Klej do kamienia naturalnego – rodzaje

Klejenie kamienia dekoracyjnego nie jest łatwe. Trudno wybrać odpowiednie kleje, ponieważ muszą spełniać szereg warunków. Przede wszystkim muszą pasować do rodzaju podłoża, a także do rodzaju kamienia. Inny produkt wybierzesz, jeśli zamierzasz przykleić piaskowiec, inny nadaje się do kamienia elewacyjnego, jeszcze inny będzie klej do granitu. Klejów uniwersalnych w tej kategorii jest niestety bardzo mało.

Wyróżnia się także klasyfikację klejów ze względu na formę. Najczęściej spotyka się kleje proszkowe, przeznaczone do rozrobienia w wodzie. Drugim rodzajem są kleje dwuksładnikowe – dwa osobne opakowania z bazą klejową i utwardzaczem, które także należy połączyć z wodą. Można jednak kupić także kleje gotowe, jednoskładnikowe. Znajdują się w wiadereczkach i nadają się od razu do użycia, ale zazwyczaj dość szybko wysychają po otwarciu. Dobrym rozwiązaniem jest zaprawa do kamienia, która najlepiej nadaje się na elewację i do ozdabiania ścian. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Kleje ze względu na zastosowanie

Kleje do kamienia należy wybrać także ze względu na warunki zewnętrzne. Ważna jest na przykład temperatura. Klej do marmuru na kominek musi być bardziej elastyczny i odporny na gorąco. Do kamienia elewacyjnego i wszystkich płytek kamiennych znajdujących się na zewnątrz konieczny jest preparat odporny na mróz i wilgoć.

Większość klejów do kamienia naturalnego jest przeznaczona do konkretnego zastosowania – wyłącznie do jednego rodzaju kamienia. Różnią się między sobą wytrzymałością, trwałością, odpornością na wilgoć czy poziomem elastyczności. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, czy właściwości kleju odpowiadają warunkom atmosferycznym, wymaganiom podłoża i rodzajowi kamienia.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Klej do kamienia – producenci i ceny

Mężczyzna podczas klejenia kamienia oraz polecany klej do kamienia naturalnego i elewacyjnego, a także rodzaje klejów i ceny
Jaki klej do kamienia wybrać? Rodzaje, ceny, najlepsi producenci

Klej do kamienia to dość duży wydatek. Bywa dość drogi, ale warto zainwestować w trwały, dobrej jakości preparat. Instalacja kamienia bywa kosztowna, szkoda byłoby zniszczyć efekt stosując środki gorszego sortu. Nie warto na tym oszczędzać i raczej lepiej kupić produkty najbardziej uznanych producentów, jak Mapei, Megaron, Steinblau czy swojski Cekol. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?

Porównanie popularnych klejów do kamienia do różnych zastosowań

Marka i nazwa

Rodzaj

Zastosowanie

Opakowanie

Cena

Roberlo Marmotix

Klej poliestrowy gęsty

Klej do marmuru i kamienia naturalnego

1 litr

63 zł

Bulidfix Biały elastyczny klej

Biały klej w proszku

Klej do marmuru, płytek ceramicznych i kamienia elewacyjnego

25 kg

58 zł

Optolith Marmi C2TE S1

Klej proszkowy, poliuretanowy z trasem

Klej do granitu, marmuru i płytek ceramicznych

25 kg

86 zł

Ceresit elastyczna zaprawa do kamienia Henkel CM 17

Elastyczny klej w proszku z dodatkiem cementu

Klej do kamienia elewacyjnego, wszystkie materiały oprócz marmuru

25 kg

80 zł

Mapei Megaklej Extra

Klej w proszku

Klej do kamienia elewacyjnego i cegieł

25 kg

27 zł

Klejenie kamienia dekoracyjnego

  1. Klejenie różnych kamieni dekoracyjnych na różnych powierzchniach może wyglądać nieco inaczej. Jednak tak naprawdę zasady ogólne są identyczne. Obojętnie, czy planujesz klejenie łupka, czy zastanawiasz się jak przykleić piaskowiec czy marmur, kilka kroków musisz zrobić identycznie.
  2. Dobrze przygotuj podłoże. Większość kamieni można przykleić zarówno na ściany ceglane i nośne, jak i na wiotkie ścianki działowe z karton gipsu. Należy je odpylić, na przykład odkurzaczem, usunąć wszelkie nierówności, ślady po kleju i tym podobne. W obu przypadkach należy dobrze zagruntować podłoże. Optymalnie, by zarówno klej, jak i zaprawa gruntująca były od tego samego producenta. Po 24 godzinach od zagruntowana przyczep na podłodze listwę poziomującą, tuż nad poziomem gruntu.
  3. Następnie można już układać kamień. Obojętnie, czy używasz kamienia naturalnego, czy gipsowych odpowiedników, Niektóre partie mogą różnić się między sobą odcieniem. Dlatego tak ważne jest, żeby otworzyć wszystkie opakowania i kolejno wyciągać dekoracyjne elementy z każdego z nich. Dzięki temu uzyskasz ładną mozaikę różnych odcieni, a nie efekt plamy w innej barwie w jednym miejscu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.
  4. Jeśli używasz klejów dwuskładnikowych lub proszkowych do rozpuszczenia w wodzie, przygotuj tylko tyle preparatu, ile potrzebujesz i wykorzystasz na raz (na przykład do przerwy). Klej dość szybko wysycha i czasami nawet po upływie godziny nie nadaje się do użycia.
  5. Kamienie ozdobne układaj od dołu. Każdy z nich dokładnie oczyść szczotką, by pozbyć się nalotu od wewnętrznej strony.
  6. Klej nakładaj pacą, dokładnie rozsmarowując. Wszelkie zabrudzenia i kropelki kleju zmywaj od razu. Jeśli zaschnie, może się to okazać niemożliwe, a to wątpliwa dekoracja ściany czy podłogi.
  7. Po ułożeniu każdego rzędu sprawdź, czy instalacja jest równa – sprawdź poziomnicą, czy zachowana jest równoległa do podłogi linia. Jeśli nie, ewentualne różnice wyeliminuj w kolejnych rzędach.
ikona podziel się Przekaż dalej