Czym zmyć silikon?

Czym usunąć silikon – najprostsze sposoby

Jeżeli chcesz usunąć silikon z powierzchni twardej i gładkiej, będzie to najmniejszy problem. Przy jeszcze miękkim silikonie możesz bowiem zalać go po prostu dużą ilością zwykłego płynu do mycia naczyń, a po kilku minutach zebrać go ścierką, gąbką lub nawet… papierem toaletowym! Jeśli jednak silikon zacznie tężeć lub, co gorsza, pojawią się plamy po silikonie, najlepiej będzie zaczekać do czasu, aż silikon całkiem stwardnieje. Dopiero później możesz ostrożnie podważyć go, np. szpachelką, a następnie delikatnie zdejmować skrobakiem.

Usuwanie starego silikonu jest już nieco trudniejsze – pozbyć się go możesz chociażby ostrym narzędziem, jak spiczasty nożyk. Taka praca wymaga ogromnej precyzji oraz uwagi, ponieważ łatwo można uszkodzić płytki bądź powierzchnię kabiny prysznicowej. Jeśli nie uda się usunąć całości silikonu, z całą pewnością przydadzą się środki chemiczne, takie jak zmywacz silikonu czy tradycyjny rozpuszczalnik. Może to być również specjalny preparat, co rozpuszcza silikon. Uważaj jednak, bo takie preparaty mogą spowodować matowienie powierzchni z tworzywa sztucznego! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o silikonach i akrylach.

Czym rozpuścić silikon?

Usuwanie silikonu z płytek jest proste, jeżeli substancja jest jeszcze świeża. Ważne jest szybkie działanie – rozlany silikon zdejmujesz szpachelką, a resztę zbierasz na ścierkę czy papier. Zastanawiasz się, jak usunąć zaschnięty silikon z kafelek? Trzeba zalać go wspomnianym płynem do naczyń – wówczas silikon zmiękczy się i rozpuści. Ważne jednak, aby nie dodawać do mieszanki wody, gdyż może nie zadziałać! Po rozpuszczeniu się silikonu należy zetrzeć go z płytek ceramicznych i wytrzeć suchą ścierką.

Możesz również spróbować niedużą ilość tężejącego (albo zaschniętego) silikonu obłożyć… kostkami lodu! Dzięki temu silikon stwardnieje i pokruszy się. Resztki silikonu ostrożnie usuniesz z kolei żyletką albo nożem do papieru. Pamiętaj również o tym, żeby nie moczyć wodą jeszcze miękkiego silikonu – może się on bowiem rozmazać na ścianie bądź podłodze! A może zainteresuje cię także ten artykuł o uszczelnianiu kabiny prysznicowej?

Polecany środek do usuwania silikonu

Usuwanie starego silikonu

Usuwanie silikonu z płytek

Nie wiesz, czym usunąć silikon? Jeśli jest już stary, możesz pozbyć się go dwoma sposobami – „na sucho” albo za pomocą odpowiedniego środka chemicznego. Oba sposoby opierają się na metodzie mechanicznej:

  • „na sucho” – skrobanie za pomocą nożyka pod odpowiednim kątem. To metoda pracochłonna i wymagająca wyjątkowego skupienia,
  • środki chemiczne – jeśli nadal zastanawiasz się, co rozpuszcza silikon, to najlepiej robią to właśnie specjalistyczne preparaty. Środki chemiczne zmiękczają stary silikon oraz plamy po silikonie, osłabiając ich przyczepność do podłoża i ostatecznie odrywając od niego. Większość środków zaczyna działać już po kilkunastu minutach od nałożenia – później wystarczy zdjąć całość np. szpachelką. W razie konieczności należy powtórzyć czynność kilka razy, zmyć oczyszczoną powierzchnię wodą, a także osuszyć ją tuż przed nałożeniem nowej warstwy silikonu. Sprawdź także ten artykuł o samodzielnym uszczelnianiu okien.

Silikon w łazience oraz porady, czym usunąć silikon oraz usuwanie silikonu z płytek, a także usuwanie zaschniętego silikonu
Czym usunąć silikon? Porady praktyczne, sprawdzone sposoby i skuteczne środki

Czym zmyć silikon?

Wiesz, jak usunąć zaschnięty silikon z kafelek, jednak nie możesz zdecydować się na konkretny preparat? Warto zrobić małe „poszukiwania” w marketach budowlanych typu Leroy Merlin lub Castorama. Kupując dany środek chemiczny zorientuj się, czy opakowanie zawiera narzędzie do nakładania go. Trzeba poczytać o tym, w jakim czasie preparat zaczyna działać, czy ma instrukcję oraz czy nie posiada drażniących substancji (to ważne zwłaszcza, jeśli jesteś na coś uczulony). Nie kieruj się zatem wyłącznie niską ceną, a jakością środka chemicznego. Oto nasze propozycje, które zyskały najlepsze opinie wśród użytkowników:

  • Sili-Kill Den Braven – cena: 14,95 zł w Leroy Merlin
  • Środek do usuwania silikonu Remover Tytan – cena: 17,95 zł w Leroy Merlin
  • Preparat do usuwania silikonu HG – cena: ok. 60 zł w Castoramie
  • Silicone Remover Soudal – cena: 39 zł w Leroy Merlin
  • Zmywacz silikonu Dragon Pro – cena: 19,95 zł w Leroy Merlin

Teraz masz już pewność, czym rozpuścić silikon! W wymienionych zestawach powinny znajdować się pędzelki, którymi z łatwością nałożysz preparat na silikon wszędzie tam, skąd chcesz się go pozbyć. Wystarczy odczekać określony czas (poczytaj o tym w instrukcji znajdującej się w opakowaniu) i usunąć resztkę silikonu przy pomocy dołączonej do zestawu szpatułki. Pamiętaj o tym, że jeśli nie chcesz usunąć całego silikonu, to musisz zabezpieczyć go taśmą malarską! Gorzej, jeżeli substancja chemiczna już wedrze się na część, jakiej nie chcesz poprawiać – wtedy trzeba będzie usunąć… całość. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o uszczelnianiu.

Jak widzisz, metod jest naprawdę wiele – możesz wykorzystać proste sposoby i użyć rzeczy, które na pewno posiadasz w mieszkaniu. Zapewne trzymasz gdzieś rozpuszczalnik lub nóż do tapet i będziesz mógł spróbować pozbyć się silikonu tradycyjnym sposobem. Jeśli jednak obawiasz się zarysowania powierzchni kafelek czy urządzeń sanitarnych, udaj się do sklepu i kup dedykowaną skrobaczkę do silikonu oraz środki chemiczne, które na pewno sobie z nim poradzą.

Czym usunąć silikon na… rękach?

Jeżeli silikon podczas rozprowadzania dostał się na ręce albo narzędzia, nie panikuj! Należy szybko działać, jeszcze zanim silikon się utwardzi. Postaraj się błyskawicznie usunąć go za pomocą papierowego ręcznika – miękka substancja powinna bez problemu zejść. Pamiętaj, że im szybsza będzie reakcja, tym większa szansa na pozbycie się substancji.

Jeśli jednak nie zdążyłeś i silikon stwardniał, to ręcznik papierowy raczej niewiele już pomoże. Brudne ręce lub narzędzia koniecznie przemyj dużą ilością zimnej wody oraz szarego mydła – oczywiście, o ile możesz pozwolić sobie na zanurzenie narzędzi. Czynność trzeba będzie powtarzać aż do momentu, kiedy całkowicie pozbędziesz się silikonu!

ikona podziel się Przekaż dalej