Klej cyjanoakrylowy - najważniejsze informacje

Klej cyjanoakrylowy - właściwości

Klej cyjanoakrylowy, w skrócie klej CA, jest klejem jednoskładnikowym i szybkowiążącym. Produkowany jest na bazie metylu, etylu oraz alkoksy. Istotną cechą, którą charakteryzują się kleje cyjanoakrylowe jest to, że są one wolne od rozpuszczalników. Kleje te są prawie zawsze przeźroczyste. Mogą posiadać różną konsystencję. Mogą występować jako rzadkie ciecze, średnio gęste substancje, jako gęsty klej cyjanoakrylowy, a nawet jako galaretowate masy. Kleje cyjanoakrylowe to kleje błyskawiczne, które polimeryzują w kontakcie z powierzchniami lekko zasadowymi. Kleje CA charakteryzuje odporność na temperatury w granicach od -30°C do +100°C. Stosując odpowiednie stabilizatory można uzyskać wytrzymałość na temperatury nawet do +120°C.

Na ogół typowa wilgotność powietrza oraz powierzchni klejonej wystarcza w zupełności do zainicjowania w przeciągu kilku sekund procesu utwardzania. W związku z tym kleje cyjanoakrylowe są czasem nazywane klejami sekundowymi. Najlepsze wyniki klej cyjanoakrylowy uzyskuje w temperaturze pokojowej przy względnej wilgotności powietrza 40-60%. Klej cyjanoakrylowy jest odporny na wilgoć oraz na temperatury. Połączenie wykonane z klejów CA będzie odporne na oleje oraz na paliwa, odporny na wilgoć, choć w nieco mniejszym stopniu, zwłaszcza w podwyższonych temperaturach. Kleje CA mają niestety ostry zapach oraz cechuje je wysoka szkodliwość dla oczu i błon śluzowych. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Klej cyjanoakrylowy - zastosowanie

Klej cyjanoakrylowe mają bardzo szerokie zastosowanie dobre opinie i są klejami uniwersalnymi. Wśród materiałów, które klej ten może łączyć pomiędzy sobą warto wymienić gumę, metal, drewno, skóry czy ceramiki. Kleje CA mają także zastosowanie do tworzyw sztucznych, jako klej do styropianu, oraz wielu materiałów, które uznać można za trudno sklejane, na przykład teflon, czy poliolefiny. Kleje te nadają się do łączenie drobnych elementów metalowych, a także drobnych elementów z gumy oraz z tworzyw sztucznych. Wśród tworzyw sztucznych, które mogą być łączone przy użyciu klejów cyjanoakrylowych można wymienić między innymi ABS, PMMA, SBR EPDM, NBR, polistyrol, Butyl, a także twarde PCV.

Można nimi kleić O-ringi, a także drobne elementy wykonane ze stali oraz metali kolorowych. Znajdą również zastosowanie do napraw drobnych elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Kleje CA można stosować do klejenia materiałów o różnej rozszerzalności cieplnej. Znajdą one również zastosowanie do klejenia w wodzie. To tylko kilka przykładów do czego można zastosować kleje cyjanoakrylowe. Używa się je do łączenia w przypadku bardzo małych szczelin, maksymalnie do 0,15 mm. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?

Klej cyjanoakrylowy - nanoszenie

Kleje cyjanoakrylowe nanosi się w bardzo prosty sposób. Należy oszczędnie posmarować nim jedną z powierzchni klejonych pamiętając o tym, aby poszczególne klejone części łączyć szybko, gdyż klej CA charakteryzuje się bardzo krótkim czasem przydatności po aplikacji. W sposób naturalny ogranicza to zastosowanie tych klejów jedynie do łączenia małych elementów. Co warto zaznaczyć proces klejenia można przyspieszyć przy użyciu specjalnego aktywatora. Taki aktywator może dodatkowo zlikwidować niepożądany efekt tak zwanych wykwitów na różnych wrażliwych miejscach tworzyw. Ponadto zastosowanie aktywatora, który może występować na przykład w formie specjalnego proszku umożliwia wytworzenie spoin o większej grubości. Dzieje się tak poprzez szybsze utwardzanie nadmiaru kleju znajdującego się w spoinie.

Zastosowanie klejów cyjanoakrylowych dla powierzchni tworzyw, które są trudno sklejane, czyli tak zwanie poliolefiny, na przykład ABS, PTFE, PP, PE, niektóre spośród PC oraz fluorowe i silikonowe gumy możliwe jest poprzez wcześniejsze zagruntowanie odtłuszczonej powierzchni jeszcze zanim przejdzie się do klejenia tego tworzywa. Stosuje się do tego celu specjalny aktywator-primer. Do usuwania nadmiaru takich klejów stosuje się rozpuszczalniki do klejów cyjanoakrylowych. Rozpuszczalniki do klejów cyjanoakrylowych można także stosować w sytuacji, gdy skleimy sobie nieopatrznie palce. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.

Klej cyjanoakrylowy - rodzaje

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klejów CA. Wśród nich warto wymienić:

  • cyjanoakrylany etylowe to kleje, które dają elastyczne złącza na powierzchniach polimerowych, znakomicie łączą gumę, elastomery oraz kauczuki nawet takie, które są trudne do klejenia,
  • cyjanoakrylany metylowe mają zastosowanie do łączenia metali oraz ferrytów,
  • cyjanoakrylany alkoksyetylowe to kleje, które nie dają efektu tak zwanego dymienia,
  • cyjanoakrylany butylowe mają zastosowanie do delikatnych tworzyw sztucznych, takich jak na przykład polistyren czy poliwęglan, to klej, który charakteryzuje o niska temperatura reakcji,
  • cyjanoakrylany propylowe to kleje, które łączą właściwości braku silnego dymienia oraz podwyższoną wytrzymałość mechaniczną.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Klej cyjanoakrylowy w tubce oraz jego dokładne zastosowanie, materiały, które łączy, ceny i opinie dotyczące kleju
Kleje cyjanoakrylowe - zastosowanie, opinie, ceny, producenci, porady

Klej cyjanoakrylowy - wiodący producenci, ceny

Kleje cyjanoakrylowe to między innymi powszechnie znane i rozpoznawalne Kropelka, czy Super Glue, ale istnieje wiele innych producentów klejów CA. Wśród nich wymienić warto takie uznane firmy jak Loctite, Bondix, czy Uniflex. Oto orientacyjna lista przykładowych cen klejów cyjanoakrylowych:

  • CX80 BONDICX 60 Uniwersalny klej cyjanoakrylowy 5G to cena 5,49 zł
  • CX80 BONDICX-48 Klej cyjanoakrylowy Elastyczny 50g kosztuje 37,50 zł
  • Duży Super Glue Klej Średni CA Cyjanoakrylowy 20g to wydatek 3,20 zł
  • Duży Mocny Klej Cyjanoakrylowy BOND - Średni 20g to koszt 5,50 zł
  • Klej CA 300 Cyjanoakrylowy w żelu + aktywator 5s wiąże się z wydatkiem 32,34 zł
  • LOCTITE 406 Klej cyjanoakrylowy 50g kosztuje 90,00 zł
  • Średni klej cyjanoakrylowy 20g Joker Jubilerski CA to cena 3,30 zł
  • Gęsty klej cyjanoakrylowy 20g Joker Jubilerski CA to wydatek 4,50 zł
  • Rzadki klej cyjanoakrylowy 20g Joker Jubilerski CA kosztuje 4,50 zł
  • Klej CA gęsty cyjanoakrylowy 20g Magic to cena 3,29 zł
  • Klej CA rzadki cyjanoakrylowy 20g wiąże się z wydatkiem 3,29 zł
  • Rzadki klej cyjanoakrylowy 100g Joker Jubilerski to koszt 17,50 zł
  • Gęsty klej cyjanoakrylowy 100g Joker Jubilerski to wydatek 17,50 zł
  • Wamod - Klej cyjanoakrylowy średniogęsty 20g kosztuje 6,00 zł
  • Uniflex T-120 klej cyjano-akrylowy średnio gęsty to cena 9,50 zł
  • STRONGER klej błyskawiczny cyjanoakrylowy 2g wiąże się z wydatkiem 1,51 zł

Kleje cyjanoakrylowe mają bardzo szerokie zastosowanie, dzięki czemu dużą popularnością cieszą się najbardziej rozpowszechnione ich marki, takie jak Super Glue i Kropelka. Klej CA ma zastosowanie jako klej do styropianu, drewna, plastiku, metalu, do łączenia materiałów o różnej rozszerzalności cieplnej, a nawet do klejenia w wodzie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych klejach do tapet?

ikona podziel się Przekaż dalej