Klej stolarski – zastosowanie

Klej Wikol nie bez powodu często określany jest również jako klej stolarski. Służy on przede wszystkim do drewna, ale również dzięki niemu możliwe jest klejenie kartonów, drobnych elementów z tworzywa sztucznego, czy też materiałów drewnopochodnych. Tego typu klej z powodzeniem kupimy nie tylko w marketach budowlanych, ale również w sklepie plastycznym. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że klej Wikol posiada zastosowanie wśród rękodzielników. Sklejanie różnych elementów, takich jak tkaniny, koraliki, elementy pochodzenia naturalnego (kwiaty, owoce, gałązki), czy też papieru pozwala na tworzenie różnych artystycznych projektów.

Decydując się na skorzystanie z kleju Wikol, należy odpowiednio przygotować preparat. Jeżeli są to drobne prace, szczególne artystyczne lub naprawcze, to powinniśmy przede wszystkim dokładnie wymieszać klej przed użyciem. Natomiast w przypadku klejenia dużych powierzchni, należy zadbać o jej dokładne odtłuszczenie. Elementy z tworzywa sztucznego warto przetrzeć gruboziarnistym papierem. Pamiętając o późniejszym przetarciu z powstałego pyłu. Klej Wikol nanosimy tworząc cienką, równomierną warstwę. Do tego celu możemy wykorzystać między innymi wałek lub szpachelkę. Klej stolarski, który wykorzystujemy do drewna, potrzebuje około 24 godzin na zawiązanie. Dlatego w ciągu kilku minut po nałożeniu kleju na powierzchnię, należy ścisnąć ze sobą sklejane elementy. Ostatecznie klej nabiera przezroczystości, dzięki czemu jego obecność nie wpływa na estetykę. Oczywiście należy pamiętać o stosowaniu kleju w temperaturze dodatniej, która będzie wynosiła minimum 10 stopni Celsjusza. Specyficznym rodzajem kleju do drewna jest klej do parkietu. Jeśli masz w planach prace remontowe, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.

Wikol do drewna – skład i właściwości

W tym miejscu zorientujemy się między innymi, ile schnie Wikol, jakie posiada właściwości po zawiązaniu, a także w jakich warunkach możemy z niego korzystać. Na pytanie, ile schnie Wikol, odpowiedź padła już wyżej. Całkowity czas wiązania zajmuje całą dobę. Jednak w przypadku klejenia papieru lub kartonu przedmioty gotowe są do użytku już po kilku minutach. Klej wikolowy jest jednym z najbezpieczniejszych produktów przeznaczonych do klejenia elementów z różnych tworzyw. Nie ma problemu, aby po wyschnięciu ze sklejonych przedmiotów korzystały dzieci. Skład preparatu zawiera w sobie przede wszystkim żywicę poliwinylową. Dzięki temu właśnie klej po wyschnięciu staje się bezbarwny. Dodatkową zaletą jest na pewno jego wysoka elastyczność. W ten sposób możliwe jest klejenie elementów o różnym kształcie.

Klejenie drewna, a także klej wikol do drewna jako popularny klej stolarski oraz jego zastosowanie, opinie, skład i cena
Klej Wikol – zastosowanie, opinie, ceny, skład, porady użytkowe

Wiemy też już, ile schnie Wikol. Jest to kolejna mocna strona produktu, ponieważ nie musimy czekać nawet kilku dni, aż klej całkowicie zawiąże. Wśród kolejnych właściwości, warto wspomnieć o bardzo dużej wydajności kleju stolarskiego. Często wystarczy już około 100 gram preparatu, by móc pokryć nim aż 1 metr kwadratowy powierzchni. Decydując się na klej stolarski, ważne jest, aby drewno było wysuszone. Wikol można stosować przy wilgotności nie wyższej niż 12%. W innym przypadku możemy zetknąć się ze zbyt słabym wiązaniem kleju.

Klej wikolowy – przykładowe ceny i opinie

Patrząc na właściwości oraz cechy, jakie posiada Wikol do drewna, z pewnością zadowalającym faktem będzie jeszcze jego atrakcyjna cena. Oczywiście w sprzedaży dostępnych jest zdecydowanie więcej produktów typu Wikol. Dlatego możemy swobodnie decydować, jaki to będzie producent, pojemność, a także w jakim miejscu zamierzamy go kupić.

Przykładowe ceny klejów typu wikol

Nazwa produktu

Cena

Klej wikolowy uniwesalny do drewna, producent Dorex

Cena od 15,50 zł – bardzo dobre opinie

Klej Wikol do drewna 500 g

Cena od 8,99 zł – bardzo dobre opinie

Klej Wikolowy do drewna Dragon D2 10 kg, bezbarwny

Cena od 129,99 zł – bardzo dobre opinie

Wikol do drewna bezbarwny, producent Rakoll, 1 kg

Cena od 18,43 zł

Bezbarwny klej do drewna typu Wikol, producent Happy Color, 500g

Cena od 20,50 zł

Wikol w sklepie plastycznym 250g

Cena od 6,60 zł

Wikol w sklepie plastycznym, skład: mieszanina wodnej dyspersji żywicy poliwinylowej wraz z wypełniaczem mineralnym oraz organicznym rozpuszczalnikiem, 45 g

Cena od 1,90 zł

Klej Wikol w sklepie plastycznym 250g

Cena od 6,90 zł

Klej UHU TWIST&GLEU Uniwersal 35 ml, skład bez rozpuszczalnika, uniwersalne zastosowanie

9,60 zł

Klej UHU Holzleim 75g, zastosowanie do drewna

10,50 zł

Klej Stanger 35g do fotografii

14,90 zł

Klej stolarski D3 Ekspres 90 g

5,70 zł

Z powyższych cen jasno widać, że klej Wikol zalicza się do jednych z najtańszych produktów. Jest to rzeczywiście opłacalny zakup, szczególnie patrząc na to, ile schnie Wikol w porównaniu do innych klejów stolarskich. Jego skład pozwala na to, aby sklejone elementy były gotowe do użytku już po 24 godzinach. Warto mieć również na uwadze to, że im większe opakowanie kupimy, tym cena jednostkowa będzie niższa.

ikona podziel się Przekaż dalej