Kołki rozporowe - rodzaje do różnych zastosowań, opinie, ceny, porady
W budownictwie, przy pracach wykończeniowych i remontowych, istnieje konieczność stosowania różnego typu zamocowań. Dotyczy to zarówno instalacji różnego typu, jak i elementów konstrukcyjnych oraz akcesoriów wykończeniowych. W zależności od stosowanych materiałów oraz obciążeń, jakim będą poddane dane elementy, stosuje się różne typy mocowań. Zastosowanie znajdują kołki rozporowe, wkręty do drewna, kotwy do betonu, śruby rozporowe oraz wiele innych. Poznaj popularne rodzaje zamocowań, a w szczególności przeznaczenie i zastosowanie kołków rozporowych.
Jeśli planujesz prace wykończeniowe lub remontowe, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców z twojej okolicy.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rodzaje i techniki zamocowań w budownictwie
Kołki rozporowe to jedne z najbardziej rozpowszechnionych zamocowań wykorzystywanych przy pracach budowlanych, remontowych i wykończeniowych. Zanim jednak omówimy szczegółowo ich przeznaczenie i rodzaje, warto przyjrzeć się również innym rodzajom mocowań, wykorzystywanych w szeroko pojętym budownictwie.
Zamocowania powinny być dobierane pod kątem zastosowania, rodzaju materiału oraz obciążeń na niego działających. Jednym z rodzajów mocowań, wykorzystywanych przy suchej zabudowie, są kołki do płyt gipsowych i gips karton. Kołki do płyt gipsowych i gipsowo kartonowych są to wkręty, które podczas montażu (wkręcania) rozkładają się i przybierają kształt parasola. Kołki do płyt gipsowych i gips karton można stosować również do mocowania różnego typu lekkich elementów na suficie. Kołki montażowe do płyt gips karton posiadają specjalną dedykowaną budowę, jednak nie należy ich nadmiernie dokręcać, aby nie doprowadzić w konsekwencji do pęknięcia płyty gips karton. Jeśli zainteresował cię temat suchej zabudowy, tutaj znajdziesz więcej informacji.
Kołki montażowe występują również w formie skrzydełkowej. Skrzydełkowe kołki montażowe nadają się świetnie do montażu lekkich elementów i przedmiotów, na przykład do wieszania obrazów czy luster. Mogą opcjonalnie służyć również jako kołki do płyt gipsowo kartonowych czy płyt wiórowych oraz mogą być również stosowane do montażu oświetlenia sufitów podwieszanych z płyt gips karton.
Do sufitów podwieszanych wykonywanych w technice suchej zabudowy z płyt k g stosuje się najczęściej specjalne kołki do sufitów podwieszanych, które posiadają "skrzydełka". Sprężyna rozchyla skrzydełka, kiedy kołek rozporowy z wkrętem zostaje umieszczony w otworze, co powoduje dociągnięcie śruby.
Inne rodzaje kołków, śruby i wkręty
Do zamocowania rozmaitych elementów wykorzystuje się różne rodzaje śrub. Do dużych obciążeń stosuje się śruby kotwowe. Zasadniczo śruby kotwowe wytrzymują obciążenia do 200 kilogramów. Śruby tego typu są stosowane do montażu dużych regałów lub szafek wiszących.
Innym rodzajem są śruby Jola. Nie są to śruby rozporowe, tylko działają na zasadzie rozprężania. Stosuje się je między innymi do płyt karton gips, innych elementów suchej zabudowy oraz akcesoriów łazienkowych. Do ciężkich elementów suchej zabudowy wykorzystuje się natomiast śruby Molly. Można za ich pomocą mocować również wsporniki, listwy czy ramy oraz dekoracje ścienne. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje śrub, jak m.in. śruby z gniazdem sześciokątnym czy z łbem stożkowym.
Do montażu elementów na styropianie stosuje się kołki rozporowe do styropianu albo ślimakowe kołki montażowe. Ślimakowe kołki montażowe doskonale sprawdzą się w przypadku montażu do styropianu lekkich elementów, a elementy nośne ściany nie zostaną naruszone. Aby montaż za pomocą kołków tego typu był skuteczny, styropian powinien mieć odpowiednią twardość. Kołki tego typu można stosować również do styroduru.
Innym typem zamocowań są wkręty do drewna. Wkręty do drewna występują na polskim rynku w wielu rodzajach i jak sama nazwa wskazuje służą do łączenia drewnianych oraz drewnopodobnych elementów. Znajdują zastosowanie również do mocowania innego typu materiałów do drewna. Wkręty do drewna dzielą się na śruby oraz uniwersalne wkręty do drewna, tarasowe czy farmerskie.
Wkręty do drewna różnią się między sobą kształtem, rozmiarem oraz rodzajem gwintowania. Dużą rolę odgrywa również rodzaj łba, na rynku mamy wkręty do drewna z łbem walcowym, talerzykowym czy z łbem sześciokątnym. Istnieją także wkręty hartowane, wkręty samowiercące i najbardziej powszechne wkręty uniwersalne. Sukces zamocowania zależy od zastosowanego rozwiązania.
Rodzaje kołków rozporowych ze względu na zastosowanie
Kołki rozporowe służą do mocowania i zawieszania różnego typu elementów oraz przedmiotów. Kołki składają się z koszulki z tworzywa sztucznego oraz wkrętu. Koszulka podlega rozporowi, kiedy wkręt wkręca się do środka. Ze względu na swoją specyfikę, używając kołków rozporowych, nie ma konieczności wiercenia głębokich otworów.
Kołki rozporowe to ogólna nazwa, pod którą kryje się szereg rodzajów i typów tych mocowań. Kołki rozporowe możemy roboczo podzielić na kołki do zadań specjalnych, czyli do specjalnych zastosowań oraz na kołki uniwersalne.
Kołki rozporowe warto wybrać do konkretnego zastosowania oraz zdecydować jaki ma być ich rozmiar. Przy niektórych zastosowaniach można zdecydować się jednak na uniwersalny sposób montażu przy pomocy uniwersalnych kołków.
Kołek uniwersalny ma różnorodne przeznaczenie, jest proponowany w polskich sklepach w różnych wersjach. Umieszcza się go w ścianie po wywierceniu otworu, najlepiej przy użyciu wiertarki udarowej. Kołek rozporowy po osadzeniu w otworze należy podbić młotkiem, a następnie zamocować wkręt.
Można stwierdzić, że kołki specjalne to klasyczne kołki rozporowe w wersji zmodyfikowanej. Głównym przeznaczeniem tych kołków jest montaż w drobnootworowych oraz pełnych elementach. Występują również w wersji z hakiem.
Innym rodzajem elementów mocujących są kołki rozporowe do szybkiego montażu. Kołki do szybkiego montażu są wyposażone we wkręty lub gwóźdź stalowy, a osadza się je, uderzając młotkiem. Znajdują zastosowanie między innymi do mocowania paneli ściennych, ram okiennych, drewnianych elementów wykończeniowych czy paneli sufitowych.
Kołki rozporowe w zależności od materiału
Istnieje bardzo wiele rodzajów kołków, w zależności od tego, do jakich materiałów można je stosować. Można wyróżnić między innymi kołki rozporowe do betonu, kołki rozporowe do styropianu, do szybkiego montażu itd. Jednak kołki można podzielić również pod względem typu zastosowanego wkrętu. Mamy do dyspozycji między innymi kołki rozporowe wyposażone we wkręty PZ, z łbem sześciokątnym oraz z hakiem huśtawkowy, sufitowym czy prostym. Są również tak zwane kołki ramowe.
Kołek ramowy służy do montażu w rozmaitych rodzajach podłoża. Kołki rozporowe do betonu to rozwiązania ramowe z tak zwaną krótką strefą rozporu. Kołki rozporowe do betonu stosuje się do mocowań różnych elementów konstrukcyjnych do betonu, ale również do kamienia.
Innym rodzajem, jeśli chodzi o kołek ramowy, są kołki rozporowe do styropianu. Przy ich użyciu można zamontować rozmaite detale na elewacji budynku, na przykład tabliczki z numerem budynku, czujnik ruchu czy lekką lampę. Kołki rozporowe do styropianu mają tą zaletę, że nie naruszają elementów konstrukcyjnych. Mur pozostaje nienaruszony, w związku z tym nie istnieje ryzyko powstania drobnych mostków termicznych.
Dużą grupę mocowań stanowią kołki rozporowe metalowe. Podobnie jak śruby Jola, również kołki rozporowe metalowe można stosować do mocowania płyt karton gips oraz innych lekkich elementów suchej zabudowy. Kołki rozporowe metalowe wykorzystuje się ponadto do montażu listew drewnianych czy ram luster i obrazów.
Mocowania rozporowe to również kotwy do betonu, czyli kotwy stalowe. Kotwy do betonu mogą służyć również do mocowania w kamieniu naturalnym oraz pełnej cegle ceramicznej. Rozporowe kotwy do betonu należy mocować w materiałach twardych i jednolitych. Przy zakupie kotew należy sprawdzić jaka jest maksymalna grubość mocowanego elementu, minimalna grubość podłoża oraz inne parametry, ponieważ kotwy do betonu występują w wielu wariantach i rozmiarach. Zarówno kotwa stalowa, jak i inna kotwa rozporowa to powszechnie rozwiązanie. Do dużych obciążeń stosuje się także kołki rozporowe do betonu oraz kotwy chemiczne. Te ostatnie nie działają na zasadzie rozpierania. Więcej na ich temat przeczytasz w tym artykule.
Kilka informacji o montażu kołków rozporowych
Nie istnieje jeden uniwersalny sposób montażu wszystkich rodzajów kołków rozporowych. W zależności od ich typu, należy podejść do zagadnienia odmiennie. Jednak istnieje kilka zasad, których należy się trzymać, niezależnie od tego, czy montujemy kołki rozporowe do betonu, śruby rozporowe czy rozporowe kotwy do betonu.
Kołki rozporowe służą do przytrzymywania czy też podtrzymywania i mocowania. Aby je właściwie zamontować, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim przed wierceniem i zamontowaniem kołka należy upewnić się, że nie naruszymy instalacji elektrycznej czy gazowej. Pomocnym urządzeniem może się okazać detektor.
Ważny jest również rodzaj wiertła, który musi zostać dostosowany do rodzaju materiału, w którym będziemy wiercić. Rozmiar wiertła należy dobrać pod względem wymiarów kołka. Najlepiej wiercić za pomocą wiertarki udarowej, początkowo powoli, a później dużo szybciej, aby zapobiec zejściu wiertarki z obranego toru. Otwór, w którym będzie montowany kołek, musi być odpowiednio oczyszczony.
Kołki rozporowe mają szeroki zakres zastosowań w budownictwie i wykończeniach wnętrz. Ze względu na to, że są bardzo ważnymi łącznikami, powinny być najlepszego gatunku. Nie powinno się więc przy ich zakupie szukać oszczędności.