Dlaczego warto stosować impregnaty do kamienia naturalnego?

Czy impregnacja kamienia jest potrzebna? Kamień wydaje się materiałem trwałym i nie podatnym na uszkodzenia. A jednak z biegiem lat brudzi się, kurzy i podlega degradacji biologicznej pod wpływem wilgoci. Szczególnie narażone na zabrudzenia są kamienne blaty kuchenne, na których mogą powstać brzydkie i trudne do usunięcia plamy z tłuszczu, kawy czy innej żywności. Aby zapobiec niszczeniu kamienia, warto go zaimpregnować odpowiednim preparatem, który przedłuży estetyczny wygląd kamienia.

Wilgoć powoduje, że kamień przebarwia się. Z czasem może zacząć porastać grzybami i glonami, a jego niszczenie zachodzi szybciej. Zimą woda wypełniająca pory kamienia znajdującego się na zewnątrz, zamarza i stopniowo rozsadza kamień. Dlatego też szczególnie ważna jest impregnacja kostki brukowej czy też kamienia na balkonach i tarasach.

Impregnacja kamienia naturalnego zależy od jego rodzaju, ale także od miejsca, w którym się znajduje. Z całą pewnością warto zabezpieczyć impregnatem kamień znajdujący się na zewnątrz oraz w pomieszczeniach, gdzie jest narażony na wilgoć i brud, jak na przykład kuchnia czy przedpokój. Impregnatem pokrywamy kamienie chłonne, jak piaskowiec czy marmur, które są bardzo wrażliwe na wilgoć. Ponadto warto zastosować środek do konserwacji kamienia, którego powierzchnia jest chropowata. Kamień gładki, szlifowany znacznie mniej pochłaniają kurz i brud, dlatego zachodzi mniejsza potrzeba impregnacji kamienia. Jeśli jednak taki kamień służy jako posadzka lub schody warto zastosować antypoślizgowy środek do konserwacji kamienia. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o impregnatach.

Jak wybrać środek do konserwacji kamienia

Impregnaty do kamienia naturalnego - rodzaje

Impregnaty do kamienia można zakupić w sklepach i firmach kamieniarskich lub w sklepach internetowych na przykład Akemi. Najlepiej zasięgnąć rady sprzedawcy lub wykonawcy nawierzchni kamiennych, aby zastosować właściwy preparat.

Impregnaty do kamienia naturalnego stosujemy odpowiednio do stopnia nasiąkliwości. Najbardziej nasiąkliwe są wapienie, piaskowce miękkie oraz niektóre marmury. Natomiast od najmniej chłonnych należy granit, porfir, bazalt czy gnejs. Do każdego kamienia można stosować preparaty uniwersalne. Na rynku dostępne są również preparaty do kamieni bardzo nasiąkliwych jak marmur czy piaskowiec. Możemy także znaleźć preparaty specjalistyczne jak impregnaty do klinkieru, betonu czy kostki brukowej.

Impregnacja kamienia naturalnego

Impregnacja kamienia ma za zadanie zmniejszenie chłonności poprzez wypełnienie porów kamienia. Ponadto impregnat pokrywa kamień powłoką, która sprawia, że brud i kurz się po niej ześlizgują. Jest to korzystne w przypadku kamieni zainstalowanych pionowo lub w przypadku impregnacji blatów kuchennych. Natomiast w przypadku podłóg i schodów jest to efekt niepożądany ze względu na niebezpieczeństwo poślizgnięcia się. Dlatego też gładkie posadzki czy schody pokrywa się preparatami antypoślizgowymi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o impregnatach do cegły?

Impregnacja kamienia naturalnego daje również efekt wizualny przez wzmocnienie koloru kamienia lub nadanie mu połysku albo matowości. Niektóre preparaty dają ciekawy efekt mokrego kamienia. Impregnaty zabezpieczają kamień przed działaniem promieniowania UV, które może zmienić kolor kamienia. Przed zakupem trzeba sprawdzić czy dany preparat przeznaczony jest do wnętrza czy na zewnątrz, aby uniknąć efektu zażółcenia.

Jak wybrać impregnat do granitu, piaskowca czy trawertynu?

Impregnacja granitu polerowanego

Szczególnie narażone na zabrudzenia są blaty kuchenne z polerowanego granitu, na których w czasie prac kuchennych mogą powstać plamy z tłuszczu czy soków. Impregnacja blatów kuchennych wymaga impregnatu do granitu nadającego się do kontaktu z żywnością. Przykładem takiego środka jest impregnat do granitu i marmuru Akemi Anti Fleck Nano, który jest nie szkodliwy w kontakcie z żywnością.

Impregnacja granitu polerowanego stosowanego na zewnątrz, na przykład elewacji, tarasów czy schodów zabezpiecza granit przed działaniem czynników atmosferycznych i promieniowania UV. Środkiem, który zbiera dobre opinie użytkowników, jest Akemi Farbtonvertiefer Wzmacniacz Koloru, który tworzy piękny efekt mokrego kamienia. Sprawdź także ten artykuł o wyborze impregnatu do betonu.

Impregnaty do piaskowca

Szczególnie ważna jest impregnacja piaskowca, który jest kamieniem miękkim, szczególnie narażonym na zabrudzenia i zmiany koloru. W tym przypadku przydają się nie tylko impregnaty do piaskowca, lecz także środki do usuwania glonów i zielonych nalotów, które często tworzą się na piaskowcach. Do piaskowca nadają się impregnaty do granitu i marmuru jak Akemi Farbtonvertiefer Wzmacniacz Koloru.  Do piaskowca szczególnie polecany jest preparat Stein-impragnierung Akemi przeznaczony do stosowania wewnątrz i na zewnątrz.

Impregnacja trawertynu

Inaczej wygląda impregnacja trawertynu, który jest kamieniem bardzo porowatym. Charakterystyczną cechą tego kamienia są duże pory, które tworzą dekoracyjne wzory. Trawertyn najczęściej sprzedawany jest w postaci płyt z wypełnionymi porami i zaimpregnowany. Płyty podłogowe z trawertynu są bardzo dekoracyjne, jednak jest to kamień podatny na zabrudzenia. Dlatego też impregnacja trawertynu jest konieczna, aby przedłużyć żywotność kamienia i zapewnić jego atrakcyjny wygląd na lata.

Przed impregnacją należy trawertyn oczyścić przy pomocy specjalnych środków do podłóg trawertynowych. Następnie należy odczekać około 72 godziny aż podłoga wyschnie. W tym czasie należy ograniczyć chodzenie po niej do minimum. Po tym czasie nanosimy specjalistyczny impregnat do trawertynu. Przykładem takiego preparatu jest Akemi Farbtonvertiefer Super, który daje efekt mokrego kamienia. Środek ten stosuje się do impregnacji polerowanych i nasiąkliwych kamieni naturalnych i sztucznych takich jak trawertyn, marmur czy granit. Nadaje się on do impregnacji blatów kuchennych i łazienkowych, schodów i posadzek.

Impregnacja trawertynu wymaga odpowiedniego czasu schnięcia preparatu. Im dłużej tym lepiej. Czas schnięcia jest podany na opakowaniu preparatu.

Kamień, mimo że twardy i trwały, warto zabezpieczyć odpowiednim preparatem do impregnacji, aby zapewnić sobie atrakcyjny wygląd kamiennych blatów kuchennych, schodów czy posadzek na lata. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wyborze impregnatu do drewna?

ikona podziel się Przekaż dalej