Kleje do drewna – rodzaje i zastosowanie

Jak już nieco wcześniej napisaliśmy, kleje montażowe do drewna wykorzystywane są przede wszystkim w stolarstwie. Produkty służą głównie do łączenia elementów drewnianych oraz materiałów drewnopochodnych. Dzięki temu możliwy jest montaż mebli, zabudowy drewnianej, a także wielu akcesoriów drewnianych. Klej do drewna sprawdzi się również w każdym przydomowym warsztacie jako niezbędny element naprawczy. Z preparatów korzystają także rękodzielnicy oraz inni rzemieślnicy. Stosując konkretne rodzaje klejów do drewna, można łączyć drewniane przedmioty znajdujące się nie tylko wewnątrz budynku, ale również konstrukcje narażone na działanie czynników atmosferycznych. Bardziej szczegółowe zastosowanie klejów do drewna poznamy, analizując podział klejów ze względu na ich skład.

Pod względem składu wyróżnimy:

  • Kleje polioctanowe – najpopularniejszym produktem w tej grupie jest klej Wikol, dlatego właśnie nazywane są one również często klejami Wikolowymi. Tego typu kleje sprawdzą się nie tylko w przypadku materiałów drewnopochodnych, ale również do drewna twardego. Kleje wikolowe znajdują szerokie zastosowanie w rękodzielnictwie, a także w warsztatach plastycznych, ponieważ doskonale wiążą ze sobą inne materiały takie, jak tkaniny, tektury, a nawet tworzywo sztuczne. Całkowite wiązanie kleju odbywa się po upływie ok. 24 godzin. Po tym czasie kleje polioctanowe zyskują transparentność.
  • Kleje aminowe – również określane jako kleje uniwersalne, ponieważ znajdują swoje zastosowanie przy klejeniu drewna, materiałów drewnopochodnych, filcu, tekstury, papieru oraz papy. Poszczególne materiały można ze sobą dowolnie łączyć. W składzie preparatów znajduje się żywica aminowa zmieszana ze specjalnym utwardzaczem, dzięki temu spoina wykazuje się bardzo wysoką wytrzymałością.
  • Kleje żywiczne – głównym składnikiem preparatów jest żywica alifatyczna. Dlatego właśnie klej żywiczny sprawdza się przede wszystkim w branży tapicerskiej. Spoina sprawdza się przy łączeniu drewna z różnego rodzaju tkaninami, a także warstwami laminatów. Bardzo często klej żywiczny powinien być nakładany przy użyciu pistoletów natryskowych. Wymagają sporego doświadczenia, ponieważ nieprawidłowo nałożone, mogą doprowadzić do zniszczenia materiałów.
  • Kleje poliuretanowe – tworzą wyjątkowo wytrzymałą spoinę, która jest odporna na czynniki mechaniczne oraz większość warunków atmosferycznych. Właściwości kleju mogą ulec osłabieniu, jeżeli spoina będzie trwale wystawiona na działanie promieni słonecznych. Super mocny klej do drewna znajduje swoje zastosowanie w korytarzach, na schodach, a także innych często użytkowanych miejscach. Dodatkowo kleje montażowe poliuretanowe sprawdzają się przy łączeniu konstrukcji drewnianych znajdujących się na zewnątrz. Sprawdź także ten artykuł o polecanych klejach poliuretanowych do styropianu.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Klejenie drewna oraz klej do drewna, w tym kleje stolarskie do drewna i super mocny klej do drewna i jego zastosowanie oraz ceny
Kleje do drewna – rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie, parametry użytkowe

Kleje montażowe – parametry użytkowe

Wybierając najlepsze kleje stolarskie do drewna, warto sprawdzać uwagę na poszczególne parametry, dzięki którym dowiemy się dużo na temat trwałości, wytrzymałości, a także czasie wiązania preparatu. Super mocny klej do drewna, który jest dodatkowo bezbarwny, sprawdzi się przy klejeniu nie tylko wytrzymałych konstrukcji, ale również nie będzie miał wpływu na pogorszenie estetyki końcowego efektu. Okres wiązania oraz utwardzania spoiny wykorzystywanej do mebli waha się od kilkunastu minut do nawet 7 dni.

Jednym z kluczowych parametrów, na który zwracamy uwagę przy wyborze kleju, jest jego odporność na wilgoć. Pod tym względem wyróżniamy konkretne grupy klejów:

  • Kleje stolarskie do drewna D1 – przeznaczone do drewna i materiałów drewnopochodnych, które są bardzo dobrze wysuszone. Klej do drewna znajdujący się w grupie klejów D1, nie wykazuje właściwości wodoodpornych.
  • Kleje stolarskie do drewna D2 – kleje przeznaczone m.in. do drewna twardego, których wilgotność utrzymuje się na maksymalnym poziomie 18%
  • Kleje montażowe D3 – znajdujący się w tej grupie super mocny klej do drewna może być wykorzystywany na zewnątrz pod warunkiem, że nie będzie on cały czas narażony na działanie wilgoci. W innym przypadku spoina straci swoje cenne właściwości.
  • Kleje do mebli D4 – grupa klejów wodoodpornych, które z powodzeniem możemy stosować w konstrukcjach drewnianych narażonych na działanie czynników zewnętrznych. Klej do drewna typu D4 uzyskamy również poprzez dodanie utwardzacza do preparatu z grupy D3.

Kleje stolarskie do drewna – przykładowe ceny i opinie

Kupując kleje do mebli lub do łączenia drewna z innymi materiałami, na pewno będziemy zwracać uwagę nie tylko na skład preparatów, ale również na ich cenę. Dlatego właśnie dobrze jest skorzystać z poniższego zestawienia. W ten sposób dowiemy się, na jakie wydatki musimy się przygotować planując konkretne prace montażowe.

Przykładowe ceny popularnych klejów do drewna

Nazwa produktu

Cena

Klej poliuretanowy do mebli PU20 wodoodporny D4, 1 kg

Ceny od 25,83 zł – bardzo dobre opinie

Klej poliuretanowy do drewna twardego Anser D4, 5l

Ceny od 160,00 zł – bardzo dobre opinie

Klej poliuretanowy do drewna twardego Sudal 66A, 5 kg

209,00 zł – bardzo dobre opinie

Klej poliuretanowy Ansercoll Kondor 1l

19,90 zł

Klej żywiczny do drewna Rakoll Expres 25D 12 KG

189,00 zł

Klej żywiczny do drewna na zimno Wurth D3 12 kg

255,00 zł

Klej kontaktowy Sta-put 13,6 l

713,40 zł

Klej kontaktowy Bostik 5l

228,88 zł

Klej kontaktowy Spray-KON

19,68 zł

Klej kontaktowy w butli do drewna

835,00 zł

Super mocny klej do drewna bezbarwny Wikolowy D2 Dragon 10 kg

129,99 zł

Klej Wikolowy bezbarwny Dragon 1l

17,50 zł

Klej Wikolowy bezbarwny Stolarz 5 kg

68,00 zł

Klej do drewna Kleiberit 303,2 10 kg

126,00 zł

Isum Klej szybkowiążący do drewna D4 800 ml

23,40 zł

Klej stolarski do drewna Vicol 1kg

15,50 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii kleje