Zastosowanie silikonu sanitarnego – rodzaje preparatów

Głównym zadaniem silikonu sanitarnego jest uszczelnienie szczelin pomiędzy umywalką, brodzikiem, zlewem lub innym elementem wyposażenia kuchni bądź łazienki, a ścianą czy też blatem. Dlatego tak ważne jest dopasowanie odpowiedniego preparatu, aby hydroizolacja była wykonana w pełni prawidłowo. Do wyboru mamy dwa najpopularniejsze rodzaje preparatów: silikon octowy oraz silikon o odczynie kwaśnym.

Charakterystyka produktów przeznaczonych do uszczelnień

Nazwa preparatu

Charakterystyka

Silikon o odczynie neutralnym

Jest najbardziej uniwersalnym preparatem, ponieważ sprawdza się przy każdego rodzaju materiale. Najlepiej jednak przy jego pomocy wykonamy silikonowanie brodzika prysznicowego oraz uszczelnimy kabiny prysznicowe. Ponadto świetnie sprawdzi się do zabezpieczania blatów z konglomeratów przed działaniem wody.

Silikon octowy

Jest to preparat o odczynie kwaśnym, który znajduje swoje zastosowanie szczególnie przy uszczelnianiu elementów wykonanych z glazury oraz szkła. Nakładanie silikonu tego typu nie powinno odbywać się w sąsiedztwie metali o odczynie zasadowym, ponieważ takie połączenie może wywołać proces korozji. Przy pomocy tego silikonu można uszczelniać kabiny prysznicowe, umywalki, zlewozmywaki etc.

Akryl sanitarny

Akryl sanitarny jest specjalną masą, która wykazuje się doskonałą przyczepnością, szczególnie do chropowatych nawierzchni. Idealnie sprawdzają się jako zabezpieczenie przed wilgocią, nie tylko wewnątrz domu, ale również na zewnątrz. Akryl sanitarny znajduje swoje zastosowanie szczególnie przy uszczelnianiu cegły, betonu, płyt kartonowo-gipsowych, a nawet drewna. W związku z tym sprawdzi się on przy niwelowaniu szczelin przy niestandardowych materiałach, które najczęściej występują podczas silikonowania.

Silikon wysokotemperaturowy

Silikon wysokotemperaturowy znajduje swoje zastosowanie przy szerokim zakresie temperatury (najczęściej od ok. -60 do +200 stopni Celsjusza). Nakładanie silikonu tego typu zaleca się w przypadku ceramiki, szkła, a nawet drewna. Najczęściej silikon wysokotemperaturowy jest barwiony, co może być dla niektórych osób największą wadą.

Silikon bezbarwny

Silikon bezbarwny najczęściej wyróżnia się kwaśnym odczynem. Na pewno jego zaletą jest brak barwnika, a zatem większa uniwersalność, jeżeli chodzi o estetykę wykończenia. Silikon bezbarwny posiada wszelkie właściwości dla tego typu preparatów. Doskonale chroni przed wilgocią, jak i również posiada cechy pleśniobójcze i grzybobójcze.

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o silikonach i akrylach.

Jak usunąć silikon?

Nie zawsze nakładanie silikonu jest pierwszym etapem uszczelniania takich miejsc, jak kabiny prysznicowe, zlewozmywaki czy też umywalki. Powodem jest konieczność usunięcia starej warstwy preparatu. Trzeba zatem dowiedzieć się, jak usunąć silikon, aby nie doprowadzić do żadnych uszkodzeń w blacie, przy ścianie lub podłodze. Najczęściej taką czynność wykonamy samodzielnie, jednak należy dołożyć wszelkich starań, aby pozbyć się całego preparatu, a także nie zniszczyć sąsiadujących nawierzchni.

Nakładanie silikonu na fugi w łazience, czyli porady jak nakładać silikon krok po kroku, a także rodzaje i zastosowanie silikonu
Jak kłaść silikon – nakładanie silikonu krok po kroku

Mechanicznym sposobem na pozbycie się starego silikonu, jest wykorzystanie ostrego nożyka. Powoli wycinamy kolejne fragmenty uszczelniacza. Jeżeli chcemy dowiedzieć się jak usunąć silikon w inny sposób, możemy wykorzystać także specjalne środki chemiczne, przeznaczone do tego zadania. Grubą warstwę preparatu nakłada się na silikon, aby następnie po odczekaniu wskazanego czasu przez producenta, usunąć całość przy pomocy szpatułki. Pozostałości wycieramy do sucha zwykłą gąbką. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, czym usunąć silikon?

Polecane silikony i akcesoria - sprawdź promocje

Jak kłaść silikon?

Zarówno silikonowanie brodzika prysznicowego, jak i również nakładanie silikonu na kabiny prysznicowe, będzie rządziło się podobnymi prawami. Pierwszym krokiem będzie precyzyjne zabezpieczenie wszystkich nawierzchni znajdujących się u styku szczeliny. W tym celu wykorzystujemy zwykłą taśmę malarską, oklejając kolejno krawędzie. Do samego nakładania silikonu sanitarnego możemy wykorzystać dwa typy narzędzi. Do nich zalicza się szpachelka do silikonu, jak i również specjalny pistolet. Szpachelka do silikonu jest łatwiej dostępna i łatwiejsza w obsłudze. Jednak jeżeli zależy nam na szybszym efekcie, warto zdecydować się na zakup pistoletu.

Mając na uwadze, jak kłaść silikon, na pewno warstwa preparatu powinna być nieco grubsza niż sama szczelina, którą zamierzamy wypełnić. Szpachelka do silikonu świetnie sprawdzi się do późniejszego wyrównania całej warstwy. Jeżeli nie mamy takiego przyrządu, możemy do tego celu wykorzystać swój palec zamoczony w wodzie z mydłem. Fugowanie silikonem nie jest wcale trudne, ale na pewno wymaga od nas pewnej precyzji. Jeżeli silikonowanie brodzika prysznicowego lub innych elementów doprowadzi do powstania jakichkolwiek zagłębień, to w nich niestety będzie zbierała się później woda. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jak kłaść silikon w sposób prawidłowy, to na pewno musimy pamiętać o jak najszybszym zerwaniu taśmy malarskiej, zanim dojdzie do wyschnięcia preparatu. Dlatego fugowanie silikonem powinno odbywać się sukcesywnie. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu silikonu sanitarnego.

ikona podziel się Przekaż dalej