Klej polimerowy - szerokie spektrum zastosowań

Prace wykończeniowe, budowlane, stolarskie czy też drobne naprawy w domu wymagają dobrego rodzaju kleju, który jest zarówno mocny jak i łatwy w zastosowaniu. Szczególnie szerokie spektrum zastosowań ma klej polimerowy, produkowany z substancji o dużej masie cząsteczkowej, czyli polimerów.

Kleje polimerowe są odporne na warunki atmosferyczne, dlatego też nadają się do klejenia elementów na zewnątrz. Długo zachowują elastyczność i bardzo szybko wysychają. Klej polimerowy jest chemicznie neutralny, dlatego też nadaje się do klejenia akrylu jak również do styropianu. Kleje polimerowe produkowane są w różnych kolorach i można je dobrać do koloru klejonej powierzchni.

Szerokie spektrum zastosowań kleju polimerowego sprawia, że może on z powodzeniem zastąpić kołki i gwoździe w mieszkaniu. Przy jego pomocy przykleimy sztukaterię do ścian, listwy podłogowe i wiele elementów w czasie remontu mieszkania lub zmiany jego wystroju. Klej polimerowy możemy zastosować do płytek ceramicznych, które odpadły od ściany. Możemy również przykleić półki, lustra lub wieszaki. Klej polimerowy nakłada się punktowo lub pasmami. Na małe powierzchnie nakłada się go punktowo, zaś na większe - pasmami. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Zastosowanie kleju polimerowego

Klej polimerowy nie wnika głęboko w klejone powierzchnie. Proces klejenia polega na reakcji chemicznej między klejem a klejoną powierzchnią. Po wyschnięciu warstwa kleju staje się bardzo odporna mechanicznie. Dzięki temu uniwersalne kleje polimerowe nadają się do klejenia trudnych powierzchni jak szkło czy metal. Klej polimerowy to także idealny klej do styropianu, gdyż nie ma niebezpieczeństwa stopienia tego materiału.

Klej polimerowy przyda się zarówno profesjonalistom, jak i domowym majsterkowiczem, gdyż dzięki szybkoschnącemu spoiwu można łatwo połączyć ze sobą różne przedmioty. Nadaje się do większości materiałów i podłoży. Najczęściej stosuje się go jako klej do drewna i materiałów drewnopodobnych. Klej polimerowy doskonale nadaje się do napraw i dekoracji mieszkania. Przy jego pomocy można przykleić drewno, szkło, metal, płytki ceramiczne, sztuczną skórę czy papier do cegły, tynku oraz powierzchni betonowych, gipsowych czy cementowo-wapiennych.

Producenci zapewniają, że klej polimerowy świetnie nadaje się do płytek ceramicznych. Jednak wielu specjalistów nie zaleca stosowania tego rodzaju kleju do układania podłóg. Nadaje się on raczej do przyklejenia paru płytek, które odpadły od ściany. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?

Klej polimerowy - najpopularniejsze marki

Klej uniwersalny polimerowy Dragon

Jednym z najbardziej popularnym wśród kupujących klejem polimerowym jest klej uniwersalny Dragon, który sprzedawany jest w opakowaniach różnej wielkości. W zależności od potrzebnej ilości można go nabyć w tubach, w butelkach lub w wiadrach.

Dragon to klej wodoodporny, bezbarwny, przeznaczony do klejenia wewnątrz i na zewnątrz. Jego czas wstępnego wiązania wynosi 1 godzinę, zaś czas pełnego wiązania 24 godziny. Po przygotowaniu i oczyszczeniu powierzchni klej Dragon nanosi się punktowo lub pasmami.

Klej polimerowy oraz zastosowanie kleju polimerowego i polecane uniwersalne kleje polimerowe do różnych zastosowań
Klej polimerowy - zastosowanie, producenci, opinie, ceny, porady

Klej uniwersalny polimerowy Dragon ma szerokie spektrum zastosowań. Dragon nadaje się zarówno do styropianu, do płytek ceramicznych, do szkła czy też do wykładzin dywanowych. Dragon doskonale sprawdza się jako klej do drewna czy materiałów drewnopodobnych i korka.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Uniwersalny klej polimerowy do styropianu Selena

Szukając odpowiedniego kleju do styropianu, warto zainteresować się uniwersalnym klejem Selena. Jest to szybkowiążący, bezbarwny i wydajny klej. Doskonale sprawdza się również jako klej do drewna oraz do materiałów drewnopodobnych, tkanin i korka. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.

P.P. Sted Uniwersalny Klej Polimerowy

W sklepach internetowych popularnością cieszy się P.P. Sted Uniwersalny Klej Polimerowy. Klej ten pozwala na przyklejenie styropianu, drewna, tektury, tkanin, wykładzin dywanowych, glazury, szkła, ceramiki, materiałów skóropodobnych i innych. Po utwardzeniu powstaje elastyczna, bezbarwna spoina, która jest odporna na starzenie.

Jak stosować klej polimerowy?

Uniwersalne kleje polimerowe nie są trudne w obsłudze. Aby skleić powierzchnie przy pomocy kleju polimerowego postępuj w następujący sposób:

  1. Aby przygotować powierzchnie do sklejenia, należy je oczyścić przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej lub denaturatu, który dokładnie usunie brud i tłuszcz,
  2. Aby otworzyć klej montażowy, należy odkręcić dyszę i odciąć nożem wylot kartuszu, następnie należy z powrotem dokręcić dyszę,
  3. Aby nanieść klej na przygotowaną powierzchnię, należy umieścić tubę z klejem w wyciskarce i nacisnąć na spust, aby wycisnąć klej. Klej nanosimy punktowo lub pasmami w zależności od tego czy kleimy małe czy duże powierzchnie,
  4. Aby przymocować klejone powierzchnie, należy odczekać 30-60 sekund od aplikacji kleju a następnie dobrze docisnąć klejone przedmioty do siebie i chwilę przytrzymać, aby klej dobrze związał,
  5. Po klejeniu należy szczelnie zamknąć opakowanie z klejem, zaś narzędzia lub powstałe plamy umyć denaturatem, gdyż zaschnięty klej można usunąć tylko mechanicznie.

Uniwersalne kleje polimerowe mają czas wiązania około 1 godziny. Natomiast pełną wytrzymałość uzyskuje się po 24 godzinach.

Zastosowanie kleju polimerowego jest tak szerokie, że do dekoracji i urządzania mieszkania niejednokrotnie zastępuje on gwoździe i kołki. Skleisz nim większość powierzchni i dokonasz wielu napraw w mieszkaniu. Klej polimerowy to rzecz, którą każdy powinien mieć w domu na wypadek drobnej usterki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych klejach do tapet?

ikona podziel się Przekaż dalej