Płyty laminowane – rodzaje, wymiary oraz zastosowanie

Płyta wiórowa czy płyta MDF?

Płyty laminowane składają się z trzech warstw. Wewnętrzną część stanowi zwykle płyta paździerzowa lub płyta MDF, choć często można mieć też do czynienia z płytą wiórową. Natomiast zewnętrzną powłokę stanowi papier oraz żywica termoutwardzalna. Charakterystyczną cechą płyt laminowanych jest ich produkcja, która polega na zaprasowaniu filmu dekoracyjnego na płytę, co dodatkowo nadaje też wyjątkowej i niepowtarzalnej struktury.

Płyty laminowane nie wymagają dodatkowej obróbki w przeciwieństwie do płyty OSB czy płyty paździerzowej. Gotowe są one do użycia, a jedynie co można zrobić, to je odpowiednio dociąć, jeśli będzie niezgodność w wymiarach. Dzięki walorom dekoracyjnym płyty laminowane używane są w wielu sytuacjach. Z uwagi na szeroki wybór kolorów i struktur płyt laminowanych każdy klient znajdzie coś dla siebie.  Podobnie jak inne płyty budowlane tak i płyta laminowana jest łatwa do czyszczenia z uwagi na nieskomplikowaną budowę.

Zastosowanie płyt laminowanych widoczne jest głównie w przemyśle meblarskim. Sprawdzają się idealnie jako płyty meblowe. W zależności od grubości płyt laminowanych można z nich stworzyć fronty czy korpusy mebli. Niekiedy mogą one także służyć jako blat kuchenny czy zabudowa pralki w łazience. Popularne obecnie są płyty w kolorze białym, które mogą być wykorzystane do skonstruowania mebli w nowoczesnym stylu.

Zalety płyt laminowanych

Płyty laminowane posiadają bardzo dużo zalet, co wpływa na ich pozytywne opinie. Podobnie jak płyta OSB czy inne płyty budowlane charakteryzują się one wszechstronnością zastosowań. Są wyprodukowane z materiałów o wysokiej jakości, a zarazem są przyjazne ekologii i środowisku. Bogata paleta barw możliwych do uzyskania jest niewątpliwym plusem płyt laminowanych.

Jako płyty meblowe wykorzystywane są głównie do wykonywania mebli na wymiar. Możliwość samodzielnego dostosowania wymiarów płyt laminowanych do oczekiwanych efektów jest dużą zaletą. Dzięki szerokiemu wyborowi płyt można stworzyć przeróżne kolekcje mebli, a przeszkodą może być tylko wyobraźnia.

Płyty meblowe laminowane posiadają szczególne cechy, które dodatkowo wpływają korzystnie na opinie klientów. Płyty te mogą być wykorzystane do produkcji mebli zarówno tych w pokoju dziennym, jak i w kuchni czy w łazience.  Wysoka odporność na wilgoć pozwala zachować płyty w dobrym stanie przez długie lata. Jeśli szukasz materiałów innego rodzaju, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o płytach budowlanych.

Wymiary płyt laminowanych

Najpopularniejsza grubość płyt laminowanych to 18 mm. Bywają także inne wymiary w zależności od tego, czy płyta laminowana jest jednostronnie czy obustronnie. Spotkać się można także z grubością 16 mm, 22 mm czy nawet 28 mm.

Ciekawym rozwiązaniem są również płyty o znacznie mniejszej grubości, które posiadają około 10 cm. Jest to rozwiązanie wykorzystywane głównie w produkcji drzwi przesuwnych czy innych skomplikowanych elementów mebli. Jeśli chodzi o zewnętrzne wymiary to są one różne, ale często można spotkać się z opcją głównie 2800 x 2070 mm.

Płyty laminowane – cena oraz porady

Płyty meblowe laminowane – przegląd oferty wraz z ich ceną

Producent płyt laminowanych Swiss Krono (dawniej Kronopol) oferuje szeroką gamę kolorów oraz struktur płyt. Posiadają one Klasę Higieny E1 oraz Klasę D z klasyfikacji ogniowej. Płyty firmy Kronopol używane są jako element wykończeniowy czy podstawowy materiał do produkcji mebli. Wyszukać można płyty o grubości 18 mm lub także te o innych wymiarach, choć najczęściej spotykane są płyty 2800 x 2070 mm.

Płyty laminowane w różnych kolorach i wzorach, a także płyty paździerzowe z laminatem
Jakie zastosowanie mają płyty laminowane jako płyty budowlane, a także ich cena

Ceny płyt laminowanych są różne. Wszystko zależy od rodzaju oraz jakości wykorzystanych do produkcji materiałów. Także wymiary płyty mają wpływ na jej końcową cenę. W przypadku wykorzystania płyty laminowanej do produkcji szafki czy innych mebli należy nie zapominać o zakupie dodatkowych potrzebnych elementów. Warto zapoznać się z cennikiem różnych producentów przed sfinalizowaniem zakupu.

Cennik płyt meblowych laminowanych

Model płyty laminowanej

Przykładowa cena

Płyta Kronopol D3025PR #18 2800 x 2070 mm Dąb sonoma 18 mm

174,33 zł brutto

Płyta Kronopol U511SM #18 2800 x 2070 mm Biała gładka 18 mm

142,20 zł brutto

Płyta Kronospan U112PE #16 2800 x 2070 mm Popiel 16 mm

150,00 zł brutto

Płyta Egger F584 ST22 #18 2800 x 2070 mm Fino cynamon 18 mm

263,12 zł brutto

Płyty meblowe – jak o nie dbać?

Płyty laminowane nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć je miękką szmatką z odrobiną wody lub na sucho. Biała płyta laminowana najczęściej będzie wymagała przetarcia z uwagi na możliwą widoczność każdego zabrudzenia na niej. W przypadku tłuszczu czy innych cięższych zabrudzeń wystarczy wykorzystać odrobinę płynu do naczyń i zmieszać go z wodą.

Z uwagi na fabryczne wykończenie płyt laminowanych należy ostrożnie stosować wszelkiego rodzaju środki chemiczne. Chodzi tu głównie o mocne środki czyszczące typu rozpuszczalniki czy wszelką chemię nabłyszczającą. Takie czynności mogą doprowadzić do szybkiego zniszczenia laminowanej powierzchni i konieczności wymiany płyty.

ikona podziel się Przekaż dalej