Kleje w sprayu - rodzaje, producenci, ceny, opinie, porady dla różnych zastosowań
Klej w sprayu wydaje się wygodny i łatwy w użyciu, chociaż nie skleimy nim małej powierzchni. Do czego najczęściej używa się kleje w aerozolu i czy warto taki klej mieć w domu? Prócz zastosowań profesjonalnych w motoryzacji, meblarstwie i reklamie, kleje w sprayu przydają się do napraw tapicerki w samochodzie czy też napraw w domu, jeśli chcemy wykonywać je samemu. Kleje w sprayu cenią sobie majsterkowicze i osoby lubiące samodzielnie dbać o drobne naprawy w samochodzie oraz zajmujące się dekoracją i przeróbkami w mieszkaniu. Doradzamy, do jakich zastosowań najlepiej nadają się kleje w sprayu i jak je stosować.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kleje montażowe w aerozolu
Do czego służy klej w sprayu?
Klej w sprayu jest przede wszystkim bezpieczny i wygodny w użyciu, jeśli chcemy łatwo i równomiernie pokryć klejem dużą powierzchnię. Klej w aerozolu jest nie tylko łatwy w użyciu, lecz także mocny i sprawdza się, głównie wtedy, gdy chcemy szybko coś kleić. Odpowiednia, regulowana dysza opakowania pozwala na równomierne rozłożenie kleju na powierzchni i dowolne dozowanie. Klej w aerozolu sprawdza się do klejenia metalu, szkła, folii, drewna, papieru, tkanin czy też tworzyw sztucznych. Dzięki klejom w sprayu możemy skleić materiały o różnych właściwościach.
Klej w sprayu charakteryzuje się trwałością i szybkością działania. Kleje takie są też bardzo odporne na działanie wody.
Klej w sprayu - cena
Cena kleju w aerozolu jest nieco wyższa od tradycyjnych klejów sprzedawanych w tubach. Kleje w sprayu występują na rynku w opakowaniach od 200 do 600 ml. Cena opakowań 500 - 600 ml waha się w granicach 22 do 41 zł. Kleje montażowe w aerozolu są jednak bardzo wydajne, dzięki temu oszczędzamy pieniądze. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o klejach.
Klej w aerozolu - zastosowanie
Kleje montażowe w aerozolu często wykorzystywane są przez artystów plastyków lub ludzi zajmujących się reklamą. Przykładem takiego kleju jest klej montażowy w aerozolu Renesans przeznaczony do klejenia papieru, kartonu, folii, plastiku czy też gumy. Klej ten zbiera świetne opinie użytkowników, którzy chwalą dyszę tego kleju, która pozostaje czysta po użyciu, nie skleja się i nie zatyka. Ten klej w sprayu jest transparentny i klei bez zabrudzenia.
Klej w aerozolu świetnie nadaje się do budowy i demontażu stoisk reklamowych na targach, do przyklejania plakatów na billboardach czy też do budowy modeli.
Najczęściej kleje w sprayu stosuje się do klejenia tapicerki samochodowej. W budownictwie kleje w sprayu służą do klejenia wykładzin, zaś w stolarstwie używa się ich do klejenia okien. Często wykorzystuje się kleje tapicerskie w sprayu do klejenia obić tapicerskich w meblach.
Jak używać kleje montażowe w aerozolu
Przed użyciem kleju w sprayu należy dokładnie oczyścić klejone powierzchnie, które muszą być czyste, suche i odtłuszczone. Wstrząśnij opakowanie kleju i nanoś klej w odległości około 20 cm na obie klejone powierzchnie. Najlepiej nanieść klej na jedną z klejonych powierzchni wzdłuż a na drugą w poprzek. Następnie odczekaj 2 - 3 minuty, a potem połącz klejone powierzchnie i dociśnij do siebie. Nadmiar kleju należy usunąć przy pomocy specjalnych rozpuszczalników do kleju. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kleju do kafelek i glazury?
Kleje do tapicerki samochodowej
Odklejona podsufitka - częsty problem w samochodzie
Wielu kierowców ma problemy z podsufitką samochodową, która w czasie użytkowania chłonie wilgoć. W rezultacie po jakimś czasie znajdująca się w niej pianka kruszy się i odpada. W przypadku odklejenia się podsufitki można oddać samochód do tapicera lub wyposażyć się w klej do podsufitki i nakleić ją samemu.
Czy do przyklejenia podsufitki wystarczy butapren? Tak i nie. Butapren przyklei podsufitkę, jednak trudno jest go równomiernie nałożyć. Do tapicerki samochodowej najlepszy jest klej w sprayu, który pozwala na równomierne rozłożenie warstwy kleju i trwałe przymocowanie podsufitki.
Nie zalecane jest klejenie podsufitki w miejscu, gdzie się akurat oderwała. Takie rozwiązanie nie zabezpiecza samochodu na stałe. Lepszym rozwiązaniem jest oderwanie całej podsufitki i dokładne jej oczyszczenie. Należy usunąć resztki starego kleju i gąbki a następnie zmatowić podsufitkę papierem ściernym. Dopiero wtedy można nanieść odpowiedni klej do podsufitki.
Jakie kleje tapicerskie najlepiej nadają się do podsufitki
Nakładanie na podsufitkę zwykłego kleju, jak na przykład butapren, jest dość trudne, szczególnie jeśli nie mamy wprawy. Dlatego lepszym, choć droższym, rozwiązaniem jest klej do podsufitki w sprayu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o klejach do parkietu.
Jakie cechy powinien mieć klej do podsufitki:
- możliwość zmiany pozycji strumienia z poziomej na pionowa, co pozwoli dotrzeć do trudnodostępnych miejsc,
- odporność na temperaturę,
- regulacja intensywności strumienia kleju,
- zawór zabezpieczający przed wysychaniem.
Najlepsze kleje tapicerskie do podsufitki
Jako dobry klej do podsufitki polecany jest Permatex Klej w aerozolu do tapicerki i dywaników. Ten klej nadaje się do klejenia tworzyw sztucznych, szkła, drewna, tkanin, tapicerki, gumy i innych. Klei zarówno powierzchnie gładkie jak i porowate. Jest wodoodporny, co jest ważne w przypadku podsufitki.
Do tapicerki samochodowej zalecamy jest również klej kontaktowy Trim Stay. Jest on odporny na temperaturę, dzięki czemu podsufitka nie odklei się, gdy samochód się nagrzeje. Klej ten dobrze klei również elementy metalowe, gumowe czy drewniane. Stosowany jest przede wszystkim do klejenia materiałów tapicerskich, skór, podsufitki, pianek i gąbek. Użytkownicy zachwalają ten klej do podsufitek, gdyż nie odkleja się i nie przemaka.
Wśród dobrych klejów do tapicerki samochodowej na uwagę zasługuje Boll Super klej, którego cena na Allegro waha się od 17 do 25 zł. Boll super klej stosowany jest do klejenia tworzyw sztucznych, metalu, szkła, tapicerki, drewna, papieru, skóry, styropianu, gumy i innych. Stosuje się go głównie w motoryzacji, modelarstwie, rzemiośle i w gospodarstwie domowym do drobnych napraw. Niestety super klej Boll spotyka się z negatywnymi opiniami użytkowników, którzy narzekają, że ich podsufitka odkleiła się po kilku dniach. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych klejach do tapet?
Klej w aerozolu do tkanin w domu i w samochodzie
Klej w sprayu do tkanin warto mieć w domu, jeśli chcemy samodzielnie dokonywać napraw lub zajmujemy się własnoręcznym dekorowaniem mieszkania, tworzeniem mebli i dekoracji. Klej w sprayu świetnie nadaje się dla majsterkowiczów czy hobbystów, lecz także dla osób samodzielnie dbających o samochód. Klej w sprayu jest łatwy w aplikacji i nie wymaga specjalnego sprzętu do nakładania kleju.
Posiadając klej do tkanin w sprayu możemy samodzielnie zmienić wystrój mieszkania i odnowić stare meble. Możemy naprawić zużyte siedzenia w meblach i krzesłach. Klej do tkanin sprawdzi się również do wyciszenia drzwi czy też do oklejenia ścian gąbkami akustycznymi. Przesuwające się dywany i wycieraczki łatwiej jest przymocować klejem niż taśmami, szczególnie, że klej można łatwo usuwać specjalnym zmywaczem.