W jakim celu stosować środek do usuwania silikonu?

Silikon jest powszechnie stosowany w wykończeniu białego montażu, a także w elementach kuchni. Zadaniem preparatu jest zapewnienie estetycznej, a co najważniejsze szczelnej powłoki, która zapobiegnie wnikaniu wilgoci w niewielkie wgłębienia.

Niestety elementy wykończeniowe z silikonu sanitarnego mogą ulec uszkodzeniu. Po kilku latach ich powierzchnia staje się nieestetyczna, przebarwiona, a w dalszym etapie nieszczelna. W tym przypadku stosujemy środki do rozpuszczania silikonu sanitarnego. Dobrze dobrany preparat nadaje się do bezproblemowego wyczyszczenia powierzchni i zastąpienia silikonu sanitarnego nową powłoką.

W ofertach sprzedaży znajdziemy różnego rodzaju środki do rozpuszczania i zmywania silikonu. Przed zakupem konkretnego produktu, warto zapoznać się z jego wydajnością, instrukcją obsługi oraz przeznaczeniem. Nie bez znaczenia okazują się także opinie o środkach do rozpuszczania silikonu sanitarnego oraz cena zakupu płynów.

Środek do silikonu – jak działa preparat do czyszczenia silikonu?

Zasada działania płynów do rozpuszczania silikonu jest dość prosta. W pierwszym etapie prac usuwamy większe, oddzielające się fragmenty silikonu. W kolejnym kroku nakładamy cienką warstwę preparatu (np. Tytan, Knauf, Soudal) i czekamy, aż preparat zacznie działać.

Różne środki do czyszczenia silikonu sanitarnego mają odmienny czas działania. Jest to jedna ze wskazówek, którymi można sugerować się podczas wyboru konkretnego produktu. Pamiętajmy, że środki mogą także posiadać inną specyfikę działania, dlatego przed ich użyciem należy stosować się do instrukcji podanej przez producenta.

Po pewnym czasie działania, środki do zmywania silikonu zmiękczą jego powłokę. Będzie to znak, że możemy przeprowadzić usuwanie starej powierzchni. Przeważnie silikon nadaje się do zeskrobania szpachelką. Jeśli płyn nie doprowadził do pełnego rozpuszczenia silikonu, wystarczy zastosować go powtórnie i ponowić usuwanie szpachelką.

Polecana chemia budowlana

Warto zauważyć, że środki do usuwania silikonu mogą nadawać się do pracy na różnych powierzchniach. W naszych łazienkach najczęściej usuwamy silikon z porcelany, jednak niekiedy zachodzi też konieczność usunięcia starej powłoki z innych powierzchni. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto upewnić się, że dany produkt nie wyrządzi szkód na naszej powierzchni i nadaje się do pracy. Większość środków do zmywania silikonu sanitarnego umożliwia czyszczenie powierzchni porcelanowych i szklanych. Niektóre preparaty o uniwersalnym wykorzystaniu nadają się też do usuwania starej powłoki silikonowej z powierzchni drewnianej, z płytek, a także z kamienia naturalnego. Szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że aktualnie uniwersalne, bezpieczne w użyciu środki cieszą się największą popularnością.

Jak wybierać preparaty do zmywania silikonu sanitarnego? Polecani producenci, cena zakupu, opinie

Jak już wiemy, dobrej jakości środek do usuwania silikonu powinien posiadać dobre opinie oraz wysoką skuteczność. W ofertach sprzedaży większych sklepów znajdziemy wiele godnych uwagi produktów (środki czyszczące, płyny do rozpuszczania silikonu, ekogroszek sztygar). Wśród preparatów do zmywania i czyszczenia silikonu sanitarnego, największą popularnością cieszą się preparaty marki Soudal, Knauf i Tytan.

Dla przykładu, preparat do usuwania silikonu Tytan Remover posiada opinie wydajnego i skutecznego produktu. Preparat umożliwia usuwanie utwardzonego oraz nieutwardzonego silikonu. Jego gęsta konsystencja ułatwia precyzyjną aplikację i zapewnia dużą skuteczność. Za opakowanie 80 ml Tytan Remover zapłacimy niespełna 20 zł. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o silikonach uniwersalnych.

Kolejny przykład to środek do usuwania silikonu Knauf. Produkt w opakowaniu 250 ml, umożliwia usuwanie silikonu z powierzchni drewna, emalii, szkła, porcelany, płytek i kamienia naturalnego. Za środek do usuwania silikonu sanitarnego marki Knauf zapłacimy około 40 zł.

Ostatnim przykładem jest płyn do usuwania silikonu Soudal Silicon Remover, dostępny w opakowaniu 100 ml. Produkt posiada dobre opinie i wysoką wydajność, umożliwia usuwanie silikonu z różnych powierzchni. Cena za preparat marki Soudal to około 35 zł.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat prac remontowych i wykończeniowych, zapoznaj się z pozostałymi artykułami na naszym serwisie. Dowiesz się z nich, jak usunąć grzyba ze ściany, a także jak wyczyścić żelazko. A może interesuje Cię ekogroszek sztygar, uważany za jeden z najczystszych wyrobów węglowych w Polsce? Ekogroszek sztygar cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów, którym zależy na ekonomicznym i komfortowym ogrzewaniu pomieszczeń. W osobnym tekście znajdziesz opinie na temat tego produktu i dowiesz się, ile kosztuje ekogroszek sztygar.

ikona podziel się Przekaż dalej