Zastosowania i rodzaje piasku budowlanego

Nie tylko piasek do zaprawy

Piasek budowlany jest niezbędnym składnikiem do produkcji betonu. Ma ogromny wpływ na trwałość i wytrzymałość tej mieszanki. Taką samą rolę odgrywa w wytwarzaniu prefabrykatów betonowych Oba podane materiały budowlane pojawiają się na niemal każdym placu budowy. Podobnie jak cement, który również powstaje przy udziale piasku. Jeśli planujesz budowę domu, sprawdź także ten kalkulator kosztów budowy.

Piasek budowlany pojawia się w zaprawach przeznaczonych do murowania i tynkowania. W takiej formie pojawia się zatem na każdym terenie budowy. Piasek do zapraw murarskich może mieć różne wielkości ziaren. W mieszankach cementowych i cementowo-wapiennych wykorzystuje się ziarna do 2 mm. Jeśli chodzi o tynki, to ziarnistość dobiera się do wymaganej gładkości powierzchni.

Piasek do zapraw czy też powstawanie materiałów budowlanych to nie jedyne zastosowanie tego kruszywa. Pewien rodzaj piasku budowlanego (piasek zasypowy) najlepiej sprawdza się przy wyrównywaniu terenu. Stosuje się go również do obsypywania fundamentów. Opisywane kruszywo ma też funkcję stabilizującą nowo położoną kostkę brukową. To tyle, jeśli chodzi o zastosowanie piasku. Teraz czas na konkretne odmiany i ceny. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o budowie domu.

Piasek do zapraw i do murowania

Pierwszą z popularnych odmian jest piasek ostry zwany też płukanym. Wydobywa się go prosto ze złoża poprzez wypłukiwanie. Jego charakterystyczną cechą jest duża zawartość krzemionki. Piasku ostrego używa się do sporządzania betonu, zapraw murarskich i tynkarskich. Tymczasem zadanie piasku zasypowego, czyli kolejnego rodzaju, jest nieco inne. Sprawdza się przy stabilizowaniu fundamentów oraz rur i kabli układanych w wykopach.

Kolejne miejsce wśród kruszyw budowlanych zajmuje pospółka piaskowo-żwirowa. Korzysta się z niej podczas budowy dróg i oczyszczalni ścieków. Jest tam wykorzystywana jako warstwa filtracyjna. To oczywiście nie jedyne zastosowanie. Pospółka nadaje się do wymiany podłoża pod przyszłymi budynkami. Warto tu dodać, że cena tego materiału jest dość atrakcyjna.

Wiele cennych właściwości oferuje również piasek kwarcowy. Jest niezwykle odporny na różne czynniki chemiczne. Właśnie z tego powodu jest chętnie dodawany do betonu, zapraw murarskich oraz tynku. Dodatkowo stosuje się go przy budowie twardych podłoży, takich jak chociażby jezdnie. Ceny piasku kwarcowego również są bardzo atrakcyjne. Co ważne, ten materiał jest zazwyczaj workowany. A może zainteresuje cię także ten artykuł z cennikiem żwiru i kruszyw?

Piasek budowlany i piasek do zapraw na terenie budowy oraz mężczyzna na budowie przy betoniarce na budowie
Piasek budowlany i piasek do zapraw na terenie budowy oraz jego ceny i zastosowanie, rodzaje i wykorzystanie krok po kroku

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze styropiany i kleje

Planujesz ocieplenie domu i zastanawiasz się jaki styropian wybrać? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane styropiany przez naszych czytelników. Ich cena Cię zaskoczy!

Rodzaje piasku budowlanego

Piasek ostry(płukany)

Piasek zasypowy

Pospółka piaskowo-żwirowa

Piasek kwarcowy

Uziarnienie

0-2 mm

1-2 mm

0-16 mm

0,8-1,2 mm

Cena za tonę/worek

Zazwyczaj sprzedawany na tony lub m³

Zazwyczaj sprzedawany na tony lub m³

Zazwyczaj sprzedawana na tony lub m³

Najczęściej występuje w 25 kilogramowych workach

Cena za tonę/worek

Około 50 zł za tonę

Około 30-37 zł za tonę

Około 50 zł za tonę

Około 10 zł za worek

Żwiry – równie ważne kruszywa budowlane

Żwir jako materiał budowlany stosowany w budownictwie można podzielić na trzy odmiany. Pierwsza to kruszywo o ziarnistości 2-8 mm. Zawiera sporo krzemionki, ale za to niewiele siarki i żelaza. Służy przede wszystkim do produkcji betonu i wylewek betonowych (cienkich i średnich) oraz galanterii betonowej. Sprawdza się też przy produkcji niewielkich prefabrykatów betonowych. Jego cena to 50-90 zł/ tona w zależności od ziarnistości. Występuje też w wersji workowanej.

Żwir o ziarnistości 8-16 mm ma praktycznie taką samą zawartość krzemionki, siarki i żelaza, co poprzednik. Jego zastosowanie jest również podobne, choć nie do końca takie samo. Służy do tworzenia prefabrykatów betonowych o dużych gabarytach oraz średnich i grubych wylewek betonowych. Jest sprzedawany luzem lub workowany. Cennik zakupu to przedział 45-80 zł/tonę. Sprawdź także ten artykuł o prawidłowych proporcjach betonu.

Powyższe kruszywa budowlane to nie jedyne opcje do wyboru. W sprzedaży znajdziemy też żwir o ziarnistości 16-32 mm. Bardzo często znajduje zastosowanie w ogrodach. Przeważnie jako warstwa filtracyjna lub dekoracyjna ścieżka ogrodowa. W budownictwie jednorodzinnym wykorzystuje się go jako obsypkę rur drenarskich. Cena tego materiału to 50-80 zł/tonę.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii inne materiały budowlane