Szpachelka do silikonu – rodzaje

Wydawać by się mogło, że do rozprowadzania silikonu potrzebna jest zwykła szpachelka. Rzeczywiście ta czynność nie wymaga skomplikowanych narzędzi glazurniczych, ale to nie oznacza, że producenci nakładają na nas jakiekolwiek ograniczenia. Przeglądając poszczególne rodzaje szpachelek, będzie nam łatwiej dopasować odpowiedni typ narzędzia do zamierzonych prac polegających na uszczelnianiu.

Najczęściej wykorzystywane narzędzia glazurnicze do nakładania i rozprowadzania silikonu:

  • Kostki do rozprowadzania silikonu – najpopularniejsze kostki do rozprowadzania silikonu oferuje firma Selena. W swojej ofercie zawiera cztery kostki Tytan o różnych rozmiarach. Chcąc usunąć uszczelniacz, który jeszcze nie zastygł, wykorzystujemy do tego celu kostkę 0 mm. Niewielkie fugi wymagają wykorzystania kostki 2-5 mm. Kostki do rozprowadzania silikonu Tytan 8-10 mm przeznaczone są do uszczelniania standardowych miejsc w łazienkach oraz kuchniach. Mowa jest o styku brodzików, kabin prysznicowych, zlewozmywaków z okładziną lub blatami. Ostatnia kostka 14-20 mm przeznaczona jest do spoinowania największych szczelin.
  • Szpachelka do silikonu – jest to niewielkich rozmiarów narzędzie glazurnicze wykonane z tworzywa sztucznego, którego zadaniem jest nie tylko nakładanie, ale również usuwanie uszczelniacza. W sprzedaży dostępne są szpachelki, które różnią się między sobą kształtem. Dzięki temu można zachować odpowiedni kąt wyprofilowania warstwy silikonu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o silikonach i akrylach.
  • Packa do nakładania silikonu – jest to tradycyjne narzędzie, które służy również do rozprowadzania fug między płytkami. Ze względu na swoje spore rozmiary, packa sprawdza się przy uszczelnianiu dużych i przede wszystkim płaskich powierzchni. Chociaż jej krawędzie można z powodzeniem wykorzystać także do profilowania uszczelniacza.
  • Kopułka do silikonu – nie zawsze powyższe narzędzia glazurnicze okażą się niezbędne przy nakładaniu uszczelniacza. Ciekawym rozwiązaniem będzie kopułka do silikonu, a dokładniej silikon lity. Jest to guma silikonowa dostępna w metrach bieżących, przypomina swoim kształtem twarde uszczelki. Tego typu produkty wykorzystuje się najczęściej na zewnątrz przy uszczelnianiu najbardziej wymagających materiałów. Taśma silikonowa wykazuje się doskonałymi parametrami, jeżeli chodzi o odporność na warunki atmosferyczne, w tym także skrajne temperatury. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu silikonu sanitarnego.

Polecane silikony i akcesoria - sprawdź promocje

Narzędzia glazurnicze – przykładowe ceny

Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny szpachelek do silikonu oraz podobnych akcesoriów:

Przykładowe szpachelki do silikonu i ich ceny

Nazwa produktu

Cena

Gumki do silikonu Tytan

12,20 zł/opak.

Packa do fugowania 28x14 cm Dexter

23,99 zł

Szpatułka do silikonu 105x90 mm Comensal

7,80 zł

Szpatułka do silikonu, do profilowania

6,99 zł

Kopułka do silikonu, silikon lity 8x6 mm

9,84 zł/mb

Szpatułka do silikonu plastikowa Soudal

10,97 zł

Szpachelka do fug Rubi 10 mm

28,00 zł

Szpachelka do fug Warner 6”

59,89 zł

Szpachelka do silikonu GreenteQ

13,94 zł

Szpachelka do silikonu Motive X4 szt.

15,50 zł

Gumki do silikonu Yato 4 szt.

6,00 zł

Patrząc na powyższe narzędzia glazurnicze, można z powodzeniem stwierdzić, że nie zaliczają się one do najdroższych elementów służących do wykańczania wnętrz. Zarówno gumki do silikonu, jak i również zwykłe szpachelki przeznaczone do nakładania uszczelniacza, nie kosztują więcej niż kilkanaście złotych. O wiele droższym narzędziem jest metalowa szpachelka do fug, która może kosztować nawet powyżej 50 złotych. Wybierając odpowiednią szpachelkę, warto zwrócić uwagę na to, jakie elementy będziemy uszczelniać, a także na jaki efekt końcowy liczymy. Wtedy będzie nam łatwiej podjąć decyzję odnośnie wyboru rozmiarów, profilu, a nawet tworzywa, z jakiego ma być wykonana szpachelka. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, czym usunąć silikon?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 82,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły