Zastosowanie kleju do metalu

Klejenie metalu lub stali to bardzo dobre rozwiązanie. Można nim zastąpić spawanie, nitowanie czy mocowanie śrubami. To świetna wiadomość dla osób, które chcą naprawić elementy ozdobne lub zabytkowe meble. Klej do metalu będzie praktycznie niewidoczne, łączenie delikatne i estetyczne.

Klej do stali nadaje się także do łączenia elementów przemysłowych. Nie zwiększa ciężaru konstrukcji, nie powoduje także występowania naprężeń punktowych, można więc go swobodnie używać. Jest odporny na działanie rdzy, a mocny klej dobrze sprawdza się w konstrukcjach zewnętrznych, nie jest bowiem podatny na działanie czynników zewnętrznych – gorąca, wody czy mrozu.

Istnieją kleje specjalistyczne, dedykowane do żelaza, aluminium, mosiądzu, miedzi czy tytanu. Dużą popularnością cieszy się także klej do stali. Dobrym rozwiązaniem jest zakup kleju uniwersalnego, który świetnie sprawdza się do tworzenia trwałych połączeń między większością metali. Klej epoksydowy do stali nadaje się także do łączenia metali z gumą, PCV, PP, gipsem czy płytą wiórową. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Klej do metalu – rodzaje

Oferta rynkowa jest bardzo zróżnicowana. Na sklepowych półkach jest bardzo wiele różnego rodzaju klejów, które dobrze sprawdzają się do metali. Podział klejów najczęściej jest związany z ich przeznaczeniem. Klej do metalu z metalem to inny specyfik, niż ten, który jest przeznaczony do klejenia innego rodzaju powierzchni z metalem. Klej montażowy to najbardziej uniwersalny, który nadaje się także do naprawiania układów przemysłowych. Na uwagę zasługuje klej odporny na wysokie temperatury, czy wręcz ognioodporny. Można za jego pomocą wykonać łączenie na przykład w piecach lub elementów systemu ciepłowniczego. Przedstawiamy rodzaje klejów wraz z krótkim opisem zastosowania.

Zastosowanie klejów do metalu

Rodzaj kleju

Do czego służy?

Opis

Klej epoksydowy

Klej do metalu, klej do łączenia metalu i drewna

Długi czas schnięcia, ale trwała spoina. Niska elastyczność. Nadaje się do blachy, a także do mniej widocznych części mebli.

Klej poliuretanowy

Klej do łączenia metalu i plastiku

Bardzo wysoka trwałość spoiny w różnych warunkach. Odporny na wysokie temperatury, wilgoć czy mróz.

Klej poliakrylowy

Klej do łączenia metalu z gumą

Nie wysuszają syntetycznego kauczuku ani gumy. Zapewniają elastyczne łączenie

Klej na bazie kauczuków polimeryzacyjnych

Klej do łączenia metalu i szkła

Wysoka odporność chemiczna, świetnie sprawdzają się w łazience.

Klej dwuskładnikowy do metalu

Klej przewodzący ciepło, ognioodporny, nadający się do stosowania na mokro, klej do żelaza

Jest odporny na temperaturę, bardzo dobrze przewodzi ciepło i impulsy elektryczne. Często jest ognioodporny.

Klej dwuskładnikowy do metalu – najlepsza formuła

Obok kleju uniwersalnego najbardziej popularne są kleje o dwuskładnikowej formule. Zazwyczaj jest to klej epoksydowy (wykonany na bazie żywic epoksydowych), ale zdarzają się inne produkty dwuskładnikowe. To mocny klej, który jest wykorzystywane do łączenia różnego rodzaju produktów i powierzchni. Klej dwuskładnikowy jest sprzedawany w dwóch osobnych tubkach – osobno baza i utwardzacz. Dopiero połączenie obu składników tworzy spoiwo. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?

Większość klejów dwuskładnikowych ma wysokie właściwości przewodzenia elektryczności czy ciepła, dlatego często stosuje się je do tworzenia połączeń w silnikach, do łączenia elementów elektronicznych i elektromechanicznych. Jest to mniej wygodne do stosowania niż na przykład jednoskładnikowy klej w aplikatorze, ale to najbardziej odporna i najmocniejsza alternatywa. Klej wyróżnia się sporą elastycznością, więc nadaje się do aplikowania spoin różnego rodzaju nawet tych grubszych.

Większą część oferty producentów zajmują jednak kleje jednoskładnikowe, które można od razu nakładać na klejoną powierzchnię. Są wygodniejsze w użyciu, jednak mają jedną, dużą wadę – dość szybko po otwarciu twardnieją albo zmieniają swoje właściwości fizyczne. Klej dwuskładnikowy nie wysycha, dopóki nie zmieszasz ze sobą jego składników. Super mocny dwuskładnikowy klej to często najlepsza opcja.

Klej do metalu i stali – przegląd oferty

Kleje do metalu to ogromna kategoria produktów. Nic więc dziwnego, że różnią się między sobą także pod względem cenowym. Najczęściej kleje do żelaza czy innych metali można kupić w małych opakowaniach, najczęściej pojemność wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów. Jeśli czeka cię więcej klejenia, warto zdecydować się na nieco inne produkty, na przykład w opakowaniach prawie litrowych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.

Najbardziej popularne marki są dostępne w marketach budowlanych typu Castorama czy Leroy Merlin. Najlepsze opinie zbiera Dragon – marka klejów różnego rodzaju i różnej objętości. Wśród nich znajdziesz klej montażowy i uniwersalny i różne rodzaje kleju do blachy czy metalu. Na uwagę zasługuje także klej do aluminium Loctite. To także popularny producent klejów różnego rodzaju, a wybór tych do metalu jest bardzo szeroki.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Porównanie oferty klejów do metalu i stali

Marka

Nazwa

Czas wiązania

Rodzaj

Cena i objętość

BEKO

Maxbond

34 godziny do 100%

Metaakrylowy

60 zł za 28 g

GEB Colafleu

Klej ognioodporny

48 h

Ognioodporny w aplikatorze

20 zł za 310 ml

Soudal

Epoxy Liquid Steel

Do 3 h

Dwuskładnikowy epoksydowy

19 zł za 30 g

Dragon

Klej kontaktowy do gumy i metalu

Do 24 h

Jednoskładnikowy w tubce

6 zł za 25 ml

Loctite

Klej do aluminium Loctite

3 minuty do wysychania powierzchniowego

Cyjanoakrylowy dwuskładnikowy

50 zł za 25 ml (3 g)

Jaki klej wybrać?

Wybór kleju do metalu oczywiście powinien być podyktowany materiałem, jaki zamierzasz kleić, a także wielkością szczeliny. Jednak warto zwrócić także uwagę na inne elementy:

  • czas schnięcia i czas całkowitego wiązania,
  • wytrzymałość w wybranych warunkach (temperatura, poziom wilgoci),
  • sposób aplikacji,
  • barwa.

Wybór jest tak szeroki, że z pewnością znajdziesz opcję idealną dla ciebie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych klejach do tapet?

ikona podziel się Przekaż dalej