Dostępna w wielu wydaniach płyta fornirowana

Producenci starają się, by płyta meblowa fornirowana oferowana była w wielu wydaniach kolorystycznych, różnych grubościach, ułożeniach wzoru oraz wymiarach. To wszystko decyduje o wszechstronności jej zastosowań. Prócz wspomnianych już mebli, blatów, szaf przesuwnych czy drzwi płyta fornirowana wykorzystywana bywa także w przemyśle szkutniczym.

Dużym zainteresowaniem kupujących cieszy się wersja fornirowana dębowa. Skąd jej popularność? Wydaje się, że w naszym kraju struktura dębu jest uważana za jedną z najciekawszych pod względem wizualnym, przynoszącą całej aranżacji mnóstwo przytulności i elegancji zarazem.

Jednak dąb w wersji z litego drewna kosztuje wiele, natomiast ten fornirowany przypomina go niemalże do złudzenia, a jego cena jest znacznie niższa. Dębowa faktura to rozwiązanie dobre do kuchni, ale nie tylko. Dąb chętnie wykorzystywany jest w sypialniach czy pokojach dziennych i to zarówno tych urządzonych nowocześnie, jak i klasycznie. Wielu estetów podkreśla, że piękno dębu wydaje się być nieprzemijające zarówno w kuchni, jak i innych wnętrzach.

Na ścianę i nie tylko. Panele fornirowane i blaty fornirowane

To połączenie płyt wiórowych czy MDF i forniru można znakomicie wykorzystać na ścianie. Panele fornirowane prezentują się bardzo elegancko, jednocześnie oddając wnętrzu przytulności. Jednak nie tylko na ścianę warto zastosować ten materiał.

Odporny na uszkodzenia i prezentujący się niezwykle estetycznie blat fornirowany można nabyć w wielu wersjach oklein, między innymi:

  • dębowej
  • bukowej
  • sosnowej

Chętnie korzysta się także z drewna egzotycznego (mahoń, palisander). Dzięki jego użyciu blat fornirowany będzie prezentował się niezwykle efektownie. Po odpowiednim zabezpieczeniu może być on użyty do kuchni, równie często pojawia się jednak w innego typu przestrzeniach.

Wspomnieć warto, z jakich powodów połączenie płyt wiórowych lub MDF i forniru zdobyło tak dużą popularność:

  • Cena takich egzemplarzy jest niższa od tych z litego drewna
  • Są zaskakująco wytrzymałe i solidne
  • Producenci oferują je w różnych wersjach kolorystycznych do wyboru
  • Fornir jest materiałem pochodzenia naturalnego
  • Meble fornirowane mają elegancki i jednocześnie naturalny wygląd
  • Modele te nie ulegają pęknięciom
  • Ich proces technologiczny trwa dość krótko
  • Wykończenie warstwy zewnętrznej może być dowolne
Płyty fronirowane jedna na drugiej oraz płyta fornirowana i płyta meblowa fornirowana
Płyta fornirowana i płyta meblowa fornirowana, a także jej rodzaje i cena

W sprzedaży wielu producentów posiada wersje płyt trudnopalne i odporne na wilgoć, a także te w bardzo niestandardowych wymiarach. Jeśli interesuje cię to rozwiązanie, sprawdź także ten artykuł z cennikiem mebli fornirowanych do kuchni.

Sklejka fornirowana i jej ceny - cennik płyt fornirowanych

Sklejka fornirowana (określana niekiedy błędnie jako sklejka fornirowa) to materiał jednocześnie niedrogi i bardzo praktyczny. Wersja w okleinie naturalnej zdobywa dziś coraz większą popularność. Wykorzystuje się ją z powodzeniem choćby we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim czy retro, ale i tam, gdzie rządzi nowoczesność. Cena sklejki fornirowej (czyli sklejki fornirowanej) jest zaskakująco niska. To od wyboru rodzaju okleiny zależy to, jak ostatecznie prezentował się będzie mebel fornirowany czy inny element z niej wykonany. Pewnym jest, że sklejka fornirowa/ fornirowana nadal będzie cieszyła się powodzeniem (choćby ze względu na dobry stosunek jakości do ceny).

Każdy producent blatów fornirowanych czy paneli fornirowanych (nierzadko oferujący również płyty laminowane) oferuje swój własny cennik, z którym należy się zapoznać jeszcze przed złożeniem zamówienia. Jednak trzeba podkreślić raz jeszcze, że w istocie każdy model fornirowany charakteryzuje raczej przystępna cena (choć oczywiście sporo wyższa niż w przypadku modeli z płyty laminowanej).

Opinie klientów na temat płyty meblowej fornirowanej wykorzystywanej do produkcji są zwykle bardzo dobre. Podkreśla się jej stylowy wygląd oraz to, że cena jest niższa niż w przypadku mebli z litego drewna. Widok cennika nie powinien zatem nikogo zrażać.

W opiniach niektórych nadal cena jednak zbyt wysoka, w takim przypadku pozostaje już tylko zastosowanie imitacji, którą są płyty laminowane. Niestety na temat ich wyglądu i trwałości niewiele dobrego można powiedzieć. Wydaje się zatem, że wyższa cena to w tym przypadku inwestycja na lata, która zdecydowanie się opłaca. Płyta meblowa fornirowana bez wątpienia stanowi mariaż istotnych z punktu widzenia klienta cech.

Podkreślić warto dodatkowo, że fornir występować może na trzech typach płyty:

  • Płyta MDF
  • Płyta wiórowa
  • Płyta stolarska
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły