Samodzielna naprawa butów

Klej do butów i inne potrzebne materiały

Nie wszystkie kleje nadają się do klejenia podeszew. Szewski klej musi wykazywać inne właściwości niż przykładowo super mocny klej do luster. Powinien być elastyczny i wodoodporny. Do butów sportowych albo trekkingowych, bardzo mocno obciążonych, trzeba wybrać klej, który spełnia takie wymagania. Inny preparat nada się z kolei do gumy i butów gumowych.

Od pistoletów do kleju na gorąco, przydatnych może do majsterkowania, przy naprawie butów lepiej trzymać się z daleka. Również zwykły klej błyskawiczny nie będzie dobrym wyborem, ponieważ staje się zbyt twardy. Zamiast tego trzeba użyć kleju odpornego na wilgoć i przede wszystkim elastycznego.

Oprócz odpowiedniego kleju przyda się również:

  • szczotka i miękka ścierka,
  • letnia woda z mydłem,
  • papier ścierny,
  • taśma gumowa, spinacze albo jakiś obciążnik.

Jeśli ktoś nie zdecyduje się na samodzielną naprawę butów, nie musi ich zaraz wyrzucać. Taki czarny scenariusz można zmienić, odnosząc uszkodzone buty do szewca. Będzie bardziej ekonomicznie i rozsądnie naprawić je i nosić dalej, niż kupować nowe obuwie.

Najlepsze kleje do naprawy butów

Posiadanie dobrego kleju w domu pozwala nie tylko uratować ulubione buty przed pojemnikiem na śmieci, ale też zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nie ma nic bardziej frustrującego, niż trzymać w ręku obcas albo podeszwę ulubionego buta sportowego albo roboczego. Kiedy nosi się buty przez wiele tygodni, nadchodzi wreszcie ten dzień, że trzeba je nareperować.  Kupując klej do butów sportowych, gumowych albo skórzanych, trzeba zapoznać się uprzednio z jego zaletami i wadami.

Potrzebny jest klej do butów, który nie koniecznie bardzo szybko wysycha, ale po wyschnięciu pozostaje elastyczny, odporny na wilgoć, mróz i upał, szczególnie jeśli chodzi o klejenie podeszwy. Szewski klej powinien łączyć skórę, drewno, gumę, a także tworzywa sztuczne. Oto przykłady:

  • Kövulfix Rekord – popularny klej do butów, dwie tubki po 90 g kosztują ok. 94 zł. Warto go kupić, jako że posiada liczne pozytywne opinie, a nadaje się do naprawy skóry, gumy i wielu innych materiałów. Nie zaleca się stosowania do sztucznej skóry. Podczas korzystania z kleju Kövulfix Rekord należy przestrzegać zaleceń producenta podanych na opakowaniu.
  • Pattex Kraftkleber Classic – super mocny klej o uniwersalnym zastosowaniu. Łączy doskonale drewno, skórę, gumę i inne materiały. Posiada odporność na szeroki zakres temperatur.
  • UHU but&skóra – mocny klej do łączenia skóry, gumy, filcu, korka i innych. Jest odporne na wysokie temperatury oraz promieniowanie UV.

Użycie kleju do butów różnego typu

Klej do butów uniwersalny czy specjalistyczny?

Klej Kövulfix został pomyślany specjalnie do stosowania do butów. Może oczywiście znajdować zastosowanie w innych dziedzinach, ale nie to jest jego najsilniejszą stroną. Doskonale sprawdza się zarówno na podeszwach, jak i wierzchnim materiale obuwia – skóra, tkanina lniana, guma. Schnie, zachowując elastyczność, jest odporny na wilgoć i bardzo trwały. Należy do najbardziej popularnych klejów do butów sportowych i skórzanych.

Kleje uniwersalne zostały zaprojektowane, aby łączyć i zabezpieczać większość materiałów. Także materiały używane do wyrobu obuwia, jak skóra, guma i inne tworzywa. Są odporne na działanie wilgoci oraz niskiej i wysokiej temperatury. Są trudniejsze w zastosowaniu do naprawy butów, zwłaszcza skórzanych.

Do naprawy butów stosuje się różne typy klejów. Klej neoprenowy zapewnia super mocne połączenie, szybko wysycha i nie koroduje. Jest doskonałym klejem do butów sportowych i z gumową podeszwą. Klej uretanowy jest odporny na działanie wilgoci i temperatury. Pozostaje elastyczny i najlepiej nadaje się do naprawy odklejonej albo uszkodzonej podeszwy. Z kolei klej epoksydowy łączy prawie wszystkie materiały i jest często używany do naprawy butów. Ten typ kleju wymaga długiego czasu wysychania; potrzeba co najmniej 24 godzin, aby uzyskać stabilne i mocne połączenie. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Kiedy ulubiony but straci podeszwę…

  1. Pierwszym krokiem do solidnej naprawy podeszwy buta jest czyszczenie. Trzeba usunąć z odklejonej powierzchni resztki starego kleju. Na koniec klejone powierzchnie trzeba przetrzeć wilgotną ścierką.
  2. Wilgotne powierzchnie podeszwy muszą dobrze wyschnąć. Można wystawić je na słońce albo użyć suszarki do włosów. Jest bardzo ważne, aby powierzchnie były zupełnie suche. Ponieważ inaczej klej nie będzie dobrze trzymał.
  3. Kiedy but dobrze wyschnie, można użyć papieru ściernego o dużej ziarnistości do zmatowienia powierzchni klejonych.
  4. Podklejanie podeszwy buta klejem, a także klej do butów krok po kroku, rodzaje, producenci, ceny oraz skuteczność działania
    Klej do butów krok po kroku, czyli ceny preparatu, skuteczność, opinie oraz najlepsi producenci
    Na obie powierzchnie klejone nanosi się warstwę kleju. Można posłużyć się do tego celu pędzelkiem.
  5. Zostawić klej do podeschnięcia. To trwa zwykle ok. 10 minut. Jeśli po dotknięciu palcem ciągnie się nić kleju, trzeba jeszcze poczekać.
  6. Kiedy klej podeschnie, podgrzewa się go krótko suszarką do włosów. Temperatura powinna być niska, aby nie zniszczyć kleju.
  7. Obie powierzchnie – podeszwy i buta – trzeba docisnąć. Na początek można użyć nacisku dłoni, aby jednak nacisk utrzymać przez dłuższy czas, trzeba zastosować dociążenie. Nacisk powinien być na całą powierzchnię.
  8. Pozostawić naprawiany but do całkowitego wyschnięcia kleju. Może to potrwać dwa dni.

Podczas klejenia butów należy zachować pewne zasady bezpieczeństwa:

  • Pomieszczenie, w którym wykonuje się klejenie powinno być dobrze wentylowane; dobrze jest przy tym otworzyć okno.
  • Pracować należy w temperaturze pokojowej – nigdy poniżej 5°C i powyżej 50°C.
  • Miejsce pracy powinno być czyste.
  • Powierzchnie klejone muszą być czyste i suche.
  • Należy pracować w rękawicach ochronnych, aby żaden klej do butów nie dostał się na skórę rąk.

Wykorzystanie kleju do butów do naprawy drobnych rys i pęknięć

Nie zawsze super mocny klej szewski musi służyć do klejenia podeszwy. Czasem zachodzi potrzeba naprawy drobnej rysy albo pęknięcia. Kleje do klejenia obuwia są z reguły bezbarwne i miejsce naprawy staje się niewidoczne. Dobry klej do butów jest odporny na skrajne temperatury, wilgoć, uderzenia i drgania. Nadaje się do różnych materiałów – skóry, gumy, tworzyw sztucznych.

Na rysę albo pęknięcie trzeba nałożyć grubszą warstwę kleju, aby je w jak najlepszy sposób wypełnić. Warstwa nie powinna być grubsza niż sześć milimetrów. Należy się upewnić, czy uszkodzenie zostało zamknięte i pozostawić buty na godzinę do trzech w tym stanie. Można zastosować na przykład taśmę gumową albo spinacze, aby zachować stały docisk. W tym czasie nie należy obuwia dotykać ani przesuwać. Dobry klej do butów, podobnie jak klej do luster, musi dobrze wyschnąć, zanim wykaże swoje zalety. Pełne połączenie materiału następuje zwykle po 36 godzinach.

ikona podziel się Przekaż dalej