Czy impregnacja fug jest potrzebna?

Czyszczenie i impregnacja fug

Fugi stanowią często utrapienie w domu. Szybko się brudzą i sprawiają, że kuchnia czy łazienka wygląda mniej estetycznie. Natomiast fugi na balkonie czy tarasie są dodatkowo narażone na wilgoć, porastanie glonami czy pleśniami. Powolne przenikanie wody pod spód płytek powoduje ich stopniowe niszczenie, natomiast zimą woda zbierająca się w szczelinach fug może zamarzać powodując stopniowe uszkodzenia. Przyczyną tego jest porowata i wsiąkliwa struktura fug cementowych, które szybko się brudzą. Dlatego też konieczne jest systematyczne czyszczenie fug, nawet raz w miesiącu. Warto również wiedzieć czym zaimpregnować fugi, aby zapewnić ich estetyczny wygląd na lata.

Najbardziej podatne na zabrudzenia i zniszczenia są najtańsze i najbardziej popularne fugi cementowe. Dlatego też, aby zapewnić dłuższą żywotność fug, stosowana jest impregnacja fug. Impregnat do fug nie jest środkiem czyszczącym. Jego zadanie to zabezpieczenie fug przed czynnikami zewnętrznymi. Stosuje się w tym celu dwa rodzaje preparatów. Jedne z nich wnikają głęboko w strukturę fugi, natomiast inne tworzą cienką warstwę ochronną na powierzchni. Impregnatów do fug nie stosuje się do spoin epoksydowych, które nie są nasiąkliwe. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o impregnatach.

Czym oczyścić fugi przed impregnacją?

Zazwyczaj do czyszczenia fug wystarczy szczoteczka do zębów lub gąbka z wodą i detergentem. Świetnie zdają egzamin również parownica lub odkurzacz z wytwornicą pary. Jeśli fugi są mocno zabrudzone, warto użyć specjalnych preparatów. Według rankingów najlepszy środek do konserwacji fug to na przykład HG Czyste Fugi czy Sann Profi Czyste Fugi.

Co zrobić, jeśli fugi straciły atrakcyjny wygląd? Sposobów na przywrócenie fugom ładnego wyglądu jest wiele, od szorowania do wymiany fug. Jednym z nowoczesnych środków jest Mapei Nieurenowator Marker Fresca Do Fug, który służy do odświeżania koloru jasnych fug. Produkt ten zbiera dobre opinie użytkowników jako łatwy sposób na pomalowanie zabrudzonych fug na biało lub na inne kolory. Pojawiają się jednak opinie, że tą metodą można jedynie poprawić niewielkie zabrudzenia, zaś środek Mapei nie nadaje się do naprawienia dużej powierzchni ściany lub podłogi. Środek Mapei Fresca oferowany jest w różnych kolorach, dzięki czemu można łatwo dopasować go do koloru fug i płytek. Opinie użytkowników zapewniają, że środek ten świetnie pokrywa zabrudzone fugi.

Jak działa impregnat do fug?

Po dokładnym oczyszczeniu fug warto zastosować impregnat do fug, dzięki czemu fugi będą bardziej odporne na brud, ścieranie się czy też nasiąkanie wodą. Dodatkowo impregnacja fug chroni fugi i płytki ceramiczne przed pojawieniem się pleśni i glonów. Środek do zabezpieczania fug może być stosowany również jaki impregnat do płytek ceramicznych. Warto wiedzieć, że zarówno fugi jak i płytki ceramiczne muszą oddawać wilgoć. Dlatego też ochrona fug i płytek ceramicznych wymaga specjalistycznych preparatów, które zabezpieczają przed przesiąkaniem wody a jednocześnie nie ograniczają parowania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o impregnatach do cegły?

Impregnat do fug nakłada się na oczyszczoną powierzchnię. Należy go dokładnie rozprowadzić cienką warstwą przy pomocy gąbki lub pędzelka. Środków do zabezpieczenia fug nie należy rozcieńczać ani mieszać z innymi preparatami. Należy je dokładnie rozprowadzić.

Impregnat do płytek ceramicznych i fug jest bardzo wydajny, gdyż nanosi się go cienką warstwą. Po wyschnięciu nadaje delikatny połysk. Środek do konserwacji fug jest bezbarwny i nie zmienia koloru fug czy płytek.

Warto pamiętać, że impregnat do fug nie jest w stanie zabezpieczyć fugi i płytki w 100%. Dlatego też jeśli na podłogę wyleje się na przykład czerwone wino lub sok z wiśni, należy go jak najszybciej zetrzeć aby nie powstały przebarwienia.

Czym zaimpregnować fugi?

Atlas Delfin do Fug

Jednym z bardziej popularnych impregnatów jest Atlas Delfin do fug w cenie od 77 do 92 zł za opakowanie 5 kg. Środek ten może być również stosowany jaki impregnat do płytek ceramicznych i kamiennych. Stanowi on ochronę fug i płytek przed plamami z tłuszczu, kawy, herbaty i wody, zaś płytkom nadaje delikatny połysk. Można go stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, także w niskich temperaturach, gdyż jest to środek do konserwacji fug całkowicie mrozoodporny.

Atlas Delfin do fug i płytek sprzedawany jest w formie gotowej do użycia emulsji, które się nie rozcieńcza i nie łączy z innymi środkami.

Nowością marki Atlas jest impregnat do fug i płytek, który tworzy mikro powłokę utrudniającą wnikanie brudu do fug.  Jest bezbarwny, ułatwia parowanie wody i nie zmywa się podczas standardowego czyszczenia podłogi. Sprawdź także ten artykuł o wyborze impregnatu do betonu.

Środek HG ochrona fug podłogowych i ściennych

Preparat HG Ochrona fug w cenie około 65 zł za opakowanie 0.25 l, służy do zabezpieczenia fug przed wilgocią i brudem. Można go stosować wewnątrz i na zewnątrz. Stanowi ochronę fug przed osadzaniem się kamienia i powstawaniem pleśni. Preparat wiąże się z cementowymi fugami i stanowi ich trwałą ochronę. Dzięki temu podłoga i płytki na ścianach pozostaną estetyczne na lata. Środek HG Ochrona Fug zbiera dobre opinie użytkowników, którzy chwalą skuteczność działania i łatwość nakładania preparatu.

Lamix

Dobre opinie użytkowników zbiera Lamix impregnat do fug. Jego cena kształtuje się od około 29 do 42 zł za opakowanie 250 ml. Lamix świetnie sprawdza się do zabezpieczenia fug cementowych w kuchniach, łazienkach czy na basenach. Nadaje się również do impregnacji płytek ceramicznych, kostki brukowej, kamieni naturalnych, cegły czy granitu. Lamix nie zawiera silikonów, dlatego zaimpregnowane płytki i fugi mogą oddychać. Wiąże się z impregnowaną powierzchnią

Warto wiedzieć czym zaimpregnować fugi, aby zapewnić ich estetyczny wygląd. Na rynku dostępne są preparaty, które zapewniają doskonałą konserwację fug. Sposób nakładania i stosowanie są na tyle łatwe, że każdy bez trudu jest w stanie zaimpregnować fugi w swojej łazience i kuchni czy też na tarasie lub balkonie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze impregnatu do drewna?

ikona podziel się Przekaż dalej