Klej termotopliwy uniwersalny – jego rodzaje oraz zastosowanie

Klej termotopliwy dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu jest jednym z najbardziej popularnych klejów. Ich aktywacja rozpoczyna się po rozgrzaniu do 150 stopni Celsjusza, kiedy to zmieniają stan skupienia na ciekły. Kleje na gorąco w zależności od tego, jaki mają skład, czas wiązania czy temperaturę pracy można podzielić na kilka kategorii. Głównym składnikiem, z którego są wyprodukowane jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub baza poliamidowa (PA). Wykorzystanie ich w wielu dziedzinach przemysłu potwierdza, iż są to kleje uniwersalne. Najczęściej spotykane są kleje na gorąco w laskach, które dopasowują się do pistoletów do kleju.

Najpopularniejszym rodzajem kleju topliwego w sztyftach jest ten wykonywany na bazie kopolimeru etylenu z octanem winylu (EVA). Charakteryzuje się niską ceną, stąd też jest najczęstszym wyborem. Jego szerokie zastosowanie można znaleźć przykładowo przy produkcji mebli czy książek. Popularność kleju termotopliwego (EVA) potwierdza krótki czas wiązania oraz łatwość użytkowania. Pistolety do kleju idealnie sprawdzają się w tym przypadku.

Innym rodzajem klejów na gorąco są te na bazie poliamidowej (PA). Znajdują zastosowanie przy pracach charakteryzujących się wyższymi wymaganiami. Posiadając wysoką odporność na chemikalia oraz na temperaturę, zarówno wysoką, jak i niską są w stanie przejść nawet najbardziej wymagające testy. Wykorzystywane są w przemyśle samochodowym czy elektrycznym. Klej termotopliwy (PA) posiada zdolność wiązania wody, dlatego nawet przed otwarciem powinien być odpowiednio przechowywany, by zapobiegać przedostaniu się wilgoci do niego. Do klejów termotopliwych niezbędny jest oczywiście pistolet. Sprawdź także ten artykuł o wyborze pistoletu do kleju.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze kleje

Szukasz skutecznego i niedrogiego kleju? Nie wiesz, na jaki się zdecydować? Sprawdź najczęściej kupowane kleje przez naszych czytelników.

Krótkie podsumowanie rodzajów klejów termotopliwych

Rodzaj kleju termotopliwego

Wykorzystany surowiec

Przykłady zastosowania

Cena

EVA

kopolimer etylenu z octanem winylu

Produkcja książek, mebli

niska

PA

Baza poliamidowa

Branżą samochodowa, elektryczna

wysoka

Klej topliwy w sztyftach – przykładowe ceny oraz producenci

Kleje uniwersalne firmy Dictum używane są do klejenia kolorowych rzeczy. Cechą charakterystyczną jest gama kolorów większa niż w przypadku innych klejów. Nie ma problemu, aby pistolety do kleju pasowały do tego produktu, ponieważ jest on kompatybilny z takimi urządzeniami, jak te firmy Steinel (Gluematic 5000, Gluematic 3002 oraz Gluefix). Cena kleju Dictum w laskach to około 32 zł.

Klej topliwy w sztyftach firmy Yato jest klejem koloru bezbarwnego o średnicy 11mm i długości 300mm. Temperatura pracy waha się od 170 do 200 stopni Celsjusza. Charakteryzuje się krótkim czasem wiązania (30 sekund). Kleje firmy Yato to kleje uniwersalne wykorzystywane do papieru, tektury, tworzyw sztucznych, drewna, tkanin i wielu innych rzeczy. Szybkość pracy zapewnia odpowiednia długość lasek kleju (300 mm), co znacząco skraca czas pracy z uwagi na redukcję częstych wymian wkładów. Opakowanie kleju termotopliwego Yato o masie 1 kg to koszt zaledwie około 27 zł.

Klej uniwersalny w sztyftach NTools G Sticks Black najczęściej używany jest w branży samochodowej do usuwania wgnieceń metodą bezlakierową. Ułatwia pracę, poprawia jej komfort oraz odznacza się dużą efektywnością. Klej doskonale przylega do karoserii, co pozwala na mocniejsze wyciąganie uszkodzeń. Dodatkowo klej nie narusza lakieru, podczas naprawy pozostaje elastyczny, a po niej z łatwością może zostać usunięty przy pomocy specjalnego zmywacza. Opakowanie o wadze 1 kg, w którego skład wchodzą 52 laski, to koszt około 113 zł.

Klej termotopliwy obok pistoletu, a także pistolety do kleju, czyli polecane kleje na gorąco i ich zastosowanie
Kleje termotopliwe do pistoletów – rodzaje, ceny, opinie, zastosowanie
Przykładowe oferty klejów na gorąco wybranych producentów

Nazwa kleju termotopliwego

Orientacyjna cena

Dictum klej kolorowy - 10 kolorów

32 zł

Yato 1 kg

27 zł

NTools G Sticks Black 1 kg

113 zł

Opinie i porady dotyczące klejów uniwersalnych termotopliwych

Klej termotopliwy z uwagi na swoją uniwersalność posiada bardzo pozytywne opinie. Jednak, aby klej topliwy w sztyfcie spełniał swoją funkcję musi być odpowiednio użyty. Ważne jest, aby zalecana temperatura pracy została osiągnięta przed jego użyciem.

Rolę narzędzia grzewczego spełniają pistolety do kleju. Dzięki swojej prostej budowie z łatwością mogą być używane w warunkach domowych. Po osiągnięciu przez klej odpowiedniej temperatury oraz zmianie ze stanu stałego na płynny można go z powodzeniem nakładać na docelową powierzchnię.

W domu klej idealnie pasuje do naprawy rzeczy takich jak zabawki, plastik, szkło czy ceramika. Dobrze sprawdzać się będzie przy małych, drobnych rzeczach oraz dużych, solidnych elementach. Pistolety do kleju zdecydowanie ułatwiają pracę, a łatwo wymienne i dostępne wkłady przyspieszą wszelkie naprawy.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii kleje