • folię izolacyjną - do izolacji budynku.

Inny podział tyczy się koloru folii, kiedy jest to:

  • czarna folia budowlana - folia w czarnym, nieprzepuszczalnym kolorze.
  • folia transparentna - folia przezroczysta.

Patrząc na folie budowlane, różnić się one mogą również pod kątem materiału, z jakiego je stworzono, tj.:

  • folia polietylenowa - specjalne tworzywo sztuczne.
  • maty remontowo-budowlane - grubszy materiał, który lepiej chroni wybrane powierzchnie przed zniszczeniem.

Poza tym warto wskazać na folie spełniające podwójną funkcję. Taką jest na przykład pęcherzykowa czy bąbelkowa folia izolacyjna. Służy ona do m.in. do ochrony wybranych elementów. Dlatego jest to nie tylko folią budowlaną, ale również codziennego użytku, wykorzystywaną przy przeprowadzkach, zabezpieczaniu różnych rzeczy w paczkach itp.

Jak wybrać folię budowlaną?

Budowlana folia ochronna - która najlepsza?

Głównym celem foli ochronnej jest zabezpieczenie powierzchni bądź też przedmiotów przed zniszczeniem, kiedy wykonuje się przeróżne prace zaliczane na poczet remontu. Dlatego folia ochronna to z reguły folia malarska. Zapożyczenie słowne nie wzięło się znikąd.

Folia malarska, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywana jest głównie podczas malowania wnętrz. Jednak grubą folię malarską można także stosować do zabezpieczenia wnętrz przed kurzem, który towarzyszy remontom. W ten sposób udaje się skutecznie zabezpieczyć powierzchnie, oddzielić część pomieszczeń lub tylko przykryć wybrane rzeczy.

Innym rodzajem folii budowlanej ochronnej jest folia polietylenowa, a więc tzw. stretch. Z reguły to folia sprzedawana w rolce, składająca się z wielu warstw rozciągliwej folii polietylenowej, która produkowana jest metodą wylewu szczelinowego. Folię polietylenową wykorzystuje się do zabezpieczenia różnych przedmiotów. Z jej pomocą łatwo zabezpieczyć też materiały budowlane. Jako że jest ona przezroczysta, nie ma problemu, aby sprawdzić, jaki materiał został owinięty na palecie. Nawet wówczas, kiedy jest to gruba warstwa folii. Nie znalazłeś w tym artykule adekwatnego rozwiązania? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o foliach budowlanych.

Budowlana folia izolacyjna - którą wybrać?

Czarna folia budowlana jest jedną z najczęściej stosowanych folii izolacyjnych i jest folią paroprzepuszczalną. Z folii paroizolacyjnej z reguły korzysta się przy izolacjach dachowych. Dlatego folia paroprzepuszczalna określana jest również folią wstępnego krycia. Zastosowanie czarnej folii budowlanej tego rodzaju pozwala na odparowywanie wilgoci z warstwy ociepleniowej.

Alternatywą dla folii paroizolacyjnej jest budowlana folia aluminiowa. Do największych zalet tego rodzaju folii izolacyjnej zalicza się zdolność odbijania energii cieplnej i wytrzymałość. Wszystko z uwagi na budowę, gdyż ta gruba folia składa się z kilku nałożonych na siebie warstw.

Innym rodzajem folii stosowanym przy izolacjach jest folia budowlana PE. To folia polietylenowa wykorzystywana najczęściej jako podkład pod panele i wylewki. Folia budowlana PE sprawdzi się również przy izolacji fundamentów, choć pod pewnym warunkiem. Specjaliści zalecają wówczas folię budowlaną PE grubości ok. 0,5 mm (ewentualnie grubą folię PE– 1 mm).

Jeszcze inna jest folia kubełkowa. To gruba folia budowlana wykonana z polietylenu o dużej gęstości (PEHD). Co kluczowe, folia kubełkowa jest odporna na wodę i nie gnije. Nie rozwijają się w niej również bakterie i grzyby, jest ona obojętna dla większości związków chemicznych występujących w gruncie, a przy tym skutecznie stawia opór gryzoniom i korzeniom roślin. Dlatego folię kubełkową często stosuje się przy izolacji przeciwwilgociowej, ale może ona być jedynie jej uzupełnieniem. Nigdy nie jest natomiast samodzielnym materiałem izolacyjnym. Folia nada się również do izolacji tarasów, balkonów i dachowych ogrodów.

Folia kubełkowa jako popularna folia budowlana, a także czarna folia budowlana i jej cena oraz zastosowanie krok po kroku
Folia budowlana - rodzaje, cena, zastosowanie, opinie, porady

Ostatnim, ale za to niezwykle ciekawym rodzajem folii izolacyjnej jest płynna folia budowlana. Również ten rodzaj folii jest odporny na działanie wilgoci, zmiennych temperatur i mikroorganizmów. Dlatego można ją stosować na zewnątrz (np. na balkonach czy tarasach), jak i na betonie komórkowym, tynkach, bloczkach gipsowych oraz płytach gipsowo-kartonowych. Płynnej folii wystrzegać się natomiast trzeba przy elementach wykonanych z naturalnego drewna oraz z materiałów drewnopodobnych. Oczywiście swoją pełną skuteczność i wszystkie właściwości folia zachowa tylko wtedy, kiedy wyschnie jeszcze przed nałożeniem kolejnych warstw wykończeniowych.

Producenci i ceny folii budowlanych

Ile kosztuje folia budowlana?

Cena foli budowlanej jest różna. Wszystko z uwagi na rodzaj folii, ale także inne czynniki. Ceny folii budowlanych zależne są również od:

  • grubości
  • parametrów
  • przeznaczenia

Więcej zapłacić trzeba za folię paroizolacyjną i inne folie izolacyjne. Na przykład folia paroprzepuszczalna to koszt nawet do +250 zł za 100 m2. Jednak już folia polietylenowa może być znacznie tańsza. Tu cena często sprowadza się do wydatku rzędu 25 zł za rolkę o wymiarach 5 × 20 m. Drogie są też folie w płynie.

Na znacznie mniejszy wydatek należy przygotować się przy foliach ochronnych. Folia stretch to około 10 zł za kilogram, a folia malarska to wydatek rzędu kilku złotych za płachtę o polu kilkunastu metrów kwadratowych.

Przykładowe ceny folii budowlanych

Rodzaj folii

Producent, typ, wymiar

Cena

folia budowlana PE

Folnet, żółta, TYP 200, 2x50 m

czarna, TYP 200, 6x50 m

czarna, TYP 200, 5x20 m

Folnet, żółta, TYP 200, 3x33 m

czarna, TYP 300, 5x20 m

29.90 zł

50,00 zł

25,00 zł

34,00 zł

90,00 zł

folia polietylenowa (stretch)

Emmerson, przezroczysta, 2,5 kg

czarna, 2,5 kg

Emmerson, czarna, 1,65 kg

Emmerson, przezroczysta, 1,25 kg

57,00 zł

29,00 zł

42,00 zł

31,00 zł

folia malarska

Motive, 4x5 m

Marrob, 4x5 m

Uni Grade, gruba, 4x5 m

2,00 zł

3,00 zł

8,50 zł

folia w płynie

Hydro Flex Knauff, 15 kg

Izolex, dachowa, 25 kg

Atlas, 25 kg

205,00 zł

268,00 zł

219, 00 zł

folia kubełkowa

Onduline, 1x20 m

Onduline, 1,5 x20 m

Conkret, 2x20 m

75,00 zł

115,00 zł

109,00 zł

folia paroprzepuszczalna

Parotec, 110G/M2, 1,5x50 MB

Parotec, 75G/M2, 1,5x50 MB

118,00 zł

98,00 zł

Producenci folii budowlanych - który najlepszy?

Folia budowlana to na tyle popularny i często stosowany materiał, że znaleźć można go w ofercie wielu producentów zajmujących się dostarczaniem na rynek materiałów budowlanych. Oczywiście nie zawsze jest to produkt tożsamej jakości. Dlatego pod uwagę trzeba wziąć jego parametry. Dla wielu liczy się również cena, która przynajmniej przy izolacjach nie powinna być kluczowym argumentem. Inaczej wygląda to przy foliach malarskich. Tu faktycznie można kierować się ceną, choć z reguły im droższa folia malarska, tym jest ona grubsza i trwalsza.

Pośród producentów zajmujących się produkcją folii budowlanych znajdują się m.in.: Alcaplast, Atlas, Baumit, Bolix, Castorama, Ceresit, Conkret, Dectra, Diall, Dorken, Element, Eurosystem, Eurovent, Fola, Foliarex, Folnet, Gutta, Hardy, HL, ICB, Izolex, Knauf, Kreisel, Leroy Merlin, Manutan, Mapei, Marma, Marrob, Murexin, OBI, Onduline, Parotec, PCI, Primacol, Rockwool, Sika, Sopro, Soudal, Tesa, Tytan, Ultrament czy Weber.

Wybór jest więc przeogromny. Najważniejsze jednak, aby dobrać folię budowlaną, która będzie odpowiednia dla przeznaczenia, a przy tym miała optymalne parametry. Inaczej wygląda to przy izolacji dachów aniżeli ścian z płyt g-k, czy powierzchni narażonych na działanie warunków atmosferycznych - tarasów, balkonów czy ogrodów dachowym. W każdym z wymienionych przypadków najlepiej sprawdzi się inna folia budowlana.

ikona podziel się Przekaż dalej