Silikon szklarski – zastosowanie

Silikon szklarski wyróżnia się na tle innych silikonów kwaśnych bardzo wysoką przyczepnością do powierzchni gładkich. Dlatego tak świetnie sprawdza się do uszczelniania okien i innych powierzchni szklanych. Co ważne, silikon szklarski wykazuje również przyczepność do powierzchni porowatych, w tym także do drewna, cegły, powierzchni emaliowanych i ceramicznych.

Wydaje się, że silikon szklarski nadaje się szczególnie do uszczelniania okien czy innych powierzchni szklanych, na przykład do akwarium, jednak może być wykorzystany do innych prac: fugowanie płytek ceramicznych czy uszczelnianie instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Ten rodzaj silikonu jest bardzo odporny na temperaturę, nie straszne mu ani zimno, ani gorąco – wytrzymuje temperaturę -60 – 200 stopni Celsjusza.

Silikon szklarski nie nadaje się w żaden sposób do PCV. Dlatego nie używa się go do okien plastikowych, a jedynie do aluminiowych lub drewnianych. Należy zastosować go bezpośrednio na ramę, niemalowaną lub pomalowaną farbą akrylową. Planujesz wstawieni lub wymianę okien? Po wypełnieniu tego formularza otrzymasz oferty fachowców z twojej okolicy.

Polecane silikony i akcesoria - sprawdź promocje

Silikon szklarski a inne silikony

Wszystkie silikony można podzielić na dwie kategorie: kwaśne i neutralne. Podział jest związany ze sposobem zasychania. Silikon szklarski, czy inaczej silikon okienny to tylko jeden rodzaj z kategorii kwaśnych. Są to silikony o szybkim czasie wiązania i typowym, octowym zapachu. Jednak nie nadaje się do stosowania na tworzywach sztucznych. W tej kategorii znajdują się także akryle sanitarne (silikon sanitarny) i silikon wysokotemperaturowy. Akryle sanitarne są bardzo odporne na działanie wilgoci, grzybów i pleśni, więc należy je stosować w łazienkach. Silikon wysokotemperaturowy nadaje się do zastosowania w piecach czy instalacjach grzewczych.

Silikony neutralne to znacznie większa kategoria. Znajdziesz w niej między innymi uszczelniacz dekarski, kamieniarski, budowlany i do luster czy innych konstrukcji tego rodzaju. Uszczelniacz dekarski czy budowlany także jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, ale zakres temperatur i czas schnięcia jest inny niż w przypadku preparatów kwaśnych.

Silikon szklarski – rodzaje

Silikony szklarskie dzieli się ze względu na kolor preparatu. Najbardziej popularny oczywiście jest silikon bezbarwny – jest najlepszy do szkła, ponieważ tworzy na nim niewidzialną powłokę, jeśli zostanie zastosowany w niewielkiej dawce. Bezbarwny silikon szklarski jest najczęściej używany do naprawiania okien, jednak możesz używać go także do innych zastosowań.

Drugi pod względem popularności jest silikon biały. Jest on stosowany także do ceramiki, na przykład uszczelniania płytek czy fugowania ich. Podobnie stosowany jest silikon czarny, który może niekoniecznie nadaje się do okien czy do akwarium, ale znajduje inne zastosowanie. Do okien drewnianych stosuje się silikon brązowy, ponieważ najbardziej pasuje do koloru drewna i jest niewidoczny w szczelinach między szybą a ramą.

Silikon szklarski najczęściej ma bardzo uniwersalne zastosowanie, jednak możesz także kupić silikon specjalnie do akwariów. Jest to produkt, który nadaje się do szkła i jego skład jest bezpieczniejszy dla ryb, a jego przyczepność nie osłabia się w kontakcie z wodą. Do naprawy akwariów warto używać wyłącznie dedykowanych produktów.

Silikon szklarski różnych producentów – cena i opinie

Silikon szklarski znajdziesz w każdym sklepie budowlanym i dużych marketach wielobranżowych. Najbardziej popularnymi markami są Tytan, Soudal i Den Braven. Według Dziennika Gazeta Prawna najwięcej głosów użytkowników zebrała marka Tytan (35,9% głosów, 73% osób ją poleca), na drugim miejscu jest Soudal (20,7% głosów, polecana przez 72,1% z nich), a na trzecim Den Braven (9,4% głosów, polecana przez 72,7% z nich).

Wybierając silikon okienny, warto kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Przede wszystkim znaczenie ma kolor – powinien być tak dobrany do obrabianej powierzchni, by idealnie pasował i był naprawdę niewidoczny. Warto zwrócić uwagę także na czas schnięcia. Silikon szklarski schnie zazwyczaj o wiele szybciej niż inne silikony, jednak to i tak może wynosić nawet 24 godziny. Czas schnięcia z reguły jest podatny dla standardowej wilgotności powietrza i temperatury około 20 stopni Celsjusza. W innych warunkach może być krótszy lub dłuższy.

Silikon szklarski – porównanie produktów różnych marek

Marka i nazwa

Kolor

Cześć schnięcia

Objętość opakowania

Cena

Soudal Silikon szklarski

Biały, czarny, przezroczysty, brązowy

24 h

280 ml

Ok 17 zł

Lakma Silikon szklarski

Bezbarwny, biały, brązowy

15 minut możliwej obróbki

330 ml

Ok 22 zł

Tytan Silikon szklarski

Bezbarwny, biały

24 h

280 ml

Ok 19 zł

Den Braven Silicone Window

Bezbarwny

Brak danych

300 ml

Ok 18 zł

ikona podziel się Przekaż dalej