Kleje do wykładzin – rodzaje oraz zastosowanie

W zależności od tego jakie jest podłoże oraz jaki jest skład kleju może on przybrać formę kleju do wykładzin pcv, kleju poliuretanowego, kleju do linoleum, kleju winylowego, mozalepu czy kleju rzepowego. Jak wiadomo klej do gumolitu scala dosyć duże i ciężkie elementy, kleje kauczukowe są idealne do parkietu, a klej rzepowy klei wykładziny z włókien igłowanych czy samoleżące płytki wykładzinowe. Dlatego ważne jest, aby klej pasował do mocowanego rodzaju wykładziny.

Kleje do wykładzin, czyli inaczej mówiąc, spoiwa można podzielić na specyficzne, dyspersyjne oraz akrylowe. Spoiwa specyficzne charakteryzują się obecnością preparatów grzybobójczych. Spoiwa dyspersyjne mogą być stosowane przy ogrzewaniu podłogowych, czy jako klej do wykładzin gumowych i winylowych. Natomiast spoiwa akrylowe stanowią mieszankę żywic i konserwantów. Są odporne na wysokie obciążenia oraz nie zawierają toksycznych rozpuszczalników.

Oczywistą sprawą jest fakt, iż robiąc zakupy należy wybrać właściwy klej w zależności od tego czy potrzebny jest klej do linoleum, mozalep, klej do gumolitu, klej rzepowy, kleje kauczukowe czy do wykładzin PCV. Jeśli planujesz samodzielne prace wykończeniowe, sprawdź także ten artykuł o układaniu wykładzin dywanowych.

Przegląd oferty najpopularniejszych klejów do wykładzin

Jednym z głównych producentów szczycących się bardzo dobrymi opiniami jest Tytan Professional. W swojej ofercie posiada klej do linoleum i wykładzin pcv WB-170. Klej ten charakteryzuje się krótkim czasem łączenia, a już po około 5-10 minutach można rozkładać wykładzinę przewalcowując ją po podłodze z dociskiem.  Spokojnie można po przyklejonej wykładzinie chodzić już po 3 godzinach, jednak dopiero odczekanie 72 godzin da gwarancję wytrzymałości spoiwa. Cena kleju do wykładzin z PVC i linoleum WB-170 wynosi ok. 95 złotych za 10-litrowe opakowanie.

Innym polecanym produktem producenta Tytan jest klej uniwersalny WB-180 do wykładzin dywanowych, do wykładzin pcv oraz podłoży korkowych. Podobnie jak jego poprzednik charakteryzuje się szybkim czasem wiązania i pełną wytrzymałością już po 3 dobach. Cena kleju uniwersalnego WB-180 Tytan Professional to ok. 75 zł za 10-litrowe opakowanie.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Klej do wykładzin, w tym do wykładzin pcv, wykładzin dywanowych i klej do gumolitu, a także polecany klej do linoleum
Kleje do wykładzin – rodzaje, marki, opinie, ceny, porady użytkowe

Kolejnym producentem z bardzo dobrymi opiniami wśród klientów jest Soudal. W swojej ofercie posiada on klej do wykładzin 26A, który występuje pod postacią pasty. Jest to klej winylowy oraz do wykładzin pcv czy linoleum. Znajduje praktyczne zastosowanie przy klejeniu różnych wykładzin podłogowych niczym kleje poliuretanowe. Jest to klej antypoślizgowy z wysoką siłą spajania i krótkim czasem całkowitego wyschnięcia (12 godzin). Cena opakowania 15-kilogramowego waha się w granicach 165 zł.

Ostatnim przykładem jest klej antypoślizgowy do wykładzin firmy Miplafix 100. Jest on klejem uniwersalnym przy różnego rodzaju wykładzinach dywanowych z dużą wytrzymałością na obciążenia. Jest to klej na bazie dyspersji akrylowej i idealnie nadaje się do podłóg ogrzewanych. Koszt opakowania 20-kilogramowego to wydatek rzędu około 300 zł.

Krótkie podsumowanie przeglądu oferty wybranych producentów

Nazwa produktu

Orientacyjna cena

Tytan Professional WB-170

95 zł/10 l

Tytan Professional WB-180

75 zł/10 l

Soudal 26A

165 zł/15 kg

Miplafix 100

300 zł/20 kg

Kleje do wykładzin - porady użytkowe, czyli kilka praktycznych uwag

Aplikacja kleju do wykładzin nie jest zbytnio trudna. Ważna jest precyzja nałożenia kleju oraz wyrównania wykładziny. Idealnie do tego przysłuży się szpachelka zębata. W pierwszej kolejności warto jednak odpowiednio przygotować i oczyścić wykładzinę. Na uwagę zasługuje wykładzina pcv, która przed podklejeniem powinna być rozłożona, by pozbyć się zagnieceń.

Wybierając odpowiedni klej do wykładzin dywanowych czy wykładzin podłogowych należy zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria jak przykładowo taśmy dwustronne. Wspomniane dodatki zabezpieczą komfort praczy oraz bezpieczeństwo użytkowania wykładziny. Taśmy dwustronne zapobiegają przesuwaniu się wykładziny podłogowej po podłożu. Dobór odpowiedniego kleju antypoślizgowego również wpływa na bezpieczeństwo użytkowników.

Klej do wykładzin spełnia również funkcję zabezpieczającą przedostaniu się wody czy brudu pod wykładzinę. Istotne jest to zwłaszcza w pomieszczeniach typu łazienka czy toaleta, gdzie jest większy ryzyko wniknięcia wody pod wykładzinę. Klej do linoleum czy klej winylowy zapobiegnie powstawaniu pleśni pod wykładziną. Można również wspomagać się w tym przypadku wymienionymi wcześniej taśmami dwustronnymi.

ikona podziel się Przekaż dalej