Kątowniki - najważniejsze informacje

Kątownik - charakterystyka i zastosowanie

Kątownikami nazywamy narzędzie służące do wyznaczania kąta prostego, a także równego 45° i innych kątów. Przy pomocy kątownika można wyznaczyć kąty nie tylko w trakcie pracy, ale również, gdy chcemy sprawdzić kąty w gotowych już projektach. Kątownik ma także zastosowanie do wyznaczenia środka koła. Kątowniki mają zastosowanie w zakładach stolarskich, stąd popularne określenie - kątownik stolarski. W stolarce pomaga on zachować kąty proste np. przy konstruowaniu mebli. Z kątowników często korzystają także dekarze i cieśle. Narzędzie to przydaje się bowiem przy konstruowaniu schodów i dachów. Kątowniki mają także zastosowanie w ślusarstwie.

Budowa kątownika

Najczęściej spotykane kątowniki mają bardzo prostą budowę. Składają się one zwykle z dwóch krawędzi, które połączone są ze sobą pod kątem prostym i narzędzie to przypomina swoim kształtem literę „L”. Krawędzie kątownika mogą mieć taką samą grubość, jednak zdarza się, że jedna z nich jest nieco grubsza. Taka grubsza krawędź sprawia, że kątownik można łatwiej oprzeć na obrabianej powierzchni. Jedno z ramion kątownika powinno być wyposażone w podziałkę, która umożliwia dokładne określenie odległości. Takie typowe kątowniki nazywamy manualnymi.

Kątowniki - materiały wykonania

Kątowniki wytwarzane są z różnych materiałów, a materiał ich wykonania zależy od przeznaczenia kątownika. Spotkać możemy się z kątownikami wykonanymi z drewna lub PCV, a najczęściej spotykane są kątowniki metalowe. Wśród kątowników metalowych najczęściej spotykane to kątowniki stalowe i kątowniki aluminiowe.

Rodzaje kątowników

Kątownik stolarski i kątowniki stalowe

Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów kątowników jest kątownik stolarski. Jak wskazuje jego nazwa ma on zastosowanie przede wszystkim w stolarstwie, np. przy wykonywaniu mebli. Zwykle posiada on na obu ramionach podziałkę. Pozwala to na dokonanie bardzo precyzyjnego pomiaru. Kątowniki stolarskie produkowane są z różnych materiałów. Spotkamy stolarskie kątowniki wykonane z drewna, PCV oraz kątowniki metalowe (np. kątowniki stalowe i kątowniki aluminiowe).

Kolejnym rodzajem kątowników jest kątownik stalowy, inaczej nazywany kątownikiem ślusarskim. Kątowniki stalowe - ślusarskie charakteryzują się dużą trwałością, a jego najważniejszym zastosowaniem jest trasowanie powierzchni wytworzonych z metalu. Kątowniki stalowe znacznie różnią się budową. Ich krawędzie mogą być płaskie lub pogrubiane - wszystko w zależności od dokładnego zakresu zastosowania. Jeśli planujesz prace w domu, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o remontach i wykończeniach.

Kątowniki budowlane

Kątowniki budowlane zwykle wykonane są z trwałej stali. Takie kątowniki metalowe, dzięki zastosowaniu mocnego i trwałego materiału są odporne na trudne warunki panujące na budowie. Nie straszne są im trudne warunki atmosferyczne, a także to, że są narażone na ciągły kontakt z ciężkimi materiałami. Kątowniki budowlane posiadają podziałkę, która umożliwia wykonanie pomiaru jeszcze przed rozpoczęciem prac. Warto pamiętać o tym, że kątowniki budowlane powinny być wykonane z materiału, który jest odporny na działanie zmiennych temperatur. Zapobiega to błędom pomiarowym, a także utracie ostrości kąta. Takimi właściwościami charakteryzuje się stal trwała i dlatego stanowi idealny materiał na kątownik budowlany.

Kątownik nastawny i uniwersalny

Innym często spotykanym rodzajem kątowników są kątowniki nastawne. Posiadają one ruchome ramiona, dzięki czemu możliwe jest dokonywanie pomiarów praktycznie w każdej pozycji. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że niektóre z kątowników nastawnych posiadają specjalne miejsce, w którym umieścić można ołówek. Dzięki takiemu rozwiązaniu narzędzie to może pełnić rolę cyrkla.

Można spotkać się również z kątownikiem uniwersalnym. Taki rodzaj kątownika ma szersze zastosowanie i oprócz pomiaru kątów może mieć on także zastosowanie jako poziomica. Można nim także mierzyć głębokość oraz wysokość. Kątownik uniwersalny wykonany może być z drewna, tworzywa sztucznego, spotkamy także uniwersalne kątowniki metalowe, np. kątowniki aluminiowe i stalowe.

Kątowniki z elektronicznym odczytem

Na rynku dostępne są również kątowniki z odczytem elektronicznym. To nowoczesne rozwiązanie ma bardzo dobre opinie wśród użytkowników i ekspertów. Bardzo dobre opinie urządzenie zawdzięcza bardzo dużej wygodzie w użytkowaniu i dokładności pomiarów. Takie kątowniki posiadają wyświetlacz LCD, na którym zobaczyć można wyniki pomiaru. Ich cena jest jednak wyższa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Kątowniki hutnicze - okucia budowlane

Warto także wspomnieć o tym, że w języku potocznym wśród budowlańców kątownikami nazywa się równieżokucia budowlane, które mają kąt prosty pomiędzy elementami składowymi. Takie okucia budowlane, nazywane kątownikami to narożniki lub kątowniki hutnicze. Spotkać można m.in. kątownik perforowany, kątownik zimnogięty, czy kątownik ażurowy. Kątowniki hutnicze to artykuły metalowe, które mają szereg zastosowań w budownictwie, np. do łączenia elementów pod kątem prostym. Z kątowników hutniczych wykonuje się także regały magazynowe.

Ceny kątowników

Cena kątownika zależy od kilku czynników. Najważniejszymi czynnikami pływającymi na cenę kątowników są ich rodzaj, przeznaczenie oraz materiał, jakiego zostały wykonane. Najtańsze rozwiązanie to kątowniki hutnicze, artykuły metalowe takie jak np. kątownik perforowany, czy kątownik zimnogięty, najdroższymi są natomiast kątowniki z odczytem elektronicznym. Poniższa tabela przedstawia ceny kątowników wraz z ich parametrami i zastosowaniem.

Zastosowanie, parametry i ceny kątowników

Model

Materiał

Szerokość

Wysokość

Grubość ścianki

Długość

  Cena

Kątownik stalowy 40x40x4 gorącowalcowany 100cm 1m

Stal

40 mm

40 mm

4 mm

18 zł

Kątownik aluminiowy ryflowany 25x25x2 mm, 2,5 mb

Aluminium

25 mm

25 mm

2 mm (+ ryfel ok 1 mm)

26,25 zł

Kątownik Aluminiowy Czarny Mat 50mm x 25mm x 2mm

Aluminium

50 mm

25 mm

2 mm

34,35 zł

Kątownik Aluminiowy Czarny Mat 30mm x 20mm x 2mm

Aluminium

30 mm

20 mm

2 mm

27,96 zł

Kątownik Ślusarski ze Stopką DIN875/II 150x100 HP

Stal specjalna

150 mm

100 mm

78 zł

Stalowy Kątownik Ślusarski ze Stopką 150x100mm

Stal

150 mm

100 mm

32,00 zł

Stalowy Kątownik Ślusarski ze Stopką 300x180mm

Stal

300 mm

180 mm

59 zł

Kątownik stolarski 300 mm z poziomicą libelką 30

Stal

300 mm

17,68 zł

Kątownik stolarski z poziomicą liniał z rysikiem

Stal hartowana

16 mm

300 mm

19 zł

Kątownik stolarski z poziomicą libelką 300 mm

Aluminium

300 mm

14,45 zł

WOLFCRAFT Kątownik stolarski Japoński 3D

Tworzywo sztuczne

32 zł

Kątowniki są urządzeniami, które mają zastosowanie w takich dziedzinach jak ślusarstwo, stolarstwo oraz budownictwo. Wykonane mogą być z różnych materiałów i w zależności od tego mieć także różne zastosowanie. Kątowniki służą do pomiaru kątów, lecz spotkać można również okucia budowlane, które nazywane są kątownikami hutniczymi. Te mają zastosowanie m.in. do łączenia elementów pod kątem prostym oraz do budowy regałów magazynowych i sklepowych.

ikona podziel się Przekaż dalej