Płyty MDF - cena, rodzaje, wymiary, zastosowanie
Płyta MDF jest jednym z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych do produkcji mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. Materiał ten powstaje wskutek sprasowania włókien drzewnych połączonych z organicznymi związkami żywicznymi. Dzięki temu posiada gładką powierzchnię i jest wyjątkowo trwały. Ale jaki jest cennik jego zakupu?
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza zyskasz dostęp do ofert najlepszych fachowców.
Z tego artykułu dowiesz się:
Płyta MDF – rodzaje
Płyta MDF dostępna jest w trzech rodzajach: MDF, HDF i LDF. Cechą charakterystyczną tego typu materiału jest jednolita gęstość i skład surowcowy w całym przekroju, dlatego jest bardzo łatwy w obróbce podczas procesu skrawania. Płyta MDF, czyli Medium Density Fireboard, jest płytą z włókien drzewnych o średniej gęstości, która z powodzeniem jest wykorzystywana w branży meblarskiej. Dzięki gładkiej powierzchni może być pokryta lakierem, okleiną, a także filmami melaminowanymi.
Płyta HDF (High Density Fibreboar), podobnie jak surowa płyta MDF, powstaje z włókien drzewnych, dzięki czemu wyróżnia się większą gęstością. Ze względu na wysoką wytrzymałość, stosuje się ją do produkcji paneli podłogowych i drzwi wewnętrznych. Płytę budowlaną możemy powlekać laminatem, okleiną naturalną oraz papierem żywicznym.
Trzecim rodzajem płyty MDF jest płyta LDF (Low Density Fibreboard), która charakteryzuje się najmniejszą gęstością. Płyta ta jest doskonałym materiałem bazowym do produkcji paneli ściennych i płyt poszyciowo-izolacyjnych.
Surowa płyta MDF jest dostępna w arkuszach, które mają różne rozmiary. Najpopularniejsze z nich to: 2650x2070 mm, 2800x2070 mm i 2850x1830. Materiały te występują w grubości od 5 mm do 44 mm, dzięki czemu można je dostosować do różnorodnych zastosowań. Jeśli interesują się także informacje na temat płyt OSB, znajdziesz je w tym artykule.
Surowa płyta MDF – zalety
Na korzyść surowej płyty MDF przemawia przede wszystkim fakt, że jest bardzo łatwa w obróbce. Oznacza to, że nie pęknie ani nie wyłamie się podczas frezowania czy cięcia. Gładka powierzchnia płyty MDF sprawia, że możemy pokryć ją farbą, lakierem, laminatem oraz okleiną naturalną lub sztuczną. Dodatkowo jest łatwa w utrzymaniu czystości. Wszelkie zabrudzenia bez trudu usuniemy za pomocą środków myjących dostępnych w większości sklepów. Dzięki wielu możliwościom, jakie daje ten materiał, możliwe jest jego wykorzystanie w meblarstwie i aranżacji wnętrz, dostosowując go do odpowiedniej stylistyki. Tego typu materiał znajduje swoje zastosowanie w kuchni, np. jako blat kuchenny czy blat stołu.
Surowa płyta MDF i nie tylko – cennik
Surową płytę MDF znajdziemy na sklepowych półkach składów budowlanych i marketach z wyposażeniem wnętrz. Najbardziej dostępne są całe arkusze płyty MDF, których podstawowe wymiary wynoszą 2070x2800 mm. Ich grubość uzależniona jest głównie od przeznaczenia.
Cena jednego arkusza mieści się w zakresie cenowym od 60 do nawet kilkuset złotych. Jeśli nie chcemy kupować całych płyt MDF, możemy zdecydować się na pojedyncze formatki o wymiarach dostosowanych do naszych potrzeb. Jako że surowa płyta MDF ma bardzo duże gabaryty, cena produktu może być nieco większa ze względu na koszty dostawy. Sprawę pogarsza fakt, że płyta MDF jest materiałem przeznaczonym do dalszej obróbki, co oznacza, że niewiele możemy z nią zrobić. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zależy nam na oryginalnym wyglądzie mebli.
Dowiedz się też czegoś o płytach paździerzowych.