Zastosowanie klejów na gorąco

Powyżej nieco zaznaczyliśmy, jakie jest zastosowanie klejów na gorąco. Sztyfty rozpuszczane pod wpływem wysokiej temperatury możemy z powodzeniem wykorzystywać przy drobnych pracach rękodzielniczych, pracach naprawczych, jak i również poważnych czynnościach remontowych. Zatem warto zadbać, aby odpowiedni klej na gorąco wraz z dedykowanym pistoletem znalazł się w naszym gospodarstwie domowym. Oprócz tego kleje tego typu wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu.

Zastosowanie klejów na gorąco możemy określić również pod względem rodzaju materiału, z jakim mamy do czynienia. Tutaj z powodzeniem wymienimy takie tworzywa jak: styropian, szkło, plastik, ceramika, szkło akrylowe, kartony, różnego rodzaju metale, drewno i materiały drewnopochodne, jak i również różnego rodzaju tekstylia. Uniwersalnym klejem jest także klej montażowy. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu kleju montażowego.

Kleje na gorąco i ich rodzaje

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje klejów na gorąco, które możemy sklasyfikować pod względem pewnych parametrów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ich skład, to wyróżnimy:

  • Kleje uniwersalne – ich skład zawiera w sobie przede wszystkim polimery octanu etylowinylu (EVA). Sprawdza się przy większości tworzyw i materiałów, szczególnie przy klejeniu tworzyw sztucznych, kartonu, czy też tkanin. Dlatego zastosowanie klejów na gorąco tego typu znajduje również w naszych domach. Temperatura topnienia utrzymuje się na poziomie ok. 180 do 220 stopni Celsjusza.
  • Kleje przemysłowe – jak sama nazwa wskazuje, są one wykorzystywane w dość szeroko pojętym przemyśle. Ze względu na skład poliolefin, klej na gorąco świetnie radzi sobie ze sklejaniem tworzyw sztucznych. Tutaj należy wymienić nie tylko tworzywa PCV, ale również PE i PP. Oprócz tego, zastosowanie klejów na gorąco sprawdza się w przypadku klejenia elementów metalowych, a nawet prefabrykatów betonowych.
  • Kleje poliamidowe – klej na gorąco, który ze względu na skład na bazie poliamidów wykorzystywany jest w specjalistycznych gałęziach przemysłu. Jednak wyróżniają się one doskonałymi właściwościami. Przede wszystkim kleje nie ulegają uszkodzeniu podczas zmywania, a także są odporne na działanie bardzo niskich temperatur.
  • Kleje poliuretanowe – ich skład zawiera w sobie poliuretany reaktywne, przez co po rozgrzaniu długo pozostają w płynnej formie. Właśnie z tego względu najczęściej znajdują one swoje zastosowanie w branży motoryzacyjnej.
  • Kleje wiecznie żywe – są to rodzaje klejów, które produkuje się w oparciu o kauczuk termoplastyczny. Swoje zastosowanie ze względu na specyfikę działania, znajdują przede wszystkim przy pakowaniu przesyłek. Ich cechą jest niepełne wiązanie, przez co można z łatwością odkleić przyklejone elementy.
Klej na gorąco oraz zastosowanie klejów na gorąco i rodzaje klejów - zastosowanie oraz praktyczne porady
Kleje na gorąco – rodzaje, zastosowanie, opinie, sposób użycia porady

Oczywiście kleje na gorąco możemy podzielić również pod względem innych parametrów. Pod tym względem wymienimy chociażby średnicę wkładu klejowego. Do najpopularniejszych wkładów zaliczają się te o średnicy 8 lub 11 mm. Jednak spotykane są również o średnicy 7 mm, 9 mm, 10 mm lub 12 mm. Kolejną cechą, która rozróżnia różne rodzaje klejów, jest ich kolor. Najczęściej stosowany jest klej transparentny, dzięki czemu możliwe jest estetyczne łączenie poszczególnych elementów. Do wyboru jednak mamy również kleje kolorowe, w tym między innymi biały i czarny. Natomiast w rękodzielnictwie dostępne są kleje wzbogacane na przykład brokatem.

Jak używać pistolet do kleju na gorąco?

Wybierając konkretne rodzaje klejów na gorąco, warto sprawdzić, w jaki sposób powinniśmy się nimi posługiwać. Dlatego tutaj zobaczymy, jak używać pistolet do kleju na gorąco, ponieważ należy zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Zadaniem urządzenia jest rozgrzanie kleju do wysokiej temperatury, często sięgającej nawet 200 stopni Celsjusza. Pierwszym krokiem będzie podłączenie pistoletu do prądu. Następnie odczekujemy ok. 5 minut, aby klej do styropianu lub do tworzyw sztucznych się rozgrzał. Pamiętajmy o tym, by w tym czasie skorzystać ze stojaka lub nóżki, o którą możemy oprzeć pistolet. Musimy uważać, aby metalowa końcówka pistoletu nie miała z niczym kontaktu. Jest to również zabezpieczenie przed poparzeniami.

Jeżeli już rozgrzaliśmy wkład, to możemy przejść do kolejnego etapu, jak używać pistolet do kleju na gorąco. Niezależnie od tego, czy to jest klej silikonowy lub innego typu, musimy koniecznie pamiętać o tym, aby po jego użyciu pistolet zawsze odkładać w tej samej pozycji. Klej na gorąco wyciskamy tak długo, aż uzyskamy odpowiednią jego ilość do przyklejenia konkretnych elementów. W momencie, gdy widzimy, że klej do styropianu lub do tworzyw sztucznych zaczyna się kończyć, uzupełniamy pistolet kolejnym wkładem.

Klej do styropianu i innych tworzyw – przykładowe ceny i opinie

Wiedząc już, jak używać pistolet do kleju na gorąco, warto zorientować się, czy takie urządzenie wraz z wkładami zalicza się do dość kosztownych rzeczy. Oczywiście ostateczna cena będzie uzależniona od specyfiki kleju, a dokładniej jego przeznaczenia. Im bardziej specjalistyczny klej nas będzie interesował, tym z większym kosztem musimy się liczyć podczas jego zakupu.

Przykładowe ceny pistoletów i klejów na gorąco

Nazwa produktu

Cena

Klej silikonowy czarny 7-8 mm, 10 szt.

Cena od 5,00 zł – bardzo dobre opinie

Klej silikonowy bezbarwny 7-8 mm 1 kg

Cena od 22,89 zł – bardzo dobre opinie

Klej silikonowy bezbarwny 11x300 mm, 35 szt.

Cena od 17,79 zł – bardzo dobre opinie

Klej silikonowy 50 szt. 11 mm

Cena od 16,89 zł – bardzo dobre opinie

Klej do styropianu w piance Styrpur

16,70 zł

Klej do styropianu Insta Stik

27,50 zł

Klej do tworzyw sztucznych Pur

24,00 zł

Klej do tworzyw sztucznych Pp w żelu Technicqll

12,50 zł

Klej poliuretanowy do tworzyw sztucznych

44,00 zł

Pistolet do klejenia Bosch PKP 18 E

80,99 zł

Pistolet do kleju Yato YT-82402

23,99 zł

Pistolet do klejenia Steinel Gulematic

54,99 zł

Klej florystyczny na gorąco 11x300 mm 1 kg

54,00 zł

Parkside laski kleju na gorąco PHPZ 3 B2

16,99 zł

Pattex wkłady do pistoletu do klejenia na gorąco 200 g, 250 m, 11 mm

29,00 zł

Dedra pistolet do kleju na gorąco

15,96 zł

Pistolet do kleju na gorąco 150W z wyłącznikiem

46,00 zł

Patrząc na powyższe ceny, możemy zorientować się, że klej na gorąco nie zalicza się do zbyt drogich produktów. Za silikonowy klej przeznaczony do klejenia papieru, tektury, tworzywa sztucznego lub drewna, zapłacimy już kilkanaście złotych. Natomiast bardziej specjalistyczne preparaty będą kosztować od 20 złotych wzwyż. Na uwagę zasługują także pistolety do klejenia. W zależności od mocy, a także marki, cena urządzeń waha się już od kilkunastu złotych do nawet prawie 100 złotych. Pamiętajmy, że przy każdym urządzeniu znajduje się dokładna instrukcja jak używać pistolet do kleju na gorąco.

ikona podziel się Przekaż dalej