Silikony łazienkowe w dwóch odmianach

Silikony budowlane kwaśne i neutralne

Silikon sanitarny można podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej należą wersje kwaśne, a do drugiej neutralne. Na początek zajmiemy się pierwszą z wymienionych grup. Uszczelniacze kwaśne podczas utwardzania wydzielają kwas octowy. Można go rozpoznać po charakterystycznym zapachu. Silikony tego typu są odporne na wilgoć i temperatury do 180°C. Mają jednak pewną wadę - mogą wywoływać korozję niektórych metali oraz betonu. Nie można też ich stosować do spoinowania wapna i tynków mineralnych.

Do drugiej grupy należy silikon sanitarny neutralny. W trakcie utwardzania nie wydziela kwasu octowego. W jego miejsce pojawia się substancja o odczynie neutralnym. Silikon budowlany neutralny dobrze przylega do większości materiałów. Co ważne, nie powoduje korozji metali. Tworzy mocne i elastyczne połączenia.  Podobnie jak wersja kwaśna jest odporny na warunki atmosferyczne w tym promieniowanie UV.

Silikon hydrauliczny (sanitarny) po zaschnięciu zazwyczaj jest biały. Jeszcze do niedawna ta barwa stanowiła jedyny wybór. Jednakże nie sprawdza się w każdej aranżacji pomieszczenia. Dlatego też występują również silikony bezbarwne. To oczywiście nadal nie wszystko. W sklepach pojawiły się silikony w najróżniejszych barwach, takich jak zieleń, brąz czy na przykład kolor szary. Można więc dopasować substancję do własnych potrzeb. A może zainteresuje cię także ten artykuł o uszczelnianiu kabiny prysznicowej?

Silikony łazienkowe – zastosowanie i popularni producenci

Silikony hydrauliczne kwaśne są odporne na grzyby, pleśń i detergenty. Doskonale przylegają do ceramiki, szkła, drewna i porcelany. Nie stosuje się ich do spoinowania tworzyw sztucznych. Ich podstawowym zastosowaniem jest łączenie płytek ceramicznych, uszczelnianie umywalek, brodzików czy wanien. Silikon bezbarwny o odczynie kwaśnym nadaje się do uszczelniania połączeń w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Sprawdza się też w instalacjach wodociągowych.

Silikony hydrauliczne neutralne świetnie współpracują z tworzywami sztucznymi, takimi jak PCV, akryl, poliwęglan. Można je bezpiecznie stosować przy spoinowaniu metali łącznie z aluminium. Przywierają również do materiałów porowatych i nieporowatych. Nie powoduje korozji metali, dzięki temu może być stosowany do uszczelniania i spoinowania ceramiki łazienkowej. Sprawdza się też przy fugowaniu ścianek działowych, przepierzeń czy też zadaszeń z płyt poliwęglanowych i poliakrylanowych. Silikon bezbarwny czy kolorowy tego typu sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o silikonach i akrylach.

Powyższe przykłady to oczywiście nie wszystkie dostępne uszczelniacze. W sprzedaży znajdziemy na przykład silikon uniwersalny. Do łazienki zasadniczo nie powinien być stosowany. Nie jest, bowiem tak odporny na wilgoć jak wersja sanitarna. Służy przede wszystkim do spoinowania płytek ceramicznych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Sprawdza się też w łączeniu różnych materiałów budowlanych Trzeba jednak pamiętać, zamiast silikonu uniwersalnego, do łazienki wybieramy odmianę sanitarną.

Silikon sanitarny podczas użycia przy wannie, czyli popularne silikony łazienkowe i silikon szybkoschnący
Silikon sanitarny - rodzaje, zastosowanie, parametry, opinie, producenci
Popularni producenci silikonu sanitarnego

Silikon sanitarny neutralny Soudal

Silikon sanitarny Tytan

Silikon Mapei Mapesil AC

Silikon sanitarny Ceresit CS 25

Odporność na temperatury

od -60°C do +120°C

od -40°C do +100°C,

od -40°C do +180°C

-40° do +120°C

Opakowanie

kartusz 280, 310 ml

Kartusz o pojemności 310 ml

Kartusz o pojemności 310 ml

Kartusz o pojemności 280 ml

Kolory

Bezbarwny, biały

Białe, szare, beżowe, brązowe

Standardowo bezbarwny, lecz do dyspozycji 37 dodatkowych kolorów

Biały

Cena za opakowanie

Około 15-20 za kartusz

Około 16-18 zł za kartusz

Około 26 zł za kartusz

Około 26 zł za kartusz

Ile schnie silikon sanitarny – czas schnięcia klasycznego silikonu sanitarnego

Silikon budowlany, jak silikon szybkoschnący, występuje w kilku ciekawych odmianach. Wersję sanitarną zaliczyliśmy w poczet tej grupy, choć najczęściej pojawia się wewnątrz budynku. Ta wodoodporna substancja dostępna jest w dwóch wersjach - kwaśnej i neutralne. Do popularnych produktów i producentów należy silikon Mapei, Tytan i Soudal. Pamiętamy też, że silikon uniwersalny do łazienki niezbyt dobrze się nadaje. W tym miejscu warto też wspomnieć o silikonie szybkoschnącym. Sprawdź także ten artykuł o samodzielnym uszczelnianiu okien.

Zanim opiszemy silikon szybkoschnący, odpowiemy na pytanie, ile schnie silikon sanitarny. Czas schnięcia w dużej mierze zależy od grubości spoiny. Zajmiemy się najczęściej stosowaną grubością wynoszącą 2 mm. Zazwyczaj schnie ona 24 godziny. Po tym czasie może wejść w kontakt z wilgocią.

Silikon szybkoschnący odznacza się znacznie krótszym czasem schnięcia. Zastosowano w nim specjalną recepturę, która umożliwiła taki efekt. Zatem, jak długo schnie silikon tego typu? To zależy przede wszystkim od producenta. Najczęściej jednak jest to 60-100 minut, czyli znacznie szybciej niż klasyczne silikony Mapei czy Soudal. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o uszczelnianiu.

ikona podziel się Przekaż dalej