Czym kleić gumę?

Klejenie gumy powinno się przeprowadzać jedynie za pomocą kleju przeznaczonego do tego celu. Guma niestety dość szybko butwieje i kruszeje, a użycie nieprawidłowego preparatu może sprawić, że szybciej się zniszczy.

Jaki klej najlepiej sprawdzi się do gumy? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę zależy to nie tyle od rodzaju tworzywa, co raczej od materiału, do którego guma będzie przyklejana. Jeśli chcesz zrobić połączenie guma-guma, sprawdzą się kleje epoksydowe i uniwersalne. W innych przypadkach to już nie będzie takie łatwe.

Możesz wykorzystać zarówno kleje na zimno, jak i kleje na gorąco. Są one nieco trudniejsze w aplikacji i wymagają więcej zachodu w czasie przygotowywania, ale naprawdę dobrze się sprawdzają. W wielu przypadkach dobrze sprawdzi się standardowy klej jednoskładnikowy w tubce, w innych należy bazować na dwuskładnikowym (to mocny klej, ponieważ miesza się go z utwardzaczem). Najbardziej skuteczne okazują się elastyczne kleje do gumy. W końcu tworzywo samo w sobie jest dość elastyczne i spoina także powinna łatwo poddawać się ruchowi. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Klej do gumy – różne materiały, różne preparaty

Aby jednak idealnie wybrać materiał, który się sprawdzi, koniecznie musisz dobrać rodzaj kleju do gumy do podłoża, z którym będziesz kleić. W każdym wypadku możesz potrzebować czegoś zupełnie innego, innego rozwiązania.

  • Połączenie gumy i metalu - klej do gumy i metalu musi być dość elastyczny. Dlatego w tym wypadku najlepiej sprawdza się klej poliuretanowy do gumy. Jest trwały i mocny, a przy tym spoina nie jest sztywna. Elastyczne kleje do gumy z poliuretanu to najczęściej produkty dwuskładnikowe, więc można manipulować grubością spoiny. Warto wiedzieć, że klej jest odporny na czynniki zewnętrzne, więc można stosować go do konstrukcji na dworze.
  • Klej do gumy i drewna - porowata, nierówna faktura drewna sprawia, że połączenie go z gumą może być bardzo trudne. Dlatego najczęściej stosuje się dwuskładnikowe kleje cyjanoakrylowe lub metaakrylowe. Są gęste i przezroczyste. Nie spływają z klejonej powierzchni i nie wymagają wcześniejszego przygotowania podłoża. Po wyschnięciu spoina jest bardzo odporna na zniszczenie, nie poddaje się nawet rozpuszczalnikom chemicznym. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?
  • Klejenie gumy i plastiku - kleje cyjanoakrylowe to dobre rozwiązanie także do połączenia gumy z plastikiem. Ale uwaga – nie każde tworzywo sztuczne się nadaje. Cyjanoakryle mogą być używane do polipropylenu, teflonu i polietylenu. Łączenie tym klejem zazwyczaj trwa chwilkę, niektóre produkty wiążą już w czasie 20 s! Można także w tym celu zastosować kleje epoksydowe, które są bardziej odporne i dobrze się sprawdzają. Klejąc gumę i tworzywa sztuczne należy mieć na względzie, że kleje na gorąco nie są dobrym rozwiązaniem. Mogą rozpuszczać plastik, co znów sprawi, że będzie on bardziej podatny na uszkodzenia, a spoina nie będzie trwała.
  • Klejenie materiału i gumy - połączenie tkanin i gumy to najczęstszy problem. Ile bowiem razy przyszło nam przykleić podeszwę do buta lub wkleić wkładkę? W tym wypadku dobrze sprawdzają się kleje obuwnicze, które czasami można kupić w sklepach obuwniczych. Muszą to być kleje nienasiąkliwe, więc nie sprawdzi się ani klej silikonowy, ani kleje epoksydowe. W niektórych wypadkach są to kleje rozpuszczalnikowe, w innych kleje kauczukowe. W przypadku skóry dobrze sprawdza się klej neoprenowy. Jest dobry także do łączenia metalu i drewna.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Klejąc jednak materiały lub skórę warto pamiętać, że kleje zawierają w sobie rozpuszczalniki, które mogą zmienić kolor tkaniny. Dlatego kleje rozpuszczalnikowe, mokre czy stosowane na gorąco raczej się nie sprawdzą. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.

Kleje do gumy – opinie o producentach

Kleje do gumy można znaleźć niemalże w ofercie wszystkich producentów chemii budowlanej i klejów różnego rodzaju. Dlatego są tak powszechne i łatwo dostępne nie tylko w marketach budowlanych, lecz także zwykłych. Najbardziej powszechne i najczęściej używane są te najbardziej popularnych producentów. Klej Loctite, Butapren czy Technicqll są naprawdę warte uwagi. Każda z tych marek ma w swojej ofercie kilka rodzajów klejów do gumy. Technicqll na przykład oferuje klej silikonowy, kleje kauczukowe i klej poliuretanowy do gumy, klej Loctite także występuje w kilku różnych wersjach.

Porównanie klejów do gumy różnych marek i różnego rodzaju

Marka

Rodzaj

Czas schnięcia

Ceny

Butapren

Kleje kauczukowe, rozpuszczalnikowe

15 – 60 min

16 zł

Technicqll

Kleje epoksydowe, kleje wulkanizacyjne

Do 10 min

8 zł za 15 ml

Loctice

Klej AS do uszczelek, kleje wulkanizacyjne

Około 10-15 min

24 zł za 3 g

Bondicx

Klej CX80 cyjanoakrylowy

Około 20 sek. do funkcjonowania, 24 h do pełnego wyschnięcia

28 zł za 5 g

ikona podziel się Przekaż dalej