Kleje do metalu

Gdy w domu zdarzy się usterka przedmiotów metalowych, możemy naprawić je przy pomocy śrub, spawania czy nitowania. Jednak użycie kleju jest nie tylko łatwiejsze, lecz także uzyskujemy efekt wyglądający bardziej estetycznie. W przypadku aluminium znacznie łatwiej jest naprawić uszkodzone elementy przy pomocy kleju, gdyż aluminium dość trudno jest lutować czy spawać.

Klej nie zwiększa wagi przedmiotu, zaś połączenie jest niemal niewidoczne, co ma spore znaczenie na przykład w przypadku przedmiotów zabytkowych lub ozdobnych. Dlatego warto wiedzieć, czym skleić aluminium lub inne metale.

Jaki klej do metalu wybrać? Na rynku istnieje duży wybór klejów. Do użytku domowego najlepiej wybrać klej szybkoschnący. Do zastosowań domowych łatwiejsze są kleje do metalu jednoskładnikowe, gdyż klej dwuskładnikowe trzeba zmieszać w odpowiednich proporcjach.

Większość klejów do metalu skleja różne rodzaje metali jak żelazo, aluminium, stal, miedź, mosiądz czy tytan. Aluminium klei się znacznie łatwiej niż na przykład stal. Jednak, aby powierzchnie zostały dobrze sklejone, muszą być uprzednio starannie oczyszczone z tłuszczu i brudu. Warto zeszlifować powierzchnię klejoną papierem ściernym, aby zwiększyć przyczepność kleju. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Czym skleić aluminium?

Klej epoksydowy

Najlepszym rozwiązaniem, aby skleić aluminium jest klej epoksydowy, na przykład klej dwuskładnikowy Distal. Klej ten jest łatwy w użyciu. Wystarczy oczyścić klejoną powierzchnię, zmieszać składniki kleju w równych ilościach, nałożyć klej cienką warstwą, docisnąć klejone przedmioty a następnie poczekać 24 godziny. Po tym czasie elementy aluminiowe będą trwale sklejone. Klej epoksydowy Distal występuje w handlu w postaci Classic i Rapid różniące się szybkością działania. Jako klej do aluminium, Distal zdobywa świetne opinie użytkowników. Nie jest to klej drogi, gdyż jego cena, na przykład na Allegro, waha się od 9 do 18 zł.

W przypadku aluminium można zastosować również klejenie poxipolem. Poxipol to popularny i niedrogi klej dwuskładnikowy, epoksydowy, który klei różne rodzaje metali w tym aluminium. Jednak klejenie poxipolem ma kiepskie opinie. Wielu użytkowników zwraca uwagę, że poxipol nie jest trwały i po dłuższym czasie klejone elementy rozpadają się. Zdaniem wielu użytkowników klejenie poxipolem można zastosować w przypadku małych przedmiotów, które nie będą narażone na obciążenia mechaniczne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Kolejny klej epoksydowy, który zdobywa dobre opinie użytkowników, to Versachem Stell Weld Epoxy, który skleja wiele rodzajów metali. Jest to klej dwuskładnikowy, który nadaje się zarówno do metali jak i powierzchni niemetalowych. Jego przeciętna cena wynosi około 16 zł za strzykawkę 25 ml.

Kleje anaerobowe

kleje anaerobowe działają na zasadzie odcięcia dopływu powietrza do klejonych powierzchni, z których przynajmniej jedna musi być metalowa. Metal pełni tu rolę katalizatora. Łączenie następuje już po 15 minutach, zaś trwałą wytrzymałość uzyskuje się po 24 godzinach. Kleje anaerobowe łączą ze sobą metale jak stal, mosiądz czy aluminium, jak również metale z innymi powierzchniami jak tworzywo sztuczne, szkło, guma i inne.

Klej cyjanoakrylowy

Jeśli masz do sklejenia małe elementy aluminiowe, wystarczy klej cyjanoakrylowy, który skleja metale jak stal, aluminium oraz tworzywa sztuczne. Klej cyjanoakrylowy nazywany jest klejem sekundowym, gdyż ma bardzo krótki czas reakcji. Dlatego też nadaje się tylko do klejenia małych powierzchni lub wypełniania małych szczelin. Jego wadą jest nieprzyjemny zapach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.

Klej wysokotemperaturowy

Jeśli zachodzi konieczność sklejenia elementów aluminiowych, które są narażone na wysoką temperaturę należy wybrać klej wysokotemperaturowy, na przykład Płynny metal wysokotemperaturowy do aluminium AL21. Jest to klej wysokotemperaturowy, który jest odporny na temperaturę do 200 stopni. Posiada również atest na wodę pitną. Klej ten występuje w postaci gęstej szpachli, zaś po utwardzeniu można go obrabiać jak zwykle aluminium. Jego cena jest dość znaczna, gdyż za opakowanie zapłacimy 49,20 zł.

Jaki klej do aluminium wybrać?

Generalnie do klejenia aluminium najlepiej sprawdza się klej epoksydowy. Jednak klej epoksydowy dwuskładnikowy jest trudniejszy w użyciu, gdyż wymaga wymieszania ze sobą składników. Jako klej do aluminium mogą posłużyć również kleje anaerobowe. Z kolei do klejenia małych powierzchni sprawdza się klej cyjanoakrylowy. Natomiast do klejenia aluminium nie nadaje się raczej klej kontaktowy, zwany też sucho klejącym, przywiera do klejonej powierzchni pod wpływem nacisku.

Wśród klejów do aluminium na uwagę zasługuje klej MS Polymer, który klei między innymi metale oraz ich stopy i odlewy. Sprawdza się jako klej do aluminium i zdobył sobie opinię kleju nr 1 do wszelkiego rodzaju napraw. Jest to klej niedrogi, gdyż cena za opakowanie wynosi około 10 zł.

Do zastosowań profesjonalnych zaleca się serię klejów Sikaflex 527 AT, które stosuje się głównie w warsztatach samochodowych. Klej ten występuje w wielu wersjach kolorystycznych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych klejach do tapet?

Klej do metalu czy też klej do aluminium warto zawsze mieć w domu, aby szybko dokonać potrzebnych napraw. Generalnie jako kleje do aluminium sprawdzają się prawie wszystkie kleje do metalu. Wybór odpowiedniego kleju do aluminium zależy od wielkości klejonych powierzchni.

ikona podziel się Przekaż dalej