Zalety i możliwości zastosowania folii stretch

Folia stretch – artystka pakowania

Polietylen o niskiej gęstości (0,915-0,935 g/cm³) nadaje się idealnie do wyrobu miękkich i elastycznych folii, ponieważ cząsteczki tego tworzywa sztucznego nie są zbyt silnie sieciowane. Powstaje w rezultacie folia pakowa mocna, ale elastyczna, co daje szerokie możliwości jej zastosowania. Folia stretchowa jest ceniona w wielu różnych branżach; wygodna w użyciu daje opakowanie szczelne i mocne.

Folia stretch potrafi w czarodziejski sposób zwiększyć swoją długość nawet pięciokrotnie (w zależności od rodzaju). Jest elastyczna niczym cyrkowa artystka na scenie. Niezwykła rozciągliwość sprawia, że taśmy stretch są powszechnie stosowane do owijania palet z towarem dla ochrony przed zabrudzeniem i wilgocią. Ich dodatkową zaletą jest bardzo dobra przydatność do recyklingu.

Folie pakunkowe produkowane w różnych odmianach nadają się zarówno do indywidualnego pakowania drobnych wyrobów, jak i całych palet. Mogą być użyte do zabezpieczania lekkich butelek albo takich towarów, jak cegły, kostka brukowa i metal.

Folia stretch - główne zastosowanie rozciągliwej folii polietylenowej

Folie pakunkowe typu stretch nadają się do różnych celów. Oto przykłady ich zastosowania:

  • zabezpieczanie towarów przed kurzem i wilgocią;
  • zabezpieczanie ładunków na paletach;
  • łączenie małych przesyłek w grupy;
  • maskowanie zawartości przesyłki czarną folią;
  • zabezpieczenie wrażliwych produktów na czas transportu przed wpływem promieni UV;
  • zabezpieczenie elementów podczas malowania;
  • zawijanie i przechowywanie żywności;
  • pakowanie kwiatów, owoców i warzyw.

To nie jest folia, której szukasz do swoich potrzeb? Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różnych foliach budowlanych.

Wszechstronność użycia i różnorodność folii stretch

Folia stretch - podział ze względu na sposób pakowania

Wysoce elastyczna, praktyczna i wszechstronnie stosowana folia stretch zbiera pozytywne opinie i jest dostępna w wielu sklepach, m.in. w Castoramie, Leroy Merlin czy w OBI. Może być podzielona na rodzaje w zależności od charakteru pakowania.

Ręczna folia stretch

Jak nazwa wskazuje, jest po prostu używana ręcznie. Przy użyciu specjalnego uchwytu można bez problemu zafoliować paletę. Jej grubość wynosi od 10 µ do 40 µ, a rozciągliwość co najmniej 100%. Szerokość taśmy stretch wynosi 450 mm albo 500 mm.

  • Transparentna folia stretch – przejrzysta (transparentna) folia umożliwia szybką i łatwą identyfikację zawartości opakowania. Wielowarstwowa, zaopatrzona w klejąca stronę wewnętrzną, skutecznie chroni ładunek w czasie transportu.
  • Czarna folia stretch – nieprzejrzyste opakowanie towaru zapewnia zarówno ochronę przed kurzem i wilgocią, jak i przed niepożądanym przeglądaniem zawartości. Duża wytrzymałość wielowarstwowej folii oraz warstwa klejącą pozwalają na bezpieczny transport na duże odległości.
  • Folia pre-stretch (wstępnie rozciągnięta) – posiada wstępne rozciągnięcie do określonej grubości. Niewielkie naciągnięcie tego rodzaju folii daje duże naprężenie, ułatwiając pakowanie. Dobrze nadaje się do pakowania dużych ładunków. Trwale stabilizuje ładunki, jest używana w magazynach, hurtowniach oraz sklepach wysyłkowych. Jest dostępna o grubości od 7 µ do 10 µ.
Folia stretch jako folia pakowa, czyli folia stretchowa do pakowania, a także taśmy stretch i ich cena
Folia stretch – ceny, opinie, rodzaje, porady gdzie kupić

Maszynowa folia stretch

Znajduje zastosowanie w zakładach o dużym zapotrzebowaniu na pakowanie towarów, które odbywa się przy pomocy specjalnych maszyn zawijających. Folie maszynowe odznaczają się dużą rozciągliwością i wytrzymałością, aby optymalnie wykorzystać maszyny. Produkowane są w kilku wariantach, a ich rozciągliwość wynosi co najmniej 150%, co oznacza, że metrowy kawałek folii może przyjąć długość 2,5 m. Grubość folii maszynowej wynosi od 10 µ do 40 µ, a szerokość 500 mm albo 1000 mm. Umownie dzieli się tę folię na grupy w zależności od stopnia rozciągliwości:

  • standard – 120% - 150%;
  • power – 200% - 250%;
  • super power – 250% - 300%.

Folia stretch mini

Doskonale nadaje się do zabezpieczania niewielkich przedmiotów. Ułatwia transport i składowanie, a także chroni przed wilgocią i zabrudzeniem. Nie pozostawia śladów (w przeciwieństwie do taśm pakowych), więc można nią zawijać przedmioty bezpośrednio. Zwykła szerokość taśm mini wynosi 100 mm. Jest dostępna jako czarna albo transparentna. Dla klientów, którzy chcą wyróżnić swoje towary, możliwy jest wybór szerokiej palety kolorów.

Cena folii stretch w przykładowych sklepach

Cena folii stretch zależy od rodzaju i grubości. Oto kilka przykładów ze sklepów mających dobre opinie wśród klientów:

  • w Castoramie: folia 23 µ, szerokość 500 mm, 2,7 kg – cena 44,98 zł
  • w OBI: folia 17 µ, 1,0 kg – cena 21,99 zł
  • w Leroy Merlin: folia 17 µ, szerokość 500 mm, 1,2 kg – cena 29,95 zł

Trudna do zastąpienia rozciągliwa folia stretch

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy towar leżący przez dłuższy czas w magazynie kurzy się brudzi i traci na wartości. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu jest polietylenowa folia pakowa, którą można szczelnie owinąć całe palety albo poszczególne produkty.

Dzięki szczególnym właściwościom materiału wyjściowego oraz wysoko rozwiniętej technologii wytwarzania, taśmy stretch wykazują wyjątkową rozciągliwość i wytrzymałość przy grubości zaledwie kilku mikrometrów. Z tego powodu masowe zużycie folii stretch jest stosunkowo niewielkie, co nie tylko obniża koszty pakowania, ale sprzyja również ochronie środowiska.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii inne materiały budowlane