Lakierobejca do drewna – krótka charakterystyka

Zastosowanie lakierobejcy do drewna

Malowanie drewna i jego konserwacja wymaga użycia specjalnych produktów. Jednym z nich jest lakierobejca do drewna czy impregnat. Jak sama nazwa lakierobejcy wskazuje, jest to połączenie bejcy oraz lakieru. Dzięki temu produkt ten może nie tylko dekorować drewniane powierzchnie, ale także zabezpieczać je na zewnątrz.

Lakierobejca do drewna ułatwia zabezpieczanie wszelkiego rodzaju powierzchni, ponieważ znacznie skraca czas wszelkich prac remontowych. Produkt ten z łatwością może pokryć drewniane blaty, meble ogrodowe czy stoliki. Duży wybór kolorów lakierobejcy pozwala na wybranie odpowiedniego odcienia do planowanych prac. Połączenie bejcy i lakieru pozwala uwidocznić rysunki słojów i poprawić ich walory estetyczne.

Lakierobejca zabezpiecza drewno tylko na zewnątrz, ponieważ ma działanie powierzchniowe. Inaczej niż jest to w przypadku impregnatów do drewna o głębokim działaniu. Lakierobejca może jednak stworzyć barierę ochronną przed wpływem skrajnych czynników atmosferycznych takich jak niskie temperatury, obfite opady czy duże nasłonecznienie. Malowanie drewna przy użyciu lakierobejcy jest łatwe z uwagi na konsystencję produktu, który jest dość gęsty.

Rodzaje i kolory lakierobejcy do drewna

W ofercie producentów można spotkać dużo rodzajów lakierobejc do drewna. Związane jest to z tym, że niekiedy każdy gatunek drewna potrzebuje dedykowanego produktu. Różnice w składzie chemicznym są niewielkie, ale wystarczające, aby dostosować się do wybranego gatunku drzewa. Wybór lakierobejcy powinien być ściśle związany z jego przeznaczeniem i oczekiwaniami klienta.

Lakierobejce do rożnych zastosowań można podzielić na produkty akrylowe, alkidowe, poliuretanowe oraz alkido-uretanowe. Duża ich część jest produkowana na bazie benzyny czy innych rozpuszczalników, dlatego podczas prac należy dbać o dopływ świeżego powietrza, a najlepiej wykonywać je na zewnątrz budynku.

Dostępne kolory lakierobejcy to najczęściej podstawowe odcienie. Najpopularniejsza jest bezbarwna, szara czy biała lakierobejca. Wszystko zmienia się jednak wraz z upływem czasu i wpływem najnowszych trendów w aranżacji wnętrz. W indywidualnych przypadkach skorzystać można także ze zmieszania kolorów w sklepie. Bezbarwna czy biała lakierobejca jest na tyle uniwersalna, że może być wykorzystana do różnych zastosowań. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o najlepszych kolorach lakierobejcy.

Przegląd oferty producentów lakierobejcy do drewna

Lakierobejca Vidaron – ceny oraz opinie

Ceniony producent Vidaron ma w swojej ofercie Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną. Jest to produkt, który zabezpiecza drewno przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz wilgocią czy nadmiernymi opadami śniegu. Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna tworzy idealnie bezbarwną lub kolorową i trwałą powłokę na malowanej powierzchni. Producent dodatkowo daje Gwarancję Skutecznej Ochrony na 6 lat. Wydajność tego produktu to do 20 m²/l przy jednokrotnym malowaniu.

Kolejnym produktem marki Vidaron jest Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Super Wydajna. Specjalna konsystencja w postaci żelu zabezpiecza przed kapaniu produktu, a co za tym idzie również niepotrzebnym stratom. Dzięki temu wydajność tej lakierobejcy wynosi aż do 30 m²/l przy jednokrotnym malowaniu. Produkt tworzy powłokę odporną na wszelkie zabrudzenia takie jak plamy z kawy czy jedzenia. Lakierobejca Ochronna Super Wydajna chroni również drewno przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych.

Wykaz wybranych lakierobejc marki Vidaron

Lakierobecja Vidaron

Przykładowa cena

Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna Super Wydajna 0,75 l S12 antracyt szary

55,99 zł

Lakierobejca do drewna Ochronno-dekoracyjna 0,75 l Bezbarwny

53,99 zł

Lakierobejca Sadolin – ceny oraz opinie

Marka Sadolin w swojej ofercie posiada kilka różnych rodzajów lakierobejc do drewna. Szeroki wybór umożliwia dopasowanie odpowiedniego produktu do oczekiwań klienta i wymagań drewna. Jedną z propozycji jest Lakierobejca Extreme. Jest to produkt oparty na technologii StayClean, która minimalizuje przyleganie brudu do powierzchni. Lakierobejca Extreme gwarantuje niezmieniony kolor i wygląd uzyskanej powłoki przez kilka lat. Jest odporny na działanie promieniowania UV, czynników atmosferycznych czy biologicznych.

Innym produktem jest Lakierobejca Dekor. Tworzy ona powłokę o niezwykle satynowym wykończeniu. Produkt podkreśla naturalne piękno drewna oraz wzmacnia walory estetyczne. Formuła produktu jest szybkoschnąca, co pozwala na kolejną aplikację już po kilku godzinach. Dodatkowym atutem jest nie drażniący Lakierobejcy Dekor.

Drewno podczas pokrywania lakierobejcą oraz lakierobejca do drewna Sadolin, Vidaron i inne
Jaka lakierobejca do drewna będzie odpowiednia, czyli Vidaron, Sadolin i inne rodzaje
Wykaz wybranych lakierobejc marki Sadolin

Lakierobejca Sadolin

Przykładowa cena

Lakierobejca Dekor Biały Skandynawski 2,5L

89,00 zł

Lakierobejca Extra jasno szara 750 ml

64,99 zł

Lakierobejca Altax – ceny oraz opinie

Kolejnym przykładem produktu wysokiej jakości jest Lakierobejca do drewna marki Altax. Tworzy ona powlokę odporną na wszelakie zadrapania i zarysowania podobnie jak lakierobejca marki Drewnochron. Produkt charakteryzuje się 5-letnią gwarancją, a co za tym idzie także oferuje wysoką jakość. Lakierobejca Altax znajdzie swoje zastosowanie w ochronie różnego rodzaju mebli ogrodowych, stolarki okiennej, balustrad czy boazerii.

Jednokrotne pomalowanie wybranej powierzchni wymaga odczekania 12 godzin przed nałożeniem kolejnej warstwy produktu. Wysoka wydajnośc lakierobejcy umożliwia pomalować do 20 m2z 1 l produktu. Do aplikacji produktu wystarczy jedynie tradycyjny pędzel, a do jego wyczyszczenia benzyna lakowa podobnie jak w przypadku lakierobejc marki Vidaron czy Drewnochron.

Wykaz wybranych lakierobejc marki Altax

Lakierobejca Altax

Przykładowa cena

Impregnat do drewna ogrodowego 5L Piaskowiec

67,00 zł

Impregnat Altax Drewno Beton antracyt 10 l

99,98 zł

Lakierobejca do drewna – porady praktyczne

Sposób użycia lakierobejcy czy impregnatu zwykle jest opisany przez producenta na opakowaniu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ każdy produkt musi być w odpowiedni sposób aplikowany. Należy także przygotować malowaną powierzchnię poprzez jej zeszlifowanie i wygładzenie. Tuz przed samym nałożeniem lakierobejcy należy wybrane miejsce oczyścić i odtłuścić.  

Dobór odpowiedniego rodzaju lakierobejcy zależny jest od charakterystyki danego drewna i miejsca jego użytkowania. Zarówno Sadolin, Drewnochron czy Altax oferują wysokiej jakości produkty. Pomalowana powierzchnia może mieć matowy lub połyskujący efekt. Podczas zakupu najważniejsze jest jednak, aby kierować się właściwościami preparatu i wybranym gatunkiem drewna.

ikona podziel się Przekaż dalej