Glina szamotowa – jeden z najważniejszych materiałów budowlanych

Zaprawa szamotowa to materiał budowlany, który powstaje ze zmielonej gliny szamotowej lub łupków różnego rodzaju. Szamot to materiał mineralny, przyjazny dla środowiska. Dzięki temu, że glina szamotowa przed zmieleniem jest wypalana w bardzo wysokiej temperaturze, jest także bardzo odporna na gorąco i na wszelkie, nawet gwałtowne zmiany temperatury.

Szamot to materiał służący do wielu różnych zastosowań. Przede wszystkim służy do stworzenia materiału budowlanego, który nazywa się cegła szamotowa. Wypalona glina to także podstawa do stworzenia zaprawy szamotowej. W jej skład wchodzi także surowa, zmielona, która poprawia właściwości fizyczne i trwałość całości. Czasami pojawia się także szkło wodne lub cement portlandzki. Dzięki temu masa szamotowa zyskuje na plastyczności i jest po prostu znacznie łatwiejsza do rozrobienia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zaprawach budowlanych i ich zastosowaniu?

Zaprawa szamotowa – zastosowanie

Ze względu na swoje właściwości ogniotrwałe i wytrzymałościowe, zaprawa szamotowa jest uważana za najlepszą zaprawę zduńską. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie potrzebne są materiały ogniotrwałe – przy budowie pieców, kominów, do postawienia domowego kominka z czerwonej cegły, grilla ogrodowego czy przydomowej wędzarni.

Zaprawa szamotowa i cegła szamotowa to najczęściej wybierane do tego celu materiały budowlane. Są bardzo łatwo dostępne, można znaleźć je i kupić za niewysokie ceny praktycznie we wszystkich sklepach budowlanych. Zaprawa cementowa w dużo większym stopniu jest wykorzystywana przy budowie domów, jednakże szamotowa jako ogniotrwała zaprawa ma większe zastosowanie w przemyśle. Hale przemysłowe, wypalarnie, miejsca, gdzie znajdują się różne piece – wszystkie te pomieszczenia są murowane z jej wykorzystaniem. Sprawdź także ten artykuł o zaprawie cementowej.

Jak rozrobić zaprawę zduńską?

Bardzo wiele różnych producentów w swojej ofercie ma już gotowe zaprawy szamotowe. Ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu – tak naprawdę można od razu je zastosować. Ich skład zawiera już odpowiednią dawkę cementu portlandzkiego. Można także kupić zaprawę szamotową w formie proszku, który trzeba rozrobić z wodą i/lub cementem.

Zaprawa murarska, na przykład cementowa lub gipsowa, jest o wiele łatwiejsza do rozrobienia. Niestety, przygotowanie dobrej zaprawy szamotowej, która nie będzie się kruszyć po wyschnięciu, nie jest proste. Najczęściej glina szamotowa w postaci proszku powinna być wymieszana w proporcji 1 kg na 150 ml wody. Dodatek cementu portlandzkiego lub odpornego na działanie kwasów szkła wodnego jest w zasadzie różny – wszystko zależy od tego, do jakiego zastosowania chcesz użyć zaprawy, więc na to, jak rozrobić szamot nie ma uniwersalnej recepty.

Zaprawa szamotowa czy też glina szamotowa do łączenia cegieł różnego rodzaju, a także rodzaje, zastosowanie oraz cena zaprawy szamotowej
Zaprawa szamotowa - rodzaje, zastosowanie, cena, opinie, porady

Zaprawa szamotowa – rodzaje

Na opakowaniach zaprawy szamotowej znajdziesz oznaczenie ZSZ i kilka cyfr. Ich zadaniem jest rozróżnienie różnych rodzajów zapraw szamotowych. Nie mają one osobnych nazw. Pierwsza cyfra od 0 do 4 oznacza jakość zaprawy. Te z najmniejszą cyfrą są najwyższej jakości – ich spiek był najdłuższy, w najwyższej temperaturę. To najlepsza zaprawa zduńska, najbardziej odporna na wysoką temperaturę. Zaprawa szamotowa oznaczona cyfrą 4 była najkrócej wypalana. Wybór jakości zaprawy szamotowej powinien być podyktowany tym, z jaką temperaturą będzie ona miała do czynienia. Przy palenisku w grillu ogrodowym będzie ona znacznie większa, niż w wyższych warstwach komina. A może zainteresuje cię także ten artykuł o przygotowaniu suchego betonu?

Kolejny parametr jest wyrażony cyfrą rzymską – od I do III. Oznacza to stopień uziarnienia zaprawy. Masa szamotowa oznaczona cyfrą I ma ziarenka grubości 0,5 mm, cyfrą II – 1 mm, a III – 2 mm. Stopień ziarnistości nie wpływa na jakość łączenia, jednak może powodować, że wypełnienie między cegłami wygląda gorzej lub lepiej. Ogniotrwała zaprawa wewnątrz komina nie ma znaczenia, jednak ta widoczna między cegiełkami ozdobnego kominka powinna już być jak najbardziej gładka i jednorodna.

Szamotowa zaprawa zduńska – producenci i ceny

Zaprawa szamotowa jest o wiele mniej popularna niż zaprawa cementowa, dlatego jej wybór w sklepach jest dużo mniejszy. Jest jednak bardzo szeroko dostępna i to w kilku różnych formach. Przede wszystkim oczywiście jest dostępna w formie proszku, którego przygotowanie wymaga zmieszania z wodą i cementem lub szkłem wodnym. Dostępna jest także gotowa masa szamotowa, do której dodaje się wyłącznie wody lub w postaci tak zwanych klejów. To już przygotowana zaprawa murarska, idealna dla osób, które nie mają doświadczenia w pracach budowlanych.

Najbardziej popularnym producentem jest Parkanex. Oferowana przez markę zduńska zaprawa szamotowa nadaje się do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jest to zaprawa sucha, sprzedawana w opakowaniach o objętości 5 i 25 kg. W ofercie tej samej marki znajduje się także zaprawa murarska ognioodporna, która wytrzymuje nawet temperaturę 1000˚C i gotowa zaprawa szamotowa w wiaderkach. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu zaprawy wapiennej.

Zaprawy Parkanex są dostępne we wszystkich najbardziej popularnych sklepach budowlanych, takich jak OBI czy Castorama. Ogniotrwała zaprawa szamotowa ma bardzo podobne ceny, niezależnie od producenta. Za 25-kilogramowy worek suchej zaprawy trzeba zapłacić około 37 zł, 10 kg to wydatek około 25 zł. Gotowa zaprawa w wiaderku o objętości 5 kg kosztuje około 20 zł. Bardzo podobne ceny ma o wiele mniej znana marka Fenixus. Tutaj 5 kg kosztuje około 13 zł, za 25 kg należy zapłacić około 44 zł. Fenixus oferuje zaprawy szamotowe odporne na temperaturę do 900 stopni Celsjusza, są więc nieco mniej odporne. Obie marki oferują zaprawy o różnej ziarnistości, od 0,5 do 2 mm.

ikona podziel się Przekaż dalej