Pianka montażowa niskoprężna - zastosowanie, opinie, porady, ceny
Pianka montażowa niskoprężna jest popularnym materiałem izolacyjnym. W odróżnieniu do pianki wysokoprężnej, pozwala na dokładniejszą aplikację i nie posiada tak silnych właściwości rozpychających. Poniżej omówimy zastosowanie tej grupy produktów. Podpowiemy jakie opinie posiada pianka montażowa, ile schnie, a także jaka jest cena jej zakupu.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pianka niskoprężna – ogólna charakterystyka
Czym jest pianka poliuretanowa niskoprężna?
Pianka montażowa jest mieszaniną gazu MDI, poliolu i alkoholu wodorotlenowego. Zmieszane składniki wchodzą w reakcję z wilgocią panującą w powietrzu. Wynikiem owej reakcji jest uzyskanie charakterystycznej, zwiększającej swoją objętość piany.
W ofertach sprzedaży znajdziemy dwa główne rodzaje pianki uszczelniającej. Będzie to pianka niskoprężna oraz różne rodzaje pianki wysokoprężnej. Warto wiedzieć, że pianka montażowa wysokoprężna zwiększa swoją objętość o ponad 150 %. Dzięki temu skutecznie dociera do trudnodostępnych przestrzeni.
Pianka niskoprężna także zwiększa swoją objętość, jednak stopień rozprężenia jest tu znacznie mniejszy (około 70 %). Dzięki temu produkt nie rozpycha tak silnie izolowanego materiału i nie stanowi dla niego zagrożenia. Możemy przyjąć, że pianka montażowa niskoprężna sprawdzi się w przestrzeniach, w których wymagamy większej dokładności aplikacji oraz zmniejszonego rozypchania izolowanych elementów. Czy wiesz, że istnieje także pianka wysokoprężna? Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu pianki wysokoprężnej w budownictwie.
Zastosowanie produktów niskoprężnych
Niskoprężna pianka poliuretanowa znajduje wiele możliwości wykorzystania. Jest często stosowana podczas montażu okien dachowych i ściennych. Sprawdzi się także przy montażu futryn wewnętrznych i zewnętrznych.
Pianka montażowa niskoprężna znajduje także zastosowanie w uszczelnianiu bruzd między rurami, izolacji przy sufitach podwieszanych czy w ściankach działowych. Warto pamiętać, iż pianka poliuretanowa jest dobrym izolatorem akustycznym oraz termicznym. Istnieje też możliwość zastosowania pianki uszczelniającej w roli materiału mocującego. Za jej pomocą przykleimy parapet zewnętrzny lub ustabilizujemy próg drzwiowy.
Zastosowanie pianki uszczelniającej nie ogranicza się jedynie do wnętrz. Pianka montażowa świetnie sprawdzi się także w izolacji szczelin pomiędzy kominem, a pokryciem dachowym. Będzie też skutecznym izolatorem na elewacjach zewnętrznych.
Letnia i zimna pianka montażowa niskoprężna
Zarówno pianka niskoprężna, jak i różne rodzaje pianki wysokoprężnej wymagają odpowiednich temperatur. W ofertach sprzedaży znajdziemy produkty letnie oraz zimowe. Letnia pianka montażowa umożliwi tak zwany ciepły montaż. Alternatywą jest pianka poliuretanowa przystosowana do niskich temperatur. Tak zwana zimowa pianka poliuretanowa dobrze radzi sobie z działaniem niskich temperatur i szybko zasycha w warunkach zimowych.
Wybór pomiędzy piankami zimowymi, a letnimi jest dość istotny. Pianka montażowa pod ciepły montaż nie wyschnie podczas aplikacji na zimnym powietrzu. W tym przypadku dobrze sprawdzą się jedynie produkty dedykowane do niskich temperatur.
Pianka montażowa niskoprężna - ile schnie, jakie ma opinie i jaka jest jej cena?
Ile schnie pianka niskoprężna?
Wielu inwestorów zastanawia się, ile schnie pianka niskoprężna. Średni czas schnięcia może być dość zróżnicowany i uzależniony od producenta. Średni czas schnięcia pianki uszczelniającej (ciepły montaż) wynosi około 4 godzin. Po upływie tego czasu można już usunąć nadmiar materiału izolacyjnego. Górna warstwa pianki wysokoprężnej lub niskoprężnej zasycha już po około 20 minutach.
Różne rodzaje pianki uszczelniającej, przeznaczonej do niskich temperatur również charakteryzują się szybkością wysychania. Średni czas utwardzenia warstwy grubości 3 cm wynosi około 1 godziny. Pianka montażowa niskoprężna zyskuje pełną odporność po upływie ok. 24 godzin.
Pianka niskoprężna, opinie i cena zakupu
Pianka montażowa niskoprężna posiada bardzo dobre opinie. Entuzjaści tego materiału podkreślają wysoki komfort i łatwość stosowania. Dzięki zmniejszonej rozszerzalności, pianka montażowa niskoprężna jest też uważana za bardziej bezpieczną do delikatnych wypełnień. Wybierając konkretny produkt, warto zapoznać się z ofertami renomowanych producentów. Poniżej przybliżymy ceny kilku wybranych produktów, posiadających dobre opinie użytkowników.
- Pianka montażowa niskoprężna Ceresit 750 ml – 21 zł/opakowanie.
- Pianka montażowa niskoprężna Fischer 750 ml – 20 zł/opakowanie.
- Pianka montażowa niskoprężna Tytan Euro-Line 750 - 22 zł/opakowanie.
- Pianka montażowa niskoprężna Soudal 750 ml – 21 zł/opakowanie.
Zaprezentowana powyżej cena pianek montażowych stanowi wartość poglądową wraz z podatkiem VAT.