Profil przyścienny, profil sufitowy – wszystko pasuje niczym puzzle

Profile metalowe w systemie suchej zabudowy

Odpowiednio dobrane profile tworzą stabilny stelaż przyścienny dla wszystkich rodzajów płyt stosowanych w suchej zabudowie. Tradycyjny materiał budowlany, jakim jest drewno, wciąż jest w użyciu w budowie różnych przegród, choćby ze względu na korzystne właściwości izolacyjne i porównywalne z metalem koszty.

W porównaniu z pomocniczą konstrukcją z drewna w montażu elementów bez użycia zaprawy, stelaż przyścienny z metalu wykazuje wiele zalet. Profile aluminiowe albo ze stalowej blachy mają doskonałe opinie, ponieważ są łatwiejsze w użyciu, dają się prędzej i bardziej precyzyjnie obrabiać i są o wiele lżejsze. Tak jak różnorodne są możliwości urządzania wnętrz, tak zmienne mogą być profile do suchej zabudowy.

Profil przyścienny albo profil sufitowy może mieć rozmaite wysokości, grubości, przekroje i długości. Stosowana do ich produkcji blacha bywa gładka albo o nierównej (ryflowanej) powierzchni. Profile ryflowane wykazują większą wytrzymałość na zginanie, są mniej podatne na ugięcia. Na konstrukcję suchej zabudowy składa się wiele elementów, a profile aluminiowe albo stalowe są wśród nich jednymi z najważniejszych.

Rodzaje profili w konstrukcji stelażu

Zasadniczo rozróżnia się w konstrukcjach ściennych i sufitowych dwa rodzaje: profile U i profile C. Oba rodzaje profili są wygiętymi pod kątem prostym kawałkami blachy. Już na pierwszy rzut oka widać pierwszą różnicę między nimi. Profile U mają ścianki proste (w formie kanciastej litery U), natomiast profile C mają dwie ścianki jeszcze raz wygięte do środka (każda przypomina kanciastą literę C).

Różne są też funkcje obu rodzajów profili: profile U są montowane poziomo na suficie i podłodze podczas budowania ściany. Służą jako szyny prowadzące płyt gipsowo-kartonowych dla pionowo zamocowanych profili C. Na profilach C są montowane są przykładowe te właśnie płyty. Ogólnie biorąc: zarówno przy budowie ściany, jak i podwieszanego sufitu najpierw montuje się profile U, a potem profile C. W systemach suchej zabudowy najczęściej spotyka się następujące warianty profili:

Znajdź sprawdzonego fachowca

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od sufitów podwieszanych lub od ogólnych remontów, wypełnij ten formularz, W odpowiedzi otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców i sam wybierzesz najkorzystniejszą. Usługa jest bezpłatna

Sprawdź!
 • Profile UW – są stosowane do budowy ścian działowych (nie nośnych). Stanowią poziome ramy dla stelażu i stanowią szyny prowadzące dla profili CW. W odróżnieniu od profili CW, ich ścianki nie są wygięte do środka.
 • Profile CW – są ustawiane pionowo w profile typu U, aby mocować płyty gipsowo-kartonowe. Podczas montażu otwarta strona profilu musi być zawsze skierowana w jedną stronę.
 • Profile UA – stosuje się, kiedy w budowanej ścianie pozostawia się miejsce na drzwi, a ich ciężar stawia metalowej ramie specjalne wymagania. Chodzi o wzmocnione profile pionowe na przykład do drzwi.
 • Profile UD – są stosowane w konstrukcjach sufitowych do poziomego łączenia ze ścianą. W nich zostają zamocowane profile CD.
 • Profile CD – służą jako konstrukcja nośna dla płyt gipsowo-kartonowych sufitu.
 • Profile kapeluszowe – służą do bezpośredniego montowania płyt wykładzinowych na surowych sufitach albo skośnych dachach na poddaszu.

Różnice między poszczególnymi odmianami profili nie zawsze bywają łatwe do zauważenia. Często mówi się o profilach W i D: profil przyścienny i profil sufitowy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o rodzajach profili do regipsów.

Obszary zastosowania profili w systemach suchej zabudowy

Zalety profili przyściennych i sufitowych oraz główne obszary ich zastosowania

Do zalet tych elementów można zaliczyć:

 • łatwe mocowanie do istniejącej konstrukcji budynku,
 • możliwość indywidualnego urządzenia wnętrza,
 • szybka i łatwa obróbka,
 • duży wybór różnych wariantów,
 • elastyczność profili,
 • możliwość prowadzenia instalacji elektrycznej.

Różnego rodzaju profile stalowe i aluminiowe stosuje się zwykle do:

 • tworzenia dodatkowych konstrukcji na ścianach i suficie,
 • budowy ścian działowych,
 • budowy sufitów podwieszanych,
 • zabudowy poddasza,
 • tworzenia zaokrąglonych ścian i sufitów.

Ściany wykonywane z płyt gipsowo-kartonowych

Profile ścienne to głównie UW i CW o wysokości przeważnie 50, 70 i 100 mm. Przykładowe oznaczenia: UW 50, CW 70, UW 100 itp. Profile U są montowane poziomo do stropu i podłogi. Stanowią podstawę do montażu profili-słupków typu C.

Wykonane z blachy gładkiej 0,6 mm albo ryflowanej o grubości 1,2 mm zapobiegają przesuwaniu się słupków i zapewniają idealną płaszczyznę ściany. Profile UW należy mocować do sufitu, ścian i podłogi co 50 cm kołkami rozporowymi.

Płyty kartonowo-gipsowe podczas montażu, a także profil przyścienny lub stelaż przyścienny
Profil przyścienny krok po kroku, czyli stelaż przyścienny, jego wymiary, rodzaje i cena

Profile CW i UW stosuje się do budowy ścian działowych, obudowy pionów i wykładzin ściennych. Ściany łukowe wykonuje się z użyciem specjalnych profili giętych.

Wykonanie sufitów z użyciem profili

Profile CD oraz UD mają zastosowanie w budowie sufitów podwieszanych. Przykładowe oznaczenia to: profil UD 27, profil przyścienny UD 30, profil CD 60 itp. Jeśli zachodzi potrzeba uformowania sufitu w formie łuku, stosuje się specjalne profile gięte.

Profile mają bardzo dobre opinie, a ich cena zależy od rodzaju oraz wymiarów. Na przykład:

 • profil UD 27 o długości 4 m - cena ok. 7 zł.
 • profil przyścienny UD 30 o długości 3 m – cena ok. 5 zł, wymiary: szerokość 30 mm i wysokość 30 mm.
 • profil UW 100 o długości 3 m – cena ok. 11 zł, wymiary: szerokość 100 mm.
 • profil CD 60 o długości 4 m – cena ok. 10 zł, wymiary: szerokość 60 mm, wysokość 27 mm.

Profile na poddasza i ościeżnice

Przy zabudowie poddaszy wykorzystuje się przeważnie profile typu C i CD oraz kapeluszowe. Te ostatnie można montować bezpośrednio do krokwi, natomiast inne za pomocą wieszaków i uchwytów. W tym wypadku istnieje możliwość zastosowania grubszej warstwy termoizolacji.

W konstrukcjach ściennych do mocowania drzwi stosuje się specjalnie wzmocnione profile, np. UA 50/75/100 z blachy o grubości 2,0 mm. Tego rodzaju profile umożliwiają wykonanie konstrukcji poddawanej znacznym obciążeniom.

Profile przyścienne z drewna i z metalu

Profile potrzebne do konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych można albo samodzielnie przyciąć z odpowiednich łat drewnianych, albo zastosować gotowe profile z blachy stalowej albo aluminiowej. Zastosowanie drewna, jakkolwiek możliwe, jest jednak dosyć problematyczne, ponieważ wymaga znacznie większych nakładów pracy, a jednocześnie jest podatne na pękanie i wypaczanie się.

Wyprodukowane z metalowej blachy profile zachowują bez problemu pierwotne wymiary, można je kupić w stanie gotowym i montażu, a ewentualny nadmiar długości da się łatwo zredukować nożycami do blachy. Odpowiednio dobrane profile ścienne i sufitowe są odporne na obciążenia mechaniczne, zmiany temperatury i wilgotności powietrza.

ikona podziel się Przekaż dalej