Impregnaty do piaskowca - rodzaje, marki, ceny, opinie, porady
Piaskowiec jest bardzo specyficznym kamieniem naturalnym, który wymaga szczególnych środków do konserwacji kamienia. Dlatego, jeśli chcemy, by piaskowiec zagościł w naszym domu w formie blatu kuchennego, ale nie tylko, powinniśmy dowiedzieć się, czym zaimpregnować piaskowiec, a także co właściwie daje nam impregnacja piaskowca.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Po co wykonywana jest impregnacja kamienia naturalnego
Impregnacja kamienia naturalnego jest bardzo istotny elementem, jeśli zależy nam na tym, by poprawić żywotność materiałów, które są użyte np. do blatów kuchennych. Pamiętajmy jednak, że impregnat do piaskowca może mieć różne zastosowanie, dlatego musimy wiedzieć, czym zaimpregnować piaskowiec w domu, a jakie są impregnaty do kostki brukowej.
Zacznijmy jednak od tego, co o jest impregnacja kamieni naturalnych i co ona nam daje. Otóż impregnacja kamienia naturalnego, a dokładniej impregnacja piaskowca ma na celu zmniejszenie chłonności piaskowca, poprzez wypełnienie jego porów. Odpowiednio dobrany środek do konserwacji kamienia pokrywa piaskowiec powłoką, która chroni jego powierzchnię przed osadzaniem się kurzu i brudu.
Pamiętajmy jednak o tym, że takie impregnaty silikonowe, które chronią przed brudem i kurzem, powodują, że brud ześlizguje się po kamieniu, co jest bardzo korzystne w przypadku blatów kuchennych. Nie można zapomnieć jednak o tym, że impregnaty do kostki brukowej i schodów, nie powinny mieć takich właściwości. Doskonałym impregnatem do kostki brukowej będzie natomiast taki, który będzie miał właściwości antypoślizgowe, w szczególności, gdy nasza posadzka lub schody mają gładką powierzchnię. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o impregnatach.
Impregnat do piaskowca - jaki wybrać
Najważniejszym elementem, o którym powinniśmy wiedzieć, jest to, że piaskowiec jest miękkim kamieniem, bardzo narażonym na zmiany kolorów oraz wchłanianie się brudu w jego powierzchnię. Dlatego właśnie tak bardzo ważne jest to, czym zaimpregnujemy piaskowiec, by uchronić go przed wszystkimi niekorzystnymi oddziaływaniami.
Do impregnacji piaskowca powinniśmy użyć środków przeznaczonych właśnie do tego rodzaju kamienia naturalnego, które dodatkowo usuwają glony i często tworzące się zielone naloty, strasznie szpecące piaskowiec. Doskonały może okazać się np. impregnat silikonowy Sarsil, ale o tym trochę później.
Przy wyborze, pamiętajmy o tym, by zwrócić uwagę na kilka elementów, które są istotne, przy odpowiednim dobraniu środka do impregnacji piaskowca. Otóż w pierwszej kolejności musimy sprawdzić, czy ten impregnat do piaskowca przeznaczony jest do stosowania wewnątrz, czy na zewnątrz budynków. A może zainteresuje cię także ten artykuł o impregnacie do drewna?
Musimy także zdecydować, czy chcemy zakupić impregnat zmieniający lub wzmacniający kolor, czy taki, który nada połysku lub matu powierzchni naszego piaskowca. Warto również wiedzieć, że niektóre środki do impregnacji piaskowca mają takie właściwości, które dają mu efekt mokrego kamienia, bardzo pożądany w ostatnich czasach. Jeśli chcemy dobrać impregnat do piaskowca, który ma pokryć powierzchnię na ogrodzie, balkonie, czy tarasie, warto pamiętać, by sprawdzić, czy daje on ochronę przed promieniami UV.
Środek do konserwacji kamienia - ceny i producenci oferujący impregnat do piaskowca
Na rynku kamieniarskim i budowlanym dostępny jest szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o środki do konserwacji kamieni naturalnych, w tym i piaskowca. Ważne jest jednak, by zadecydować, jaki rodzaj preparatu potrzebujemy, a także, jakiego producenta wybierzemy.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się marka Sarsil, która oferuje między innymi dużą wydajność produktów oraz ich wysoką jakość. Impregnat silikonowy Sarsil nie jest bardzo drogi, ponieważ jego koszt to około 100 zł, za 5 litrowy pojemnik, co na rynku stwarza bardzo dużą konkurencję nawet dla zagranicznych i renomowanych marek. Sprawdź także ten artykuł o impregnatach do kamienia naturalnego.
Poza tym możemy zakupić takie preparaty jak: Akemi Anti-Graffiti w cenie 139 zł/l, uniwersalny impregnat Akemi Stein Impragnierung, którego cena to 65 zł/l, a także BF-1 w cenie 166 zł/5 l, BF-2, którego koszt to 195 zł/5 l, czy BF-3, za którego będziemy musieli zapłacić 384 zł/10 l.