Śruba kulowa – charakterystyka

Śruba kulowa dzięki swojej budowie oraz obecności specjalnej nakrętki tworzy przekładnię kulową. Śruba toczna zakończona jest precyzyjnie wykonanym gwintem kulowym, który w pełni współpracuje z nakrętką kulową. Cała przekładnia kulowa zazwyczaj poddawana jest obróbce termicznej na etapie produkcji, co wpływa na wysoką jakość wykończenia. Śruby toczne doprowadzają do zamiany ruchu obrotowego w ruch liniowy, co zagwarantowane jest przez obecność odpowiedniej nakrętki i elementów tocznych.

Śruba kulowa wraz z nakrętką i przekładnią kulową z powodzeniem być zastosowana w wielu dziedzinach przemysłu podobnie jak śruba mikrometryczna, śruba trapezowa czy inne śruby nierdzewne. Śruba i nakrętka kulowa o średnicy (120 mm) może być wykorzystana w dużych maszynach przemysłowych. Natomiast śruba kulowa o mniejszych wymiarach sprawdzi się w urządzeniach bardziej precyzyjnych i niewielkich. Przekładnia kulowa, jak i inne jej elementy umożliwiają sprawną pracę maszyn i obrabiarek CNC.

Z drugiej jednak strony śrubę i nakrętkę kulową można spotkać także wśród amatorów drobnych prac technicznych. Z uwagi na niewielką cenę również ten rodzaj śruby nierdzewnej wykorzystuje się niczym śrubę mikrometryczną czy śrubę trapezową do wielu konstrukcji mniej profesjonalnych. Śruby toczne mogą zastępować inne elementy wybranych narzędzi czy wspomnianych konstrukcji.

Nakrętka kulowa i śruba kulowa – cena oraz opinie

Odpowiedni wybór śruby kulowej zapewni właściwą pracę wybranego urządzenia. Mniejsze śruby często są szlifowane, natomiast większe są głównie walcowane. Wybrany rodzaj wykończenia będzie miał wpływ na wytrzymałość i precyzję śruby. Nie bez znaczenia jest fakt, że to właśnie śruby o większej średnicy są walcowane, aby były bardziej wytrzymałe do użycia w maszynach produkcyjnych czy obrabiarkach CNC.

Śruba kulowa może zostać również wykonana w wybranych rozmiarze, który będzie pasował do docelowego rozwiązania technicznego. Ułatwia to możliwość zakupu śruby na metry, co dodatkowo będzie bardziej ekonomiczną opcją. Na rynku zauważyć można duży wybór śrub kulowych bardzo wysokiej jakości dostarczanych przez czołowych polskich i zagranicznych producentów.

Jednym z najpopularniejszych producentów jest firma HIWIN. Śruby kulowe HIWIN charakteryzują się wysoką precyzją wykonania oraz wytrzymałością na małe i duże obciążenia. Przekładnia kulowa HIWIN to nie tylko śruba i nakrętka kulowa, ale także cały zespół łożyskowy. Innym przykładem mogą być przekładnie oraz śruby kulowe firmy VTX, które produkowane są w oparciu o japońskie standardy jakości. Dzięki temu wszystkie elementy podlegają bardzo dokładnej kontroli jakości na każdym etapie produkcji. Co ważne, nakrętki kulowe produkowane przez firmę VTX są kompatybilne z produktami innych znanych firm. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o śrubach i wkrętach.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze styropiany i kleje

Planujesz ocieplenie domu i zastanawiasz się jaki styropian wybrać? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane styropiany przez naszych czytelników. Ich cena Cię zaskoczy!

Wykaz wybranych modeli śrub kulowych wraz z cenami

Model śruby kulowej

Przykładowa cena

Śruba kulowa HIWIN R16-05T7-FSCDIN 1000mm

267,78 zł

Śruba kulowa HIWIN R40-05T7-FSCDIN 1000mm

670,95 zł

Śruba Kulowa 250mm 1605 BK12/BF12 CNC

308,00 zł

Jak wykręcić urwaną śrubę? Porady praktyczne

Warto wiedzieć, jak odpowiednio dbać o śrubę kulową, aby nie doszło do jej uszkodzenia. Przekładnia kulowa obecna jest w wielu maszynach przemysłowych czy obrabiarkach CNC, dlatego producent śrub kulowych zaleca ich regularną konserwację. Najważniejszym zaleceniem jest to, aby nie używać śrub kulowych bez wcześniejszego ich smarowania. Tylko dzięki tej czynności mogą one płynnie działać i charakteryzować się wysoką trwałością.

Celowe unikanie zalecanej konserwacji może zmniejszyć żywotność śrub tocznych nawet o 90%. Smar czy olej powinien zostać dobrany indywidualnie w zależności od przeciążeń, które dana śruba będzie przenosić. Wiele czynników wpływa na właściwy wybór środka smarującego, który również będzie chronił śrubę przed korozją. Śruba kulowa powinna być pokryta niewielką warstwą smaru, ponieważ zbyt duża jego ilość może mieć działanie również niekorzystne.

Jeśli dojdzie do uszkodzenia śruby kulowej, można ją usunąć przy pomocy kilku sposobów. Aby poluzować śrubę, można użyć specjalnych preparatów. Dzięki temu będzie można łatwiej usunąć ją przy pomocy odpowiedniego zestawu do wykręcania uszkodzonych śrub. Innym sposobem jest nawiercenie śruby wiertarką z niewielkim wkrętakiem, który pomoże wymontować uszkodzony element.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii inne materiały budowlane