Jakie mieszadło do kleju wybrać? Rodzaje, ceny, opinie, porady
Mieszadło do kleju, czyli inaczej mieszalnik jest niezbędnym narzędziem na budowie, które przydaje się zwłaszcza podczas remontu mieszkania. Jakie można wyróżnić mieszadła budowlane, dostępne obecnie na rynku? Które mieszadła będą najlepsze do zapraw różnego rodzaju? Jakie są opinie na temat poszczególnych mieszadeł do kleju? Lepsze będą mieszadła mechaniczne czy może jednak ręczne? Jaka jest cena mieszadeł? Dowiedz się więcej!
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mieszadło do kleju – które wybrać?
Mieszadła budowlane – rodzaje mieszadeł
Mieszadło do kleju, do gipsu, do farb czy do zapraw znacznie się od siebie różnią. Jeżeli chodzi o typowe mieszadło do kleju, powinno ono mieć spiralny kształt i najlepiej radzić sobie będzie podczas mieszania klejów zarówno półpłynnych, jak i lepkich. Mieszadło do gipsu czy mieszadło do betonu ma głowicę z okrągłymi krawędziami, a to do farb przypomina spiralę – jednak jest to zupełnie inna spiralka niż do kleju. Oprócz przeznaczenia, możemy podzielić mieszadła również ze względu na ich rodzaj i kierunek ruchu przyrządu. Mamy więc mieszadła:
- A i B – mieszadła poruszające się góra-dół (dobre do farb
- C i D – mieszadła poruszające się dół-góra (dobre do zapraw murarskich i tynkarskich, materiałów z piaskiem i żwirem oraz klejów do płytek)
- E – mieszadła poruszające się poziomo (dobre do mieszania zapraw z gipsem)
Zasilanie mieszadła do kleju – jakie powinno być?
Wybierając mieszadło do kleju, liczyć się będzie nie tylko jego cena. Istotny jest bowiem również sposób zasilania urządzenia. Aby określić, jakiego rodzaju narzędzie potrzebujesz, powinieneś wcześniej określić zakres swoich prac – czyli wszystkich, które chcesz zrealizować podczas remontu. Mieszadło do kleju może być więc zasilane zarówno prądem elektrycznym (z gniazda), jak i z akumulatora.
- Mieszarki akumulatorowe – jeśli chcesz mieć mieszarkę do kleju, która będzie mieszać jego mniejszą ilość i używać ją w miejscach bez dostępu do zasilania, mieszarka akumulatorowa będzie najlepszym rozwiązaniem. Takie mieszadło wolnoobrotowe warto będzie wyposażyć jednak w zapasową baterię. Wówczas będziesz miał pewność, że jedna bateria nagle się nie wyczerpie i nie zostaniesz z rozpoczętą już pracą.
- Mieszarki zasilane prądem z gniazda – opinie o nich są bardzo dobre i jest to produkt klasyczny, zatem najbardziej znany. Mieszalniki ręczne mogą pracować, będąc niemal nieograniczone czasowo – nie mają baterii i pobierają energię z gniazda elektrycznego. Możesz więc pozwolić sobie na większą moc mieszarki, której żaden klej nie będzie straszny. Niestety, takie mieszadło do kleju może pracować trochę wolniej, niż akumulatorowe urządzenie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.
Jak wybrać dobre mieszadło do kleju? Przydatne wskazówki
Mieszadło kontra rozdrabniana masa – jak dobrać?
Zanim wybierzesz mieszadło powinieneś zastanowić się nad masą, którą masz zamiar nim rozdrobnić. Innym wymieszasz bowiem substancję plastyczną, a jeszcze innym substancję płynną. W przypadku kleju – a więc substancji płynnej i lepkiej – zaleca się wybranie mieszadła typu LX. Jego łopatki z kształtu przypominają nieco… śmigło. Dlaczego postawić na właśnie tego rodzaju mieszadło do kleju? Otóż, wytwarza ono dość silny strumień góra-dół, dzięki któremu można doskonale rozrabiać klej. Poza tym, takie mieszadło zapobiegnie też chlapaniu czy nadmiernemu natlenianiu masy klejowej. Polecanym mieszadłem jest np. Collomix 40970 (cena ok. 72 zł). Oczywiście, warto będzie również pamiętać o tym, że liczą się parametry mieszadła takie, jak:
- kształt śmigieł,
- kierunek ich mieszania,
- średnica śmigieł,
- układ śmigieł.
Najważniejszym zadaniem podczas wybierania mieszadeł jest jednak dobranie ich tak, by były elastyczne i pasowały do całości urządzenia – a więc, do mieszarki. Możesz także sugerować się np. rodzajami uchwytów w mieszadle. Najbardziej uniwersalne mieszadło do kleju ma sześciokątny uchwyt i można je przyczepić chociażby do wiertarki. Są też inne modele specjalistyczne, dostosowane do profesjonalnych mieszarek – ze stabilnym mocowaniem i łatwą możliwością szybkiej wymiany. Kolejną sprawą jest też materiał mieszadła. Doskonale, jeżeli będzie to mechaniczna i nierdzewna stal. Wówczas, mieszadło długo wytrzyma i posłuży przez wiele kolejnych lat.
Wybór mieszadła do kleju – to powinieneś wiedzieć!
Powinieneś dobrać mieszadło do betonu czy kleju zgodnie z jego instrukcją, ale i własnymi potrzebami. Co to oznacza? Otóż, konkretne mieszadło powinno mieć też konkretny cel – czyli być przeznaczone do np. danego rodzaju substancji. Jak już wspominaliśmy, mieszadła posiadają możliwość wytwarzania ruchu np. góra-dół, jednak nie każde będą działać dokładnie tak samo – zwłaszcza w trakcie wirowania. Jeżeli mieszadło może działać z góry w dół i na odwrót, na pewno będzie kosztował więcej niż mieszadło do kleju, potrafiące wykonywać tylko jeden z tych ruchów. Wykonujesz prace budowlane dość rzadko? Nie masz więc co zastanawiać się nad super profesjonalnym sprzętem. Wystarczy wersja podstawowa.
Najważniejsze będzie skupić się na układzie, kształcie, średnicy i kierunku mieszania śmigieł. W dodatku, powinieneś też już wcześniej określić zakres wykonywanych przez siebie prac remontowych. Nie bez znaczenia jest również materiał wykonania mieszadła do kleju. Elastyczne mieszadło wolnoobrotowe powinno być stworzone albo ze stali nierdzewnej, o której już zresztą wspominaliśmy, albo z równie wytrzymałego włókna węglowego.
Polecane mieszadła do kleju – popularne mieszalniki do kleju
- Mieszadło do kleju Powermat 2: cena ok. 180 zł
- Mieszadło do kleju Geko: cena ok. 190 zł
- Mieszadło do kleju Scheppach: cena ok. 270 zł
- Mieszadło do kleju Dedra: cena ok. 290 zł
- Mieszadło do kleju Dexter Power: cena ok. 300 zł
- Mieszadło do kleju Fem Power: cena ok. 320 zł
- Mieszadło do kleju Pansam A140020: cena ok. 330 zł
- Mieszadło do kleju Graphite 58G784: cena ok. 440 zł