Uniwersalne kleje do plastiku

Największą popularnością zdecydowanie cieszą się uniwersalne kleje do plastiku. Nadają się one do sklejanie różnych rodzajów tworzyw, zarówno PCV, jak i winylu, nylonu, polietylenu, polipropylenu czy pleksiglastu. Uniwersalne kleje do plastiku można używać także do materiałów innego rodzaju, czasami także stali, gumy, papieru, skóry i tkanin. Część z nich nadaje się do klejenia drewna czy szkła, ale oczywiście nie wszystkie.

Należy zwrócić uwagę na to, że większość klejów do plastiku jest bardzo mocna. Oznacza to, że niestety mogą także sklejać skórę czy oparzyć, więc stosując je należy zachować szczególną ostrożność. Najważniejsze jest dokładne stosowanie się do zaleceń producenta. Warto zwrócić uwagę, że większość klejów do plastiku nie nadaje się do klejenia produktów, w których przechowuje się gorące rzeczy (na przykład hermetycznie zamykanych pojemniczków przeznaczonych do przechowywania żywności). Wysoka temperatura z reguły rozpuszcza klej uniwersalny. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Klej do plastiku – podstawowa klasyfikacja

Kleje do plastiku dzieli się na cztery podstawowe kategorie. Pierwsze to kleje płynne, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Zawierają sporo wody lub rozpuszczalnika, które zaczynają parować w czasie nałożenia preparatu na klejoną powierzchnię, klej zatem twardnieje. Kleje płynne nadają się do zastosowania w klejeniu porowatych materiałów.

Druga kategoria to kleje reakcyjne, które dzielą się na dwa rodzaje. Kleje jednoskładnikowe to te, które stosuje się od razu na bezpośrednio klejoną powierzchnię, mają stosunkowo krótki czas przydatności do użytku. Klej dwuskładnikowy to znów preparat, w którym łączą się dwa składniki – żywica epoksydowa i utwardzacz. Klej dwuskładnikowy może być trudniejszy w przygotowaniu, jednak ma bardzo wysoką przyczepność i dobrze się sprawdza w przypadku trudniejszych do sklejenia elementów.

W przypadku kleju kontaktowego, trzeciej kategorii klejów, najważniejszą cechą jest łatwość stosowania. Dlatego są tak popularne i tak chętnie wykorzystywane. Świetnie sprawdzają się do użytku domowego, ale niektóre rodzaje kleju kontaktowego lepiej sprawdzają się do profesjonalnych zastosowań. Czwarta kategoria to jednoskładnikowe kleje topliwe. Mają bardzo krótki czas wiązania, ale sprawdzają się tylko w miejscach, które mają dość dużą powierzchnię przylegania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?

Bazy klejów do plastiku

Kupując klej do plastiku warto wziąć pod uwagę także substancję, na bazie której został on stworzony. Pod tym względem najbardziej popularny jest klej epoksydowy, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i elastycznością. Spoina jest estetyczna i bardzo trwała, więc klej epoksydowy jest chętnie używany w widocznych miejscach.

Kleje na bazie poliuretanu są także bardzo wytrzymałe, ale bardzo odporne na rozciąganie. Ich czas wiązania jest długi, ale nadają się do zastosowania w większych szczelinach. Cyjanoakrylowe kleje to te, które najczęściej można spotkać w użytku domowym. Sprawdzają się podczas wypełniania niewielkich szczelin i sklejania detali – na przykład dziecięcych zabawek czy ozdób. Ich zaletą jest łatwość w zastosowaniu.

Klej do plastiku cyjanoakrylowy oraz polecany super mocny klej do plastiku, rodzaje, materiały, skład, ceny i opinie
Które kleje do plastiku warto wybrać? Ceny, rodzaje, opinie, porady

Do bardziej skomplikowanych prac, na przykład do klejenia elementów znajdujących się na zewnątrz, dobrze sprawdzają się kleje silikonowe. Są bardzo odporne na działanie wysokich temperatur, nie poddają się promieniowaniu UV. Nałożenie grubszej spoiny sprawia, że trwale związują materiały, na dodatek idealnie nadają się do plastiku samochodowego. Silikon jest często bazą kleju do chłodnic czy lamp samochodowych. Obecnie na rynku pojawiają się także kleje, które bazują na kilku składnikach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Czym skleić twardy plastik i inne rodzaje materiałów

Wybierając klej warto zwrócić uwagę także na jego przeznaczenie. Kleje do plastiku są tak naprawdę uniwersalne, ale nie wszystkie dobrze sprawdzają się do wszystkich zastosowań. Klejenie samego plastiku do siebie to najmniejszy problem. W tym wypadku sprawdzi się każdy klej, którego producent zaznaczył, że nadaje się do PP (polipropylenu) czy PCV (polichlorku winylu). Co jednak, jeśli chcemy skleić dwa różne materiały? A czym skleić twardy plastik?

Wybór kleju do różnych zastosowań

Zastosowanie

Rodzaj kleju

Klejenie plastiku i metalu

Każdy klej epoksydowy

Klejenie plastiku i gumy

Klej cyjanoakrylowy z jednoskładnikową formułą

Klejenie drewna do plastiku

Klej epoksydowy

Miejsca narażone na niską lub wysoką temperaturę

Klej stosowany na ciepło lub niektóre rodzaje kleju do chłodnic, elastyczny klej wieloskładnikowy

Twardy plastik

Elastyczny klej polimerowy

Super mocny klej do plastiku – który wybrać?

W każdym sklepie budowlanym, nawet w każdym supermarkecie znajduje się od kilku do kilkunastu klejów do plastiku różnych marek i producentów. Łatwo się w tym pogubić. Najlepsze opinie zbierają najbardziej popularni producenci – Technicoll, na uwagę zasługuje także klej Loctite czy klej polimerowy Dragon. Różnice w cenach klejów nie są zbyt wysokie, warto więc sięgnąć po ten najlepszy, będziecie mieć pewność, że będzie najbardziej trwały. Poniżej przedstawiamy zestawienie najbardziej znanych produktów wraz z cenami.

Wybór kleju do plastiku

Marka i nazwa

Czas wiązania

Forma

Cena

Technicoll

Do 12 h

W aplikatorze

12 zł/20 ml

Pattex Klej do plastiku S.O.S.

12-24 h

W aplikatorze z pędzelkiem

5 zł/2 g

Diall Klej do plastiku

24 h

W tubce, do użycia ze szpachelką

5 zł/25 ml

Bisan Klej do PCV

24 h

W tubce, do użycia z pędzelkiem

19 zł/125 ml

Loctite Klej cyjanoakrylowy

24 h

W aplikatorze

28 zł/5 g

Klej polimerowy Dragon

24 h

W butelce

7 zł/125 ml

Niektóre z przedstawionych produktów, jak klej Loctite czy Technicoll nadają się do klejenia najmniejszych i najbardziej precyzyjnych elementów, na przykład modeli czy drobnych elementów ozdobnych. Jeśli chcesz mieć super mocny klej do plastiku, dobrze sprawdzi się Dragon. Nadaje się nawet do podklejenia ceramiki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych klejach do tapet?

ikona podziel się Przekaż dalej