Jak wybrać klej montażowy?

Wybieramy klej montażowy

Klej montażowy wybieramy odpowiednio do rodzaju powierzchni jaką chcemy skleić. Ale nie jest to jedyne kryterium. Dobór kleju zależy również od wielkości klejonej powierzchni, od tego jak klejone części będą pracować, czy będzie narażony na wilgoć oraz czy zależy nam na estetyce klejenia. Klej montażowy najczęściej sprzedawany jest w tubie

Najbardziej popularny jest klej uniwersalny, który można zastosować do różnych rodzajów powierzchni. Często wykorzystuje się go jako klej do metalu czy do plastiku. Jednak niektóre powierzchnie wymagają klejów specjalistycznych. Należy do nich styropian, który zwykły klej może rozpuścić. Dlatego też do klejenia styropianu używa się kleju akrylowego lub polimerowego. Podobnie do teflonu, polipropylenu czy też powierzchni tłustych używa się klejów specjalistycznych.

Klej wybieramy również ze względu na wielkość klejonej powierzchni. Kleje neoprenowe czy też polimerowe spełniają swoje zadanie w przypadku dużych i nieregularnych powierzchni, które trzeba uszczelnić. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Jeśli musimy skleić przedmioty narażone na styczność z wodą lub wilgocią, musimy użyć klejów wodoodpornych jak: klej neoprenowe, epoksydowe, poliuretanowe czy polimerowe.

Jeśli łączenia muszą być mocne z uwagi na działanie dużych sił na klejone przedmioty, warto wybrać kleje epoksydowe dwuskładnikowe.

Gdy ważna jest estetyka warto użyć klejów przezroczystych. Na przykład szkło będzie dobrze wyglądało, jeśli sklei się je klejem silikonowym.

Klej montażowy - rodzaje według składu

Najpopularniejszym rodzajem klejów są kleje rozpuszczalnikowe powstałe na bazie kauczuku syntetycznego. Kleje te po utwardzeniu nie są elastyczne i mogą odbarwiać lub brudzić powierzchnię. Przykładem kleju na bazie kauczuku jest nowoczesny, mocny klej montażowy Soudal T REX błyskawiczny sprzedawany w tubie 310 ml.

Kleje na bazie wody nie mają nieprzyjemnego zapachu. Po sklejeniu są elastyczne, dlatego też nadają się do większości prac montażowych. Jednak konieczne jest, aby przynajmniej jedna klejona powierzchnia była porowata i dobrze chłonąca wilgoć. Najlepszą siłę wiązania ma klej montażowy poliuretanowy, który najlepiej nadaje się do klejenia uszkodzonych mebli czy klejenia stolarki okiennej i drzwiowej.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Klej montażowy do poszczególnych zadań

Klej uniwersalny

Klej uniwersalny służy do klejenia różnych rodzajów materiałów i ma bardzo szerokie spektrum zastosowań. Sprawdzi się on zarówno jako klej do akrylu jak i klej do drewna czy metalu. Takim klejem jest na przykład Siroflex GG, który, według producenta, skleja nieskończoną ilość powierzchni jak kamień, metal, drewno czy też tworzywa sztuczne.

Wśród klejów uniwersalnych świetnie opinie zbiera Dragon Klej Montażowy Fix Płynny Gwóźdź, którego ceny wahają się od 12 do 17 zł. Klej jest sprzedawany w tubie 300 ml. Użytkownicy korzystali z tego kleju do klejenia kołków rozporowych pod karnisze czy też profili aluminiowych do ceramiki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?

Do klejów uniwersalnych zaliczany jest również klej Bonaterm, stosowany głównie jako klej tapicerski. Mocny klej Bonaterm używany jest głównie w przemyśle motoryzacyjnym do klejenia tapicerki samochodowej. Klej Bonaterm klei materiały tekstylne i syntetyczne ze sobą lub z blachą.

Sporą popularnością cieszy się jednoskładnikowy klej uniwersalny Beko Allcon 10, który klei takie materiały materiały: drewno, płyty pilśniowe, wiórowe, MDF, beton, marmur, ceramikę, metal, wyroby aluminiowe, kamień naturalny i syntetyczny, akryle, materiały izolacyjne, tworzywa sztuczne, płyty gipsowe, styropian, pianki i inne.

Klej do drewna

Do drewna najbardziej nadają się kleje dyspersyjne, jak wikol, akrylowe, stworzone na bazie wody. Można przy ich pomocy skleić panele czy parkiety.

Opinie użytkowników wskazują Soudal Klej montażowy T REX błyskawiczny jako jeden z najlepszych klejów do drewna. Soudal Klej montażowy T REX błyskawiczny to nie tylko klej do drewna, lecz nadaje się on także do klejenia wszelkich materiałów porowatych i gładkich, zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz.

Kleje do metalu

Wybierając kleje do metalu można posłużyć się zarówno klejem uniwersalnym jak też wybrać specjalistyczny klej do metalu jak na przykład klej Soudal Blachy Colozinc. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.

Klej montażowy podczas prac wykończeniowych jako klej uniwersalny i jego zastosowanie oraz ceny i producenci klejów
Klej montażowy - rodzaje, marki, opinie, ceny, porady użytkowe

Klej do plastiku

W celu sklejenia plastiku można wybrać klej uniwersalny, gdyż większość z klejów tego rodzaju nadaje się do klejenia plastiku. Jako popularny klej do plastiku wybierane są kleje cyjanoakrylowe, epoksydowe, silikonowe czy też poliuretanowe.

Klej do akrylu

Jako klej do akrylu najlepiej sprawdzają się kleje polimerowe.

Kleje uszczelniające

Kleje uszczelniające dzielimy na dwa rodzaje: kleje uszczelniające dwie powierzchnie lub kleje uszczelniające przed wodą. Kleje uszczelniające stosuje się do uszczelniania okien i drzwi domów, pojazdów czy łodzi.

Doskonałe opinie zbierają kleje uszczelniające Beko, na przykład klej Beko Tackcon Bezbarwny, którego ceny wahają się od 37 do 54 zł.

Kleje do stosowania na zewnątrz

Jako dobry klej na zewnątrz do klejenia cegły, kamienia czy też tynku reklamowany jest klej w tubie Tesa, którego ceny wahają się od 9 do 19 zł. Przy mocowaniu płyt elewacyjnych czy też dachówek ceramicznych sprawdzi się mocny klej montażowy Siroflex GG. Klej ten nadaje się również do mocowania elementów wewnątrz mieszkania jak półki, blaty czy parapety. Na zewnątrz zachodzi potrzeba przyklejenia elementów reklamowych jak znaki, litery czy banery. Do tego celu doskonale nadaje się Siroflex GG.

Kleje montażowe różnią się składem chemicznym i zastosowaniem. Aby mieć pewność prawidłowego i mocnego sklejenia wybranych powierzchni warto kupić klej u sprawdzonego sprzedawcy, który doradzi jaki klej użyć w danym przypadku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych klejach do tapet?

ikona podziel się Przekaż dalej