Kleje gipsowe najlepszych producentów

Jeśli zastanawiamy się, czym kleić płytki gipsowe, płytki gipsowe imitujące kamień, kamień naturalny lub kamień dekoracyjny gipsowy, na pomoc mogą nam przyjść jedynie kleje gipsowe. Jednak wybór klejów do płytek gipsowych jest bardzo duży, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy dobieraniu klejów gipsowych oraz jakich producentów wybrać.

Pierwszym bardzo znanym i uznawanym producentem jest Mapei. Kleje do montażu kamieni dekoracyjnych gipsowych, płytek gipsowych imitujących kamień i tradycyjnych płytek gipsowych od tego producenta są wydajne i tanie. Układanie płytek gipsowych przy jego pomocy nie będzie niczym trudnym, a dodatkowo mamy możliwość układania płytek gipsowych nie tylko na podłodze, ale i na ścianie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Kleje te powinno się stosować na nośnych, stabilnych i chłonnych podłożach cementowych, gipsowych jednowarstwowych oraz cementowo-wapiennych.

Kolejnym producentem takich klejów jest marka Stegu, która oferuje nam uniwersalne kleje do płytek i okładzin gipsowych wewnątrz pomieszczeń. Klej do płytek gipsowych Stegu charakteryzuje się wydajnością, bardzo dobrą przyczepnością oraz zwartą spoiną. Dostępny jest on w sprzedaży w 5 kg opakowaniach. Marka Śmig oferuje nam gotowe do użycia kleje o wysokiej elastyczności, doskonałej przyczepności i dość krótkim czasie schnięcia. Takie kleje gipsowe możemy użyć na ściany, sufity, podłogi tradycyjne i odkształcalne. Pamiętajmy, że te preparaty przystosowane są do stosowania na zewnątrz. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Marka Stones produkuje specjalistyczny klej, który przyda nam się, jeśli planujemy montaż płytek gipsowych oraz okładzin na bazie gipsu. Ważne jest to, że nada się on także, jeśli chcemy wprowadzić do swoich pomieszczeń kamień naturalny. Zastanawiając się, czym kleić płytki gipsowe, możemy z pewnością postawić na tę markę, ponieważ jej produkty charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością, wydajnością, wysoką siłą spajania, trwałą spoiną oraz łatwością w użyciu. Pamiętajmy jednak o tym, że te kleje gipsowe mogą być stosowane w pomieszczeniach zamkniętych po rozdrobnieniu z wodą.

Klej do płytek gipsowych - podstawowe informacje na jego temat

Kiedy chcemy, by w naszym domu pojawił się kamień dekoracyjny gipsowy, czyli płytki gipsowe imitujące kamień, albo też klasyczne płytki gipsowe i kamienie naturalne, musimy wiedzieć, czym klei się płytki gipsowe. Otóż do płytek tego typu kupuje się odpowiedni klej gipsowy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o klejach epoksydowych?

Pamiętajmy jednak o tym, że niektóre kleje przeznaczone są do użytku wewnątrz pomieszczeń, a inne znowu na zewnątrz. Oczywiście w sprzedaży dostaniemy również kleje uniwersalne, które użyć można zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Ważne jest, by przy wyborze klejów do płytek gipsowych zwrócić uwagę na zalecenia producenta odnośnie do podłoża, ponieważ klejów gipsowych nie stosuje się na niechłonnych podłożach, dyspersyjnych nie można z kolei stosować do basenów itp., a najważniejsze jest to, by pamiętać, że nie są to materiały do wyrównywania powierzchni.

Warto wiedzieć, że kleje gipsowe przeznaczone są zazwyczaj do rozdrobnienia z wodą, lecz jeśli nie jest to zaznaczone w instrukcji obsługi, nie powinniśmy tego robić, bo klej nie będzie miał odpowiednich właściwości. Przy klejach do rozdrobnienia z wodą wymagane jest również odpowiednie przygotowanie podłoża, które nie jest wymagane, jeśli zakupimy klej gipsowy gotowy do użycia.

Warto też pamiętać o cenach, które zależą od tego, jakiego producenta wybierzemy i jaka będzie pojemność kleju. Z reguły opakowanie kleju 5 kg kosztuje powyżej 10 zł. Najtańszym rozwiązaniem jest wybór zaprawy klejowej, którą rozdrabnia się z wodą. Koszt takiego rozwiązania to 14-40 zł za 5 kg opakowanie. Pamiętajmy jednak, że rozdrabnianie zaprawy zajmie nam więcej czasu niż zakup gotowego do użycia kleju. Sprawdź także ten artykuł o klejach montażowych.

Ważne parametry, o których warto pamiętać, wybierając klej do płytek gipsowych

Wybierając klej do płytek gipsowych powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaki on ma kolor i odpowiednio dopasować go do naszych potrzeb. Dodatkowo ważnym elementem jest wydajność produktu oraz elastyczność kleju. Jeśli kleimy płytki do podłoża odkształcalnego, wtedy potrzebować będziemy elastycznego kleju, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie klej polimerowy.

Kolejnym czynnikiem jest czas wiązania i tempo, w jakim reakcja wiązania ustaje. Pamiętajmy, że tempo zależy nie tylko od rodzaju kleju, ale także rozmiaru płytek, ilości kleju, wilgotności i temperatury powietrza oraz chłonności i rodzaju podłoża. Zazwyczaj minimalny czas wynosi około 14 dni.

Dobrze jest także, gdy klej jest odporny na działanie wody. Jeśli jednak nie jest, nie możemy pozwolić sobie na to, by na klej przez długi czas oddziaływała woda, ponieważ strasznie osłabia ona materiał. Ponadto musimy również dobrać odpowiednią pojemność opakowania do swoich potrzeb. A może zainteresuje cię także ten artykuł o klejach do aluminium?

ikona podziel się Przekaż dalej