Klej do szyb – jaki wybrać

Większość klejów przeznaczonych do szyb to tak naprawdę preparaty uniwersalne, które nadają się do bardzo wielu zastosowań. Można za ich pomocą kleić zarówno szkło, jak i plastik czy drewno. Nadają się także do łączenia szkła z różnymi innymi materiałami. Znajdują szerokie zastosowanie zwłaszcza przy samochodach. Nadają się nie tylko do naprawy szyb, lecz także do listew progowych i bocznych, spojlerów czy plastikowych elementów karoserii.

Zatem teoretycznie obojętnie, jaki klej do szyb wybierzesz, każdy się sprawdzi. Teoretycznie, ponieważ tak naprawdę znaczenie ma wiele czynników. Jednym z nich jest sposób aplikacji kleju – czy znajduje się on w pojemniku z wygodnym aplikatorem, czy trzeba rozprowadzać substancję pędzelkiem. Znaczenie ma także jego kolor – w przypadku szyb najlepiej sprawdza się bezbarwny, a także wielkość spoinowanej szczeliny. W przypadku większych czasami lepiej może sprawdzić się silikon. Warto sprawdzić, czy klej jest odporny na działanie wody, temperatury lub słońca. To jest zależne od składu preparatu. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.

Klej do szyb – rodzaje ze względu na skład

Kleje do szyb można podzielić na rodzaje ze względu na skład. Tak naprawdę jest ich bardzo, bardzo wiele. Najbardziej popularne są kleje beztlenowe, ponieważ ich zastosowanie jest najbardziej uniwersalne. Po zastosowaniu specjalnego aktywatora dobrze dają sobie radę także z aluminium, ale najczęściej stosuje się je do łączenia szkła i innych elementów. Są bardzo odporne na promieniowanie UV i temperaturę.

Bardzo wysoką wytrzymałością wyróżniają się kleje metakrylowe. Są bardzo trwałe, nadają się do klejenia naprawdę dużych powierzchni. Zachowują elastyczność łączenia i można umieścić je w dużych szczelinach.

Najłatwiejsze w użyciu kleje epoksydowe to także uniwersalne preparaty. Mają dwuskładnikową formułę i ich użycie wymaga zmieszania składników. Klej epoksydowy ma lejącą się, wygodną w aplikacji konsystencję i jest odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Cyjanoakrylany, czyli kleje błyskawiczne, również cieszą się ogromnym powodzeniem. Nadają się do klejenia drobnych elementów, także ozdobnych, ponieważ spoina jest bardzo estetyczna. Nie jest to jednak odpowiedni klej do wklejania szyb samochodowych, raczej sprawdza się do naprawiania drobnych elementów lub tworzenia modeli. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Klej do szyb podczas użycia oraz polecane kleje do szyb, w tym klej do wklejania szyb samochodowych krok po kroku
Kleje do szyb - rodzaje, zastosowanie, ceny, opinie, porady

Ostatnia kategoria to kleje na bazie poliuretanu (kleje PU). Są bardzo trwałe, charakteryzują się zwiększoną odpornością na promieniowanie UV i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne, można je więc stosować do konstrukcji zewnętrznych. Klejenie pękniętych szyb samochodowych zazwyczaj odbywa się z wykorzystaniem klejów PU.

Zastosowanie klejów do szkła różnego rodzaju

Rodzaj kleju

Zastosowanie

Kleje metakrylowe

Do naprawy szyb w kuchni nad blatem, do łączenia dużych powierzchni, do łączenia elementów stalowych, aluminiowych, gumowych lub wykonanych z tworzyw sztucznych ze szkłem.

Kleje epoksydowe

Do klejenia szyby piekarnika, do klejenia elementów szklanych podatnych na wysoką temperaturę.

Kleje cyjanoakrylanowe

Do drobnych elementów zdobniczych, biżuterii, modeli, hobbystycznego wyrabiania biżuterii. Nadają się do tymczasowej naprawy szybek w telefonie.

Kleje poliuretanowe

Najlepszy klej do wklejania szyb samochodowych, nadają się do naprawy szklanych powierzchni (stolików, ścianek, szyb w drzwiach) zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.

Klej do szyb – przegląd producentów i cen

Nieważne, czy planujesz klejenie pękniętych szyb samochodowych, szklanej płytki w kuchni, czy elementu dekoracyjnego, zawsze warto brać pod uwagę produkty tylko najlepszych i najbardziej znanych producentów. Ich produkty są poddawane kontroli, więc będziesz mieć pewność, że nie zawierają żadnych szkodliwych lub toksycznych substancji.

Kleje do szyb można najczęściej kupić w małych opakowaniach po kilkanaście lub kilkadziesiąt mililitrów. Raczej w sprzedaży nie znajdziesz wiadereczek o kilkulitrowej objętości. Przedstawiamy przegląd klejów do szyb różnego rodzaju w małych opakowaniach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.

Porównanie cen klejów do szyb różnych producentów

Producent

Nazwa produktu

Czas utwardzania

Objętość

Cena

Kempiplus

ATK UV 10 Klej do szyb z poliwęglanu

20 s utwardzanie światłem

50 ml

150 zł zestaw klej + latarka do utwardzania

Wurth

Classic Klej do szyb samochodowych

4-5 h/2 mm grubości

310 ml

27 zł

Boll

Klej do szyb samochodowych

40-60 min do suchości powierzchniowej

310 ml

23 zł

Boll

Masa uszczelniająca do szyb

48 h

310 ml

20 zł

Sika Tack

Klej do wklejania i montażu szyb samochodowych

Około 2 h

300 ml

25 zł

Ceny kleju są bardzo do siebie zbliżone. Najdroższe są oczywiście produkty, które utwardzają się pod wpływem światła lub promieniowania. Jednak nawet pozostałe dość szybko schną. Już po 2-4 godzinach z reguły można używać samochodów czy produktów klejonych klejem do szyb. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych klejach do tapet?

ikona podziel się Przekaż dalej