Klej dwuskładnikowy

Kleje dwuskładnikowe mają charakterystyczną formę. To dwa osobno zapakowane składniki, które należy ze sobą wymieszać przed użyciem. W jednej tubce znajduje się podstawa kleju, na przykład żywica czy akryl, w drugim jest utwardzacz. Dzięki temu po wymieszaniu klej jest po prostu bardziej trwały i mocny.

To niezwykła zaleta kleju dwuskładnikowego. Jednak mają także wady. Przede wszystkim dość szybko zasychają. Wydaje się to zaletą – im krótszy czas wiązania tym lepiej, ale jest to minusem - po utwardzeniu nic już nie można zrobić. Oznacza to, że na przykład źle przyklejona klepka parkietowa będzie musiała tak zostać, jeśli nie wykonasz korekty szybko. Oznacza to także, że wymieszana masa szybko zasycha, a to znaczy, że należy przygotować tylko tyle kleju, ile potrzebujesz w danej chwili.

Kleje dwuskładnikowe mogą być wykonane na bazie różnych składników. Dlatego w formie dwuskładnikowej można znaleźć różnego rodzaje preparaty – kleje epoksydowe (na bazie żywic), poliuretanowe, czyli kleje do drewna i tworzyw sztucznych czy kleje akrylowe (na bazie metaakrylu) do mniejszych i większych usterek. Sprawdź także ten artykuł o klejach do plastiku.

Klej dwuskładnikowy a jednoskładnikowy

Kleje jednoskładnikowe pojawiły się w sklepach stosunkowo niedawno i wydawać by się mogło, że wyprą dwuskładnikowe produkty ze względu na wygodę stosowania. Nic bardziej mylnego! Kleje jednoskładnikowe są bardzo komfortowe – są w końcu od razu gotowe do użycia, ale warto wiedzieć, że mają także swoje wady.

Nie nadają się do zastosowania po utwardzeniu, a stosunkowo szybko twardnieją po otwarciu pojemnika. Dlatego najczęściej nie nadają się do ponownego zastosowania. Kleje dwuskładnikowe nie wysychają w pojemnikach o ile nie zostaną wymieszane. Do sklejenia drobiazgów można przygotować niewielką porcję, a reszta kleju zostaje na dłużej. Wiele wskazuje także na to, że kleje dwuskładnikowe są bardziej trwałe. Odporny na wilgoć i bez wody czy rozpuszczalników w składzie, klej dwuskładnikowy jest stosowany do najbardziej zaawansowanych robót remontowych – na przykład kładzenia parkietu. Po wymieszaniu staje się bardziej trwały – wszystko dzięki utwardzaczom. A może zainteresuje cię także ten artykuł o klejach epoksydowych?

Rodzaje klejów dwuskładnikowych i ich zastosowanie

Kleje dwuskładnikowe mogą różnić się między sobą pod względem chemicznym, to znaczy, że w ich bazie znajduje się inny składnik. Zdecydowanie najbardziej popularne są kleje epoksydowe. Mają bardzo szerokie zastosowanie – uważa się nawet, że to kleje uniwersalne, które dobrze sprawdzają się i do drewna, i do tworzyw sztucznych i do ceramiki. Nadają się do uszczelniania małych rys i do klejenia większych obiektów.

Dwuskładnikowe kleje epoksydowe pozwalają na uzyskanie trwałej i stosunkowo elastycznej spoiny. Połączenia są więc silnie, a co najważniejsze – klej jest odporny na wilgoć. Ponieważ ich podstawą są żywice epoksydowe, czasami mówi się o nich kleje żywiczne. Kupując klej dwuskładnikowy możesz napotkać się na to, że w nazwach nie ma składnika, jedynie zastosowanie. To najczęściej kleje epoksydowe, wzmocnione dodatkowymi komponentami (na przykład plastyfikatorami czy przyspieszaczem schnięcia), które są idealne do konkretnych zastosowań. W ten sposób możesz kupić klej dwuskładnikowy do metalu, klej do ceramiki sanitarnej, kleje do aluminium lub po prostu klej uniwersalny, który radzi sobie przy naprawianiu różnych przedmiotów.

Polecane kleje - sprawdź promocje!

Klej dwuskładnikowy, w tym kleje epoksydowe, klej dwuskładnikowy do metalu czy też kleje do drewna najlepsze rodzaje
Kleje dwuskładnikowe - rodzaje, zastosowanie, wiodący producenci, opinie, ceny

Bardzo popularne są także kleje dwuskładnikowe na bazie poliuretanu. Nie zawierają wody ani rozpuszczalników, a spoina jest sucha, trwała i nie poddaje się nasiąkaniu. Dlatego kleje poliuretanowe są bardzo skuteczne i mają szerokie zastosowanie, ale niestety trudno jest je usunąć na przykład w razie zabrudzenia. To świetne kleje do drewna, zwłaszcza do parkietu. Sprawdź także ten artykuł o klejach montażowych.

Kleje dwuskładnikowe – producenci i ceny

Kleje dwuskładnikowe możesz kupić w każdym większym markecie i sklepach typu dom i ogród. Najczęściej pojawiający się producenci to Distal, Poxipol czy Dragon. Kleje te nie różnią się między sobą szczególnie pod względem ceny czy jakości. Do drobnych napraw możesz wybrać którykolwiek, bardziej warto się zastanowić przy większych inwestycjach, jak klejenie parkietu. Wtedy wybierz marki, które zbierają najlepsze opinie.

Porównanie klejów dwuskładnikowych

Marka i nazwa

Rodzaj

Zastosowanie

Czas wiązania

Ceny

Distal Classic

Klej epoksydowy

Klej do ceramiki sanitarnej, do metalu, aluminium, do tworzyw sztucznych

Zależny od wielkości spoiny i rodzaju materiału

12-18 zł za 61 g

Poxipol Przezroczysty

Klej epoksydowy

Klej dwuskładnikowy do metalu i ceramiki

10-50 minut

10 zł za 16 g

Pattex Repair Epoxy

Klej epoksydowy

Klej reparacyjny, uniwersalny – do tworzyw sztucznych i mieszanin materiałów

6 h

10 zł za 12 ml

Uzin MK 90

Klej poliuretanowy

Klej do parkietu

110 minut

202 zł za 10 kg + utwardzacz

Kleje żywiczne są o wiele bardziej popularne niż poliuretanowe. Są także bardziej uniwersalne, więc ich ceny są nieco niższe. Warto mieć w domu opakowanie, ponieważ przydają się do naprawiana drobnych usterek – pilotów do telewizora, zabawek dziecięcych, pękniętych szkatułek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o klejach do szyb?

ikona podziel się Przekaż dalej