Folia termoizolacyjna - opinie, cena i rodzaje mat termoizolacyjnych
Folia termoizolacyjna stanowi alternatywę dla wełny mineralnej. Materiał wykorzystuje się nie tylko na poddasze, ale także pod ogrzewanie podłogowe. Zadaniem mat termoizolacyjnych jest utrzymywanie optymalnych temperatur. Do niedawna używało się do tego celu wełny mineralnej albo styropianu. Maty termoizolacyjne różnią się jednak od innych materiałów. Są lżejsze, nie generują pyłów, jak to ma miejsce podczas pracy z luźną wełną mineralną. Poza tym cena maty w porównaniu z tradycyjną wełną wcale nie jest wysoka.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Maty termoizolacyjne – budowa i rodzaje
Jak zbudowana jest mata termoizolacyjna?
Zarówno maty, jak i folie termoizolacyjne stanowią materiał izolacyjny tego samego przeznaczenia. W związku z tym na potrzeby poniższego artykułu obie nazwy będą stosowane zamiennie. Mata termoizolacyjna zbudowana jest z grubej warstwy pianki, gdzie powietrze zamknięte jest w bardzo małych przestrzeniach. Zjawisko przewodzenia ciepła jest tu zminimalizowane.
Pianka pokryta jest z obu stron warstwą aluminium, która tworzy ekran. Ekrany aluminiowe mają za zadanie odbijanie fal podczerwonych, odpowiedzialnych za podnoszenie temperatury wewnątrz budynku. Tak więc maty działają niejako w dwie strony. W lecie utrzymują temperaturę wewnątrz na optymalnym poziomie, a w zimie nie dopuszczają do tego, aby powietrze wewnątrz budynku zbytnio się wychładzało.
Maty termoizolacyjne posiadają nieskomplikowaną budowę i posiadają fantastyczne właściwości izolacyjne. Dzięki nim można uchronić budynek od niepotrzebnych strat ciepła. Wełna mineralna bez zastosowanych obustronnie ekranów termicznych, nie może poszczycić się takimi właściwościami. Proza tym jest cięższa, zajmuje więcej miejsca i jest narażona na wilgoć. Mata termoizolacyjna z pianką jest łatwa w układaniu i montażu. Jeśli szukasz innych materiałów, przeczytaj także ten artykuł o folii paroizolacyjnej.
Oczywiście luźna wełna mineralna nadal jest użytkowana. Jednakże mata termoizolacyjna na bazie pianki polietylenowej ma szersze spektrum zastosowań. Maty termoizolacyjne z ekranem mają za zadanie odbijać fale ciepła, a także nie dopuszczać do tego, aby ciepło z zewnątrz podnosiło temperaturę w budynku. Maty nie absorbują wilgoci i hamują osadzanie się pary wodnej.
Rodzaje mat termoizolacyjnych
Maty termoizolacyjne można podzielić ze względu na sposób ich przeznaczenia. Mata termoizolacyjna wykorzystywana np. do izolacji dachu, będzie mieć inne wymagania, niż mata do izolacji kominów i innych gorących powierzchni. W tym drugim przypadku używana jest mata termoizolacyjna wysokotemperaturowa (ceramiczna). To bardzo elastyczna mata, której ułożenie i montaż przebiegają bardzo sprawnie. Mata termoizolacyjna wysokotemperaturowa pracuje w niemal ekstremalnych warunkach. Dlatego tak ważne jest, aby jej przewodzenie ciepła było niemalże całkowicie wyeliminowane.
Maty termoizolacyjne na poddasze są nieco inne w budowie niż tzw. mata termoizolacyjna wysokotemperaturowa. Mata na poddasze odznacza się mniejszą odpornością termiczną, gdyż nie musi stawiać czoła takim warunkom, z jakimi ma do czynienia mata termoizolacyjna wysokotemperaturowa. Materiał ten wykonany jest z ognioodpornych włókien i przeznaczony jest np. do termoizolacji kominów. Jeśli zainteresował cię omawiany temat, przeczytaj także ten artykuł o izolacji dachu.
Innym rodzajem mat na dach są maty termoizolacyjne samoprzylepne. Ich spodnia część pokryta jest klejem, dzięki czemu montaż jest zdecydowanie łatwiejszy. Wystarczy dociąć odpowiedni kształt maty, zdjąć folię ochronną i przyłożyć matę do powierzchni. Z pewnością każdy poradzi sobie z montażem samodzielnie.
Maty termoizolacyjne samoprzylepne stosuje się na przykład na poddasze, gdzie znajduje się dużo docinanych kształtów i nie ma zbyt wiele miejsca. Maty termoizolacyjne samoprzylepne stają się wówczas najlepszym wyjściem. Miejsca styku są zabezpieczone i nie ma praktycznie żadnych strat ciepła. W dodatku warstwa wierzchnia wykonana z aluminium skutecznie wpływa na zahamowanie promieniowania cieplnego z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie.
Folia termoizolacyjna - zastosowanie
Folie termoizolacyjne wykorzystuje się głównie jako izolację termiczną. Zastosowanie tych materiałów na dach, pozwoli na skuteczne odbijanie promieniowania cieplnego. Produkty te sprzedawane są w rolkach. Producenci dostosowali szerokość materiałów bezpośrednio do płyt gipsowych. Dzięki temu montaż przebiega znacznie prościej.
Podczas montażu materiałów posłużyć może klej silikonowy, o ile nie są to maty termoizolacyjne samoprzylepne. Następnie brzegi powierzchni arkuszy łączymy taśmą aluminiową. Tak samo postępujemy, instalując izolację na poddaszu oraz pod ogrzewanie podłogowe. Folia położona na dach zapewnia szczelność i nie powoduje strat ciepła.
Maty termoizolacyjne zazwyczaj stosuje się jako paroizolację oraz termoizolację dachową z zewnątrz, a także jako izolację cieplną poddasza. Tradycyjnym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna, której cena za metr kwadratowy wynosi ok. 16 zł. Jedynym utrapieniem wełny są jej gabaryty. Ponadto wełna jest znacznie grubsza niż maty termoizolacyjne, w związku z czym potrzebuje więcej miejsca. Jeśli jednak rozważasz jej użycie, przeczytaj także ten artykuł o rodzajach wełny mineralnej.
Izolacja termiczna w praktyce
Maty termoizolacyjne – komfortowy montaż w domu
Montaż zwykle nie sprawia kłopotów. Co więcej, z łatwością można wykonać go samodzielnie. Maty termoizolacyjne układa się szybko, wystarczy jedynie przygotować odpowiednio podłoże. Brzegi łączymy taśmą aluminiową i gotowe. Dodatkowym atutem mat jest to, że zapewniają ochronę od promieniowania cieplnego.
Jeszcze lepsze opinie ma mata termoizolacyjna samoprzylepna. Jak sama nazwa wskazuje, ma powłokę z klejem. To znacznie upraszcza cały proces jej montażu. Ma ona zastosowanie m.in. podczas izolowania kanałów powietrznych w domach.
Montaż mat nie przysparza trudności. W miarę możliwości zaleca się zastosowanie mat termoizolacyjnych samoprzylepnych, ich montaż będzie znacznie łatwiejszy. W przeciwieństwie do innych materiałów, które montowane są na klej silikonowy.
Folia termoizolacyjna a warunki w domu
Folia termoizolacyjna to metalizowana folia wielowarstwowa, o grubości kilkunastu milimetrów. Niektóre modele posiadają między warstwami folię bąbelkową. Najważniejszym elementem folii jest warstwa metaliczna, która odpowiada za izolacyjność. Warstwa odbija promieniowanie cieplne, nie wypuszczając ciepła znajdującego się wewnątrz budynku.
Folia termoizolacyjna nie jest gruba, co stanowi zaletę tego materiału. Stosowana jest jako dodatkowa warstwa termoizolacyjna na poddasze użytkowe. Najlepszy efekt uzyskuje się wówczas, gdy pomiędzy połyskującą warstwą folii, a okładziną pozostawi się ok. 3 cm pustej przestrzeni. Co ciekawe, jedna rolka maty termoizolacyjnej, jest w stanie zastąpić nawet 6 metrów kwadratowych styropianu lub wełny!
Mata zastosowana na okna dachowe, pozwala wypełnić miejsca styku, przez które może uciekać ciepło. Dzięki temu poddasze będzie skutecznie ochronione przed potencjalną utratą ciepła. Na okna dachowe można też zastosować specjalną membranę, która uszczelnia wewnętrzną część okna. Niektórzy chcąc ograniczyć przewodzenie ciepła, stosują także na okna folię przeciwsłoneczną.
Na dach, a właściwie pod krokwy wykorzystywana jest też folia paroizolacyjna, która stanowi swego rodzaje barierę przed wilgocią wewnątrz budynku. Folia paroizolacyjna chroni przed skraplaniem się pary wodnej w tzw. punkcie rosy, czyli podczas zetknięcia się z niższą temperaturą. Dzięki foliom drewno nie będzie gniło i nie pojawi się pleśń i grzyb.
Folia termoizolacyjna bezsprzecznie pomaga w zachowaniu dobrych warunków w miejscach narażonych na czynniki takie jak wilgoć. Jednocześnie stanowi izolację przed wiatrem i zimnem. Jej ekonomia wykonania jest bardzo kusząca.
Mata termoizolacyjna – inne zastosowania
Mata termoizolacyjna jest szeroko stosowana także poza wnętrzem domu. Maty wykorzystuje się też w przemyśle, jako m.in. zabezpieczenie kanałów. Ekrany aluminiowe doskonale w tym pomagają. Ułatwieniem są stosowane maty termoizolacyjne samoprzylepne, których montaż nie sprawia żadnych trudności.
Mata termoizolacyjna ma również zastosowanie w pojazdach mechanicznych. Głównie wykorzystuje się w tym celu maty termoizolacyjne wysokotemperaturowe. Zabezpieczają one wrażliwe mechanizmy przed szkodliwym wpływem nagrzanego powietrza lub promieniowaniem cieplnym. Możliwe jest dowolne docinanie takiej maty i kształtowanie jej według własnego upodobania.
Maty termoizolacyjne mają jednak najszersze zastosowanie w budownictwie, właśnie ze względu na potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków termicznych w budynkach. Maty stosuje się też w ogrzewaniu podłogowym. Dzięki nim system jest dobrze uszczelniony i nie ma przy tym strat ciepła.
Opinie i cena termoizolacji
Opinie związane z działaniem, jakie posiadają mata i folia termoizolacyjna, są naprawdę bardzo pozytywne. Materiały izolacyjne znakomicie zabezpieczają przed przewodzeniem ciepła w budynku. Mata termoizolacyjna wysokotemperaturowa stosowana jest na dach, zabezpieczając np. kominy.
Cena maty termoizolacyjnej uzależniona jest od materiałów z jakich została wykonana. Dla przykładu cena za 1m2 maty [aluminium – pianka – aluminium] o grubości 5mm zapłacimy ok. 12zł. Sporo droższa będzie mata, w której skład wchodzi aluminium i włókno szklane. Cena takiej maty to ok. 22zł/m2.
Folia termoizolacyjna może być stosowana jako dodatek do materiałów ociepleniowych. Dzięki specjalnym ekranom aluminiowym, folia termoizolacyjna skutecznie odbija promieniowanie cieplne. Doskonałym izolatorem termicznym szyb może być folia termoizolacyjna stosowana na okna. Cena takiej folii o wymiarach 152 x 66cm wynosi ok. 40zł.
Wybór materiałów izolacyjnych jest duży. W związku z tym, różne są także opinie na temat konkretnych materiałów. Warto więc prześledzić właściwości każdego z nich. To z pewnością pomoże podjąć decyzję. Unikniemy dylematu: czy kupić wełnę, styropian, czy może mata termoizolacyjna byłaby lepsza?